referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Roland
Nedeľa, 9. mája 2021
Ukrajina
Dátum pridania: 07.05.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: charly59
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 393
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 4.3
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 7m 10s
Pomalé čítanie: 10m 45s
 
Ukrajina

Oficiálny názov : Ukrajina
Úradné jazyky : ukrajinčina
Hlavné mesto : Kyjev
Najväčšie mesto : Kyjev
Prezident štátu : Viktor Juščenko
Susedné štáty : Slovensko, Maďarsko, Poľsko, Bielorusko, Rusko, Moldavsko, Rumunsko
Forma štátu : Republika
Počet obyvateľov (k roku 2005) : nad 47 miliónov
Rozloha : 603 700 km²
Náboženstvo : Prevažne pravoslávne a gréckokatolícke
Mena : hrivna


Presný názov Ukrajiny znamená zem, ktorá leží na kraji. Leží na juhovýchodnom pohraničí Európy a prahu Ázie na okrajoch štátov Stredomoria a na križovatke dôležitých hraničných ciest medzi lesom a stepou.


Povrch

Významnou charakteristikou ukrajinského reliéfu je absencia umelých bariér. Takmer polovicu (48 %) prevažne rovinatej krajiny pokrývajú stepi a 95 % rovina a nížiny. Značná časť z nich sa obrába („rozoraná celina"), iba niektoré oblasti ostali nedotknuté (Chomutovská step zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO).  Výraznejšie horstvá sú iba na západe (Karpaty) a na juhu (Krymské pohorie). Najvyšším vrchom Ukrajiny je karpatská vysoká 2061 metrov. Krymské pohorie je podstatne nižšie - jeho najvyšší vrch Čatyrdag dosahuje 1527 metrov. Turistickou atrakciou a symbolom pohoria je o čosi nižší vrch Ai Petri (po grécky: Svätý Peter) nad Jaltou, z ktorého sú prekrásne výhľady.

Vodstvo

Najväčšou riekou, pretekajúcou na území Ukrajiny, je Dneper. Pramení v Rusku v pohorí Valdaj, preteká cez Bielorusko - tvorí aj spoločnú hranicu s Ukrajinou a napokon na Ukrajine ústi do Čierneho mora. Jeho prítokmi sú Pripiať a Desna. Dnester pramení pri hraniciach s Poľskom, na istom úseku tvorí hranicu Ukrajiny a Moldavska, ďalej preteká Moldavskom (na jeho ľavom brehu leží Podnestersko), napokon však ústi do Čierneho mora na ukrajinskom území, kde vytvára až 41 km dlhý Dnesterský liman. Rieka je západnou hranicou ázijskej stepi. Najvýznamnejšou riekou, ktorej celý tok sa nachádza na území Ukrajiny, je Južný Bug. Vo východnej časti Ukrajiny dominuje Donec, ktorý pramení v Rusku, preteká najvýchodnejším cípom Ukrajiny, a opäť prechádza na územie Ruska, kde sa vlieva do Donu.

Poľnohospodárstvo

Ukrajina potravinovo sebestačná a exportuje veľké množstvá pšenice, repky olejky, slnečnice, kukurice, cukrovej repy na zahraničné trhy. Uvedené plodiny sú zároveň najpestovanejšie plodiny na Ukrajine.  Pre Ukrajinu je významné i pestovanie viniču, slnečnici a tabaku.

Priemysel 


Ukrajinský priemysel je pochopiteľne založený na nerastných surovinách, ktoré sú na Ukrajine k dispozícii. Keďže donecká panva disponuje kvalitným čiernym uhlím vhodným aj na výrobu koksu a v okolí Krivého Rihu sa ťažia milióny ton železnej rudy. V okolí mesta Nikopoľ sa ťaží mangánová ruda, v takom množstve, že ¾ produkcie, ktorá sa tu vyťaží sa exportuje.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Ukrajina SOŠ 2.9314 798 slov
Ukrajina SOŠ 2.9211 1176 slov
Ukrajina GYM 2.9905 389 slov
Ukrajina GYM 2.9675 141 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.