referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Milica
Streda, 17. augusta 2022
Banská Štiavnica
Dátum pridania: 07.10.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: emaSuchomelova
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 287
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 3.7
Priemerná známka: 3.00 Rýchle čítanie: 6m 10s
Pomalé čítanie: 9m 15s
 

NÁUČNÁ GEOLOGICKÁ EXPOZÍCIA

Náučná geologická expozícia je vybudovaná v areáli Banského múzea v prírode - skanzene. Prostredníctvom siedmych obhliadok s desiatimi náučno-informačnými tabuľami Vám priblíži geologický vývoj a stavbu územia Slovenskej republiky. Jej súčasťou sú mnohé horninové vzorky zozbierané z celého Slovenska ako aj veľká bilboardová geologická mapa Slovenska.

PIARGSKY CHODNÍK

Piargsky chodník je situovaný v intraviláne obce Štiavnické Bane. Trasa dlhá 5,3 km s deviatimi zastávkami s informačnými tabuľami Vám priblíži najvýznamnejšie banské diela (šachty a štôlne) tejto oblasti, ale aj úpravníctvo rúd. Ide o okružný chodník, ktorý začína a aj končí pri obecnom úrade.

BANSKÉ MÚZEUM V PRÍRODE - SKANZEN

Už viac ako 30 rokov patrí k najväčším atrakciám Banskej Štiavnice Banské múzeum v prírode - Skanzen. Táto expozícia Slovenského banského múzea priťahuje návštevníkov najmä možnosťou fárania do bane, ktorej najstaršie časti sú datované až do 17. storočia. Súčasťou príťažlivej podzemnej expozície sú aj exponáty, predstavujúce banské práce, techniku a technológiu. Celá prehliadka bane trvá zhruba 90 minút. Pre návštevníkov je zaujímavá aj povrchová expozícia, v ktorej sa nachádzajú staré banské budovy a zariadenia. Najnovšou súčasťou povrchovej expozície je Náučná geologická expozícia (súčasť projektu Geopark Banská Štiavnica), ktorá prezentuje geologický vývoj Slovenska a je vhodným miestom pre výučbu predmetov, spojených s geológiou. Expozície lomového dobývania, dobývok na žile Tereza a uhoľná expozícia sú k dispozícii návštevníkom na objednávku.
Fáranie do starej bane je zážitkom na celý život. Samotná expozícia je sama osebe jedinečná a názorným spôsobom dokumentuje namáhavú prácu baníkov.

STARÝ ZÁMOK


Expozície na Starom zámku predstavujú návštevníkom históriu banskoštiavnického regiónu. Starý zámok je sám akousi učebnicou stavebných štýlov - od románskej kaplnky sv. Michala, až po barokovú vstupnú vežu. Priestory zámku sa vďaka niekoľkoročnej rekonštrukcii postupne otvárajú pre návštevníkov, a tak sa vytvára priestor pre inštaláciu nových expozičných celkov. V úvode prehliadky sa návštevníci oboznámia s najstaršou históriou regiónu prostredníctvom archeologickej expozície Baníci prichádzajú... Ďalšou časťou prehliadky je expozícia streleckých terčov, ktorých počet v zbierkach Slovenského banského múzea je jedinečný. Pravidelnou súčasťou prehliadky je aj expozície Fajkárska dielňa, ktorá prezentuje históriu presláveného banskoštiavnického fajkárstva a Baroková plastika s originálmi sôch zo súsošia svätej Trojice. Najnovšou sprístupnenou expozíciou je maketa neskorogotického oltára Majstra MS z roku 1506. Voľnou súčasťou prehliadky je expozícia kováčstva.Starý zámok je vďaka svojmu atraktívnemu prostrediu kulisou pri viacerých zaujímavých festivaloch a divadelných predstaveniach.

NOVÝ ZÁMOK

Prekrásny výhľad na historické centrum mesta je len jedným zo zážitkov, ktoré ponúka návšteva Nového zámku. Expozícia prezentuje históriu protitureckých vojen na Slovensku. Návštevník sa dozvie o význame Banskej Štiavnice a ďalších banských miest pri boji proti Turkom, o významných obdobiach v čase tureckej expanzie a jej vplyvoch na život v banských mestách. Medzi najzaujímavejšie exponáty patrí socha Turka v životnej veľkosti od Dionýza Stanettiho a zbrane bojujúcich strán. Na najvyššom poschodí sa nachádza plastická mapa znázorňujúca vývoj tureckej expanzie a modely niektorých protitureckých pevností.

BERGGERICHT

-mineralogická expozícia Jedným z predchodcov Slovenského banského múzea bolo Štátne banské múzeum Dionýza Štúra, ktoré sídlilo v priestoroch Berggerichtu - budovy bývalého Banského súdu. V súčasnosti sa v tejto budove nachádza Mineralogická expozícia, ktorá predstavuje viac ako 400 druhov minerálov zo všetkých obývaných kontinentov. Ich systematické spracovanie a expozičné zoradenie je vhodné rovnako pre výučbu, ako aj lepšie pochopenie mineralogickej systematiky. Súčasťou objektu je aj Informačné centrum Geopark a štôlňa Michal, ktorá je zaujímavá tým, že ústi priamo do nádvoria. Po ukončení banskej činnosti bola štôlňa využívaná ako sklad a pivnica.

GALÉRIA JOZEFA KOLLÁRA

Najcennejšie zbierky Slovenského banského múzea sa nachádzajú v zbierkovom fonde Galérie Jozefa Kollára. Nachádza sa v troch meštianskych domoch priamo v historickom centre mesta. V jej zbierkach sa nachádzajú vzácne diela pochádzajúce zo širokého regiónu Banskej Štiavnice. Ich pozoruhodnosťou je fakt, že už od stredoveku boli spojené s baníctvom, pričom banícke motívy nachádzajúce sa na obrazoch sú jedinečné nielen na území Slovenska. V druhej časti expozície sa nachádzajú diela umelcov, pôsobiacich v 20. storočí v Banskej Štiavnici. V Galérii Jozefa Kollára návštevníci vždy nájdu jednu zo zaujímavých dočasných výstav, ktorými sa Slovenské banské múzeum pokúša dať šancu aj mladým autorom.

KAMMERHOF - baníctvo na Slovensku

Expozícia v najväčšom stavebnom komplexe v historickom jadre Banskej Štiavnice komplexne mapuje históriu baníctva na celom území Slovenska. Obnovené priestory Kammerhofu ponúkajú široký priestor pre inštaláciu najmä technických zbierok. V expozícii je však napr. aj predstavená Banská akadémia a jej profesori, archeologická nálezy, či kolekcia portrétov komorských grófov. Ťažisko expozície je postavené na technických exponátoch. Najatraktívnejšie sú iste funkčné modely strojov, ktoré tak zaujímavou formou približujú návštevníkovi napríklad spôsoby čerpania vody v minulosti. Časťou prehliadky je aj celok predstavujúci staré tlače a históriu kníhtlače v Banskej Štiavnici. Svojim obsahom sa expozícia Baníctvo na Slovensku hodí pre každého, koho zaujíma baníctvo vo všetkých svojich rozmeroch, prípadne pre návštevníkov, ktorý majú na návštevu Banskej Štiavnice len niekoľko hodín a radi by sa dozvedeli čo najviac o baníctve a Banskej Štiavnici.

GLANZENBERG

Obnova dedičnej štôlne Glanzenberg bola realizovaná z prostriedkov banskoštiavnického geoparku. Slávna štôlňa prechádza popod celé centrum Banskej Štiavnice. Preslávila sa najmä tým, že do nej fárali cisárske návštevy v 18. storočí. Na počesť týchto návštev sa za tzv. cisárskymi schodmi nachádzajú pamätné tabule. Tradícia fárania významných návštev bola obnovená na prelome storočí. Okrem iných do štôlne Glanzenberg fárali aj monacké knieža Albert, či bývalý prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster. Keďže štôlňa je obmedzená návštevnosťou len malého počtu návštevníkov, je vhodné pre každého, kto chce zažiť v štiavnickom regióne niečo výnimočné.

 
Podobné referáty
Banská Štiavnica SOŠ 2.9654 376 slov
Banská Štiavnica SOŠ 2.9054 5824 slov
Banská Štiavnica SOŠ 2.9428 386 slov
Banská Štiavnica 2.9807 1158 slov
Banská Štiavnica GYM 2.9874 279 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.