referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Marína
Piatok, 8. decembra 2023
Malta
Dátum pridania: 06.06.2011 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: natali
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 601
Referát vhodný pre: Iné (napr. kurzy) Počet A4: 1.7
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 2m 50s
Pomalé čítanie: 4m 15s
 
Malta

Pred každým letom koluje o Slovákoch chýr, že najradšej vraj dovolenkujú na malte. Ale boli ste už niekedy na skutočnej Malte?

Súostrovie Malta, Gozo a Comino je čarovnou perlou celého Stredomoria. Ostrovy majú dovedna rozlohu len 316 km2 a asi 420-tisíc obyvateľov. Dnes tam veľa ľudí cestuje nielen za historickým poznaním, na intenzívne kurzy angličtiny, ale aj dovolenku. Nájdu tam niekoľko piesočnatých pláží, najkrajšie v Golden Bay, Mellieha Bay a Ramia Bay. V tomto stredisku na ostrove Gozo príroda dokonca vyčarila na pláži červený piesok. Ale sú tu aj iné unikáty. Morské okno je výtvor mora a erózie, do Modrej jaskyne sa dostanete iba loďou z prístavu Wied iz-Zurrieq a ak chcete zažiť typickú rybársku atmosféru, vyhľadajte dedinku Marsaxlokk.

Množstvo pohanských svätýň
V zozname kultúrneho dedičstva UNESCO sú zapísané tri pamiatky: hlavné mesto Valletta ako celok, megalitické chrámy na Malte a Gozo a takzvané Hypogeum v Hal Saflieni. V tomto podzemnom pohrebisku z rokov 3600 až 3000 pred n. l. archeológovia našli okolo sedemtisíc ľudských tiel. Vysekali ho v priebehu storočí do skaly až do hĺbky štyroch poschodí. Denne dnu vpustia len 200 návštevníkov.
Na Malte je aj veľa pravekých svätýň. Napríklad Tarxien je posvätný komplex až šiestich, svätyne z doby kamennej Hagar Qim a Mnajdra sú od seba vzdialené len 500 metrov a vraj sú najstaršími ľudskými stavbami na svete. Zdobia ich zvieratá a idoly, obetné oltáre a veštecké miestnosti sú vyrezané obsidiánovými nožmi.

Kedysi úkryt pirátov...
A ktoré atrakcie musíte vidieť? Valletta, ktorá má aristokratickú vznešenosť a nevídanú polohu, je historická pevnosť s niekoľkými námestiami, palácmi a katedrálami, Katedrála svätého Jána je skvostom barokového umenia. Oplatí sa zájsť aj do národných múzeí archeológie, výtvarného umenia a vojenského múzea vo Fort St. Elmo. Do bývalého hlavného mesta Mdiny môžu vstúpiť cez Hlavnú bránu len chodci, živý ruch zaznamenáte až na predmestí Rabat.
Ak obľubujete pokojný odpočinok na pláži, ale aj vodné športy, ideálne podmienky nájdete na ostrovoch Gozo a Comino. na tomto ostrove s rozlohou iba 3 km2 žije len zopár ľudí a je čisto prázdninový. Kedysi bol úkrytom pirátov, dnes je jeho najväčšou atrakciou Modrá lagúna s tyrkysovým morom a bielym pieskom.

Viete, že...
...kostol v Mosta má podľa Malťanov štvrtú najväčšiu kupolu na svete? Je v ňom neobvyklý exponát – nemecká bomba, ktorá prepadla cez centrálny otvor bez toho, aby vybuchla.

To musíte vidieť
- Palác sv. Antona – dnešnú rezidenciu prezidenta postavili v 17. storočí v dedine Attar, v blízkosti sú botanické záhrady, v ktorých je aj zoo s dromedármi.
- Popeye Village – filmová kulisa pirátskeho mesta, kde sa nakrúcali príbehy Pepka námorníka.
- Dingli – až 220 metrov vysoké útesy, z ktorých je neopakovateľný výhľad.
- Jaskyňa nymfy Kalypsó – neďaleko Xaghry žila podľa povesti krásna nymfa a je odtiaľ jeden z najkrajších výhľadov na celú Maltu a Gozo.
- Sliema – moderné mestečko ležiace vo Veľkom prístave, plné obchodov, hotelov, kaviarní, reštaurácií, kín, barov a diskoték.
 
Podobné referáty
Malta SOŠ 2.9762 268 slov
Malta GYM 2.9813 470 slov
Malta GYM 2.9696 464 slov
Malta 2.9740 363 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.