referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Marcel
Sobota, 20. apríla 2024
Fínsko
Dátum pridania: 07.02.2012 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Pacejko
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 286
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 3.7
Priemerná známka: 3.03 Rýchle čítanie: 6m 10s
Pomalé čítanie: 9m 15s
 

Základná charakteristika
Oficiálny názov krajiny: Fínska republika
Hlavné mesto: Helsinki
Rozloha: 338 415 km²
Počet obyvateľov: 5 250 275
Národnostné zloženie: Fíni – 93,4%, Švédi – 5,7%, iné – 0,9%
Náboženstvá: luteráni – 85,5%, bez vyznania – 11%, iné – 3,5%
Štátne zriadenie: republika
Hlava štátu: prezidentka
Úradný/é jazyk/y: švédsky, fínsky
Mena: euro (predtým fínska marka FIM)

História
Archeologické nálezy dokazujú, že oblasť, ktorá dnes patrí Fínsku, bola obývaná už v 8. tisícročí pred Kr. počas doby kamennej, keď sa stiahol ľadovec po poslednej dobe ľadovej. Predpokladá sa, že prví obyvatelia boli lovci-zberači, ktorí žili hlavne z toho, čo ponúkal les a more. Takmer sedemstoročná príslušnosť Fínska k Švédskemu kráľovstvu sa tradične spája s rokom 1154 a údajným príchodom kresťanstva spolu so švédskym kráľom Erikom. Podľa archeologických záznamov ale bolo veľa fínskych obyvateľov kresťanmi už predtým. Švédčina sa stala dominantným jazykom administratívy a výuky. Fínčina, v ktorej sa tlačila aj náboženská literatúra, zostala jazykom obyčajných ľudí. Na začiatku 19. storočia Fínsko dobyli armády ruského cára Alexandra I. Ruský cár, uvedomujúc si väzby na Švédsko a odlišnú kultúru, ustanovil Fínsko ako veľkovojvodstvo v personálnej únii s cárskym Ruskom. Aby ruština nahradila švédčinu a aby sa popretŕhali citové väzby so Švédskom, cársky dvor a fínska vláda začali presadzovať fínčinu. Pridalo sa tiež silné nacionalistické obrodenecké hnutie. Fínčina získala rovnoprávnosť so švédčinou v roku 1892. Po 2. svetovej vojne sa Fínsko ocitlo v šedej zóne medzi Západom a Sovietskym zväzom. Fínsko-sovietsky pakt priateľstva, spolupráce a vzájomnej pomoci dával Sovietskemu zväzu možnosť vplyvu na fínsku domácu politiku. Rozpad Sovietskeho zväzu roku 1991 Fínsko prekvapil a spôsobil ekonomickú krízu, ale po ňom Fínsko mohlo nabrať nový kurz. Roku 1995 tak vstúpilo do Európskej únie.

Poľnohospodárstvo a priemysel
Hlavné priemyselné odvetvia: strojársky, papierenský, potravinársky, hutnícky a chemický. Svetovo významná produkcia celulózy, papieru ( 6.miesto vo svete). Ťažia sa tu rudy železa a neželezných kovov. Vysoká ťažba dreva ( 10.miesto vo svete). Dve jadrové elektrárne dodávajú necelú tretinu elektrickej energie. Poľnohospodárstvo sa orientuje na živočíšnu výrobu a produkciu krmovín a obilnín. Na severe prevláda chov sobov (200000 kusov). V službách tu pracuje 62% ľudí, v priemysle 34% a v poľnohospodárstve 4%. V poslednom období sa Fínsko stalo popredným výrobcom mobilov ( Nokia ).

Mestá
- Helsinki (500 tis., aglomerácia 1,2 mil.) - najväčšie kultúrne, priemyselné, obchodné a dopravné stredisko s veľkým prístavom, lodenicami a letiskom. Hlavné mesto Fínska je z troch strán obkolesené morom. Pôsobí tak dojmom voľnosti. Tento nádherný prístav sa pýši pestrím pouličným trhom, kde sa predávajú ryby, ovocie, zelenina a kvety. Mesto je plné zaujímavých moderných budov, ktoré sú navrhnuté tak, aby harmonizovali so starými stavbami, a tak vytvorili jedinečný národný štýl.
- Turku - prvé hlavné mesto Fínska a pravdepodobne aj historicky najstaršie mesto krajiny, Luostarinmäki - jedna z mála zachovaných častí mesta z 18. storočia s drevenými domami
- Tampere- známe stredisko zimných športov.

Cestovný ruch
- hlavné mesto i iné mestá na pobreží.
- jazerné oblasti - možnosti pre letnú rekreáciu, vodné športy a turistiku.
- mnoho stredísk zimných športov, dokonca na vzdialenom severe (okolie jazera Inari, až za polárnou kružnicou). V Laponsku sa nachádzajú tri národné parky (horská tundra a tajga, vodopády, jazerá). Život obyvateľov Fínska je úzko spätý s prírodou a jej ochranou.


Zaujímavosti
- Juhannus - Najdlhší deň roka - národná oslava, ktorá vyláka do prírody celý národ
- Dlhé biele noci - zážitok, na ktorý sa nezabúda
- Polárny kruh - pre tých, ktorí chcú zažiť krásu nekonečných snehových polí a poriadnej zimy je iste zaujímavá informácia, že po prekročení Polárneho kruhu môže turista dostať doklad - potvrdenie.
- SantaClaus Expres - nočný expres do Rovaniemi na severnom polárnom kruhu
- Rovaniemi - mesto na severnom polárnom kruhu, centrum najsevernejšej fínskej provincie, Laponska. V tejto časti Fínska žijú voľne soby.
- Fínsko je domovom sáun. Na dedinách sa vykurujú drevom, v mestách elektrinou. Po saunovaní sa treba ochladiť v blízkom jazere alebo studenou sprchou.
- Ľadovo studený sever Nórska, Švédska a Fínska sa volá Laponsko. Saami sú Laponci, ktorí žijú v tejto oblasti v roztrúsených dedinkách, majú svoj vlastný jazyk i zvyky a chovajú sobie stáda na mäso a mlieko. Ich spôsob života sa však pomaly mení. Laponsko je známe ako domov Deda Mráza či Santa Klausa a tisíce detí mu sem každoročne posielajú listy.


Šport
Fínske národné hokejové mužstvo patrí medzi najlepšie národné reprezentačné mužstvá v ľadovom hokeji v súčasnosti. Najväčším úspechmi sú zlaté medaily z majstrovstiev sveta 1995 a 2011. Okrem toho Fínsko získalo na majstrovstvách sveta, Zimných olympijských hrách a majstrovstvách Európy aj niekoľko strieborných a bronzových medailí.


Súčasnosť
Poloha
Rozprestiera sa na Škandinávskom polostrove. Pätina územia leží za severným polárnym kruhom. Je to severský štát v severovýchodnej Európe, ktorý obmýva Baltické more na juhozápade, Fínsky záliv na juhovýchode a Botnický záliv na západe. Fínsko susedí na súši s Ruskom na východe, Švédskom na severozápade a Nórskom na severe a na mori má spoločnú hranicu navyše s Estónskom. Pod fínsku suverenitu tiež patrí súostrovie Alandy na juhozápad od pobrežia, ktoré však má rozsiahlu autonómiu.


Povrch

Povrch Fínska je prevažne nížinatý, pahorkatinový, s ľadovcovými nánosmi. Jedine na severe zasahujú výbežky Škandinávskych hôr (Haltiatunturi, 1324 m n.m.).Veľká časť Fínska je pokrytá močiarmi.Okrem mnohých jazier krajine dominujú rozsiahle severské lesy, ktoré zaberajú asi 68 % súše, a trochu obrábanej pôdy.
Vodstvo:187 888jazier zaberá asi 10% plochy krajiny. Sú hlavnou turistickou atrakciou.Celá južná časť štátu je zaujímavá Fínskou jazernou plošinu, v nich vodné plochy tvoria 25% územia. Z jazier, ktoré sú prepojené riekami alebo prielivmi sú najväčšie Saimaa a Päijänne .Najdlhšie rieky sú na severe v Laponsku Kemijoki (494 km) a pohraničná rieka Torniojoki (570 km).


Podnebie

Podnebie má kontinentálne rysy so značnými sezónnymi rozdielmi teplôt. Klíma je mierna na pobreží Baltského mora, ale drsná v Laponsku za polárnym kruhom. Ročné priemerné zrážky sú nízke (350–650 mm). Najchladenejším mesiacom je január (niekedy v Helsinkách cez deň - 28°C; priemerná zimná teplota – 5°C) a najteplejším mesiacom je vo všeobecnosti júl. Nie je zvláštnosťou, že v niektorých rokoch v letných mesiacoch nevystúpi teplota nad 20°C (štatistiky uvádzajú priemernú letnú teplotu okolo 22°C). Pre zimné mesiace je príznačná tma (šero) počas dňa (svetlo trvá len niekoľko hodín) a pre letné mesiace naopak „biele noci“.

 
Podobné referáty
Fínsko SOŠ 2.9602 849 slov
Finsko SOŠ 3.0113 934 slov
Fínsko SOŠ 2.9604 560 slov
Fínsko 2.9408 518 slov
Finsko 2.9738 1986 slov
Fínsko SOŠ 2.9540 338 slov
Fínsko GYM 2.9573 297 slov
Fínsko GYM 2.9674 935 slov
Fínsko 2.9919 3056 slov
Fínsko 2.9944 734 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.