referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Jela
Piatok, 19. apríla 2024
Rím
Dátum pridania: 30.11.1999 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: hjkl
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 332
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 6m 40s
Pomalé čítanie: 10m 0s
 
Rím
"Všetky cesty vedú do Ríma"... TALIANSKO - Hlavné mesto Talianska sa rozprestiera na riekach Tiber a Aniene už viac ako 2 800 rokov. Mesto dýchajúce históriou vám poskytne nezabudnuteľný zážitok. Rím si okrem všeobecne známych adjektív vyslúžil i prezývku "mesto zvukov", začínajúc vyzváňaním zvonov až k pouličným orchestrom. V centre Ríma sídli malá enkláva, mestský štát Vatikán, centrum katolíckej viery s bohatou históriou a neuveriteľným kultúrnym bohatstvom. Samostatnou monarchiou sa stal v roku 1929. Všetky cesty vedú do Ríma. Bolo to tak v minulosti a platí to i dnes. Rím je križovatkou sveta a má spojenie s mnohými európskymi mestami. Atmosféru mesta najlepšie nasajete po vlastných.
Historické pamiatky v Ríme
BASILICA DI SAN PIETRO Svetoznýmy chrám, z ktorého balkóna sa každoročne prihovára všetkým veriacim pápež. Ako už bolo spomenuté, legalizácia kresťanstva sa uskutočnila za vlády cisára Konstantína. Aj preto prvý kostol svätého Petra dal vystaviť spomenutý cisár okolo roku 326 nl.l. Tradícia hovorí, že kostol bol postavený presne na tom mieste, kde bol roku 64 n.l. ukrižovaný svätý Peter.
V rokoch 1506 až 1626 bol kostol prestavaný na nový, omnoho väčší chrám.
Michelangelová Pieta z roku 1499 je umiestnená v prvej kaplnke pravej lodi. Je umiestnená za ochranným sklom. Aj veľkolepý hlavný oltár určite očarí nejedného turistu. Nad ním sa nachádza prekrásne Berniniho baldacchino. Za oltárom sa nachádza hrob Pavla III a Urbana VIII.
MUSEI VATICANI Vatikánske múzeum je najväčším komplexom umeleckých zbierok na svete. Nachádza sa tu množstvo obrazov, kníh, fresiek, gréckych, etruských či rímskych sôch... Keďže rozlohou je múzeum naozaj veľké, je vhodné zvoliť si priority, ktoré by návštevník prípadne mal záujem vidieť. Jednou z nich by mala byť určite Sixtínska kaplnka s Michelangelovým Posledným súdom. Tá bola postavená v rokoch 1475-1480 na základe žiadosti pápeža Sixtusa IV. Dvanásť malieb na pravej strane predstavuje Výjavy zo života Ježiša Krista. Na ľavej strane sa nachádzajú výjavy z Mojžišovho života. Roku 1508 pápež Julius II poveril mladého Michelangela, aby vyzdobil strop kaplnky, čo sa mu aj dokonale podarilo.
CASTEL SANT'ANGELO Anjelský hrad je mohutnou stavbou týčiacou sa nad riekou Tiberia. Najskôr bol cisárskou hrobkou, potom pápežskou citadelou. Hrad slúžil v stredoveku ako vezenie. Dnes sa tu nachádza múzeum venované jeho histórii. Hrad bol postavený roku 130 n.l. cisárom Hadriánom.
SANTA MARIA IN TRASTEVERE Patrí k najstarším kresťanským kostolom na svete, keď prvý kostol bol založený ešte roku 222 n.l. V súčasnosti je tu možné vidieť stavbu, ktorá bola postavená v 12. storočí počas "vlády" pápeža Inocenca II. Hlavné stĺpy v kostole sú rímskeho pôvodu, pôsobivá je fresková výzdoba bočných kaplniek pochádzajúca z 16.-17. storočia. Za povšimnutie stoja aj mozaiky z 12. storočia zobrazujúce Pannu Máriu s Ježišom.
CAMPO DE'FIORI Toto námestie v preklade znamená Pole kvetov a pôvodne bolo lúkou. V stredoveku sa zmenilo na jednu z najexkluzívnejších častí mesta. Nachádza sa tu množstvo kaviarní, barov, obchodíkov..., určite zaujímavým miestom je taktiež rybí, ovocný a zeleninový trh. Miesto je priam predurčené pre aktívny oddych miestnych, ale aj cudzincov.
PANTHEON Chrám je snáď najzachovalejšou antickou stavebnou pamiatkou v Ríme. V roku 609 bol vysvetený ako kresťanský kostol Santa Maria ad Martyres. V dnešných dňoch sa tu nachádzajú pozostatky takých osobností ako Raffael, Vittorio Emanuel II, či Umberto I. Kopula Pantheonu bola ešte do roku 1960 najväčšou na svete! Jej výška i priemer dosahuje 44,3 m.
SANTA MARIA SOPRA MINERVA Kostol gotického charakteru navonok pôsobí veľmi jednoducho. Napriek tomu vo vnútri skrýva množstvo nádherných obrazov a náhrobkov. Bol založený v 8 storočí n.l. podľa návrhu dvoch dominikánskych mníchov z Florencie. Dnešná podoba kostola je datovaná z roku 1280. Pre kostolom je možné vidieť zaujímavého mramorového slona nesúceho egyptský obelisk. V kostole sa oplatí vidieť sochu Krista po zmŕtvychvstaní od Michelangela.
SANTA MARIA IN ARACOELI Kostol stojí na jednom z najsvetejších miest Ríma. Prvá zmienka o ňom bola roku 574 n.l. Dnešná stavba pochádza z roku 1260. Prekrásny je pozlátený drevený strop, ktorý oslavuje námornú bitku pre Lepente. Najvýznamnejšou pamiatkou je umelecké dielo Pinturicchiové fresky Život sv. Bernarda z roku 1486.
FONTANA DI TREVI Fontána Di Trevi je snáď najkrásnejšou fontánou, akú kedy ľudské oko videlo. Jej najstaršia časť je pozostatkom akvaduktu, ktorý dal postaviť vojvodca Agrippa v roku 19 p.n.l. Fontána je tvorená viacerými dokonale opracovanými sochami, jedna z nich predstavuje hojnosť a druhá zdravie. Nad nimi sa nachádzajú štyri ročné obdobia prinášajúce dary. K zaujímavým patrí aj panna, ktorá ukazuje vojakom prameň. Nádherný dojem z fontány dopĺňa barokový interiér kostola Santa Maria in Trivio.
PIAZZA DI SPAGNA Španielske schody ponúkajú prekrásny výhľad, ktorý si podmaní nejedného cestovateľa. Na schodoch sa častokrát konajú modelingové prehliadky. Toto romantické miesto tiež slúži ako miesto schôdzok. Pôvod schodov je datovaný do obdobia roku 1723, kedy ich výstavbu inicioval francúzsky veľvyslanec Gueffier. Neďaleko schodov sa nachádzala rezidencia španielskeho veľvyslanca pri svätej stolici a od toho je pomenovanie schodov aj odvodené. Južne sa nachádza najexluzívnejšia obchodná ulica Via Condotti, kde má sídlo aj známa herečka Sofia Loren.
FORO ROMANO Fórum Románum predstavoval centrum politického, ale aj spoločenského rímskeho života. Kedysi sa tu nachádzali prekrásne chrámy, nádvoria, baziliky. V súčasnosti sa tu z nich veľmi veľa nezachovalo, a tak môžeme dnes obdivovať takmer len zrúcaniny, ktoré napriek tomu zachovávajú tú pravú historickú atmosféru starého Ríma.
COLOSSEO Neďaleko Foro Romano sa nachádza svetoznáme Koloseum. Jeho výstavba bola zahájená ešte v roku 72 n.l., za vlády cisára Vespasiána. Jeho kapacita ponúkala až 55.000 miest pre divákov. Denne sa tu konali gladiátorské predstavenia, pričom v priebehu dňa bolo zabitých až 5.000 zvierat! Okrem gladiátorov tu bojovali za svoj život aj zločinci či otroci. O živote a smrti rozhodovali diváci. Známy je palec otočený k zemi. Tento symbol predstavoval smrť. Mávanie kapesníkmi na druhej strane predstavovalo milosť. Počas stredoveku význam kolosea upadol. V tom období slúžil ako sklad materiálu na stavbu palácov a kostolov.
SANTA MARIA MAGGIORE Ide snáď o najkrajšiu rímsku kresťanskú baziliku zasvätenú Panne Márii. Kostol bol postavený v roku 430. Interiér a exteriér kostola boli upravené v 13. a 18. storočí. Celý kostol očarí turistov svojou mohutnosťou, ale aj množstvom umeleckých diel. Najdôležitejšie sú staré mozaiky na bočných stenách strednej lodi, ktoré zobrazujú výjavy zo života Mojžiša, Abraháma, Izáka a Jakuba. V hlavnom oltári sú údajne uložené pozostatky Ježišových jasličiek. Medzi ďalšie pamätihodnosti môžeme zaradiť Cappella Sixtina s náhrobkom Sixta V., ktorého autorom je známy architekt Domenic Fontana. V chráme je taktiež hrob kardinála Rodrigueza a Giovanniho di Cosima.
zdroje: http://www.walkers.sk/cestovanie/korea/rim.html
http://dromedar.topky.sk/gl/150116/1136348/Vsetky-cesty-vedu-do-Rima-v-Taliansku
 
Galéria k článku [1]
Podobné referáty
Rím SOŠ 2.9699 2295 slov
Rím SOŠ 2.9238 6598 slov
Rím 2.9713 1114 slov
Rím 2.9258 1287 slov
Rím GYM 2.9818 560 slov
Rím 2.9692 2802 slov
Rím GYM 2.9619 432 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.