referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Gejza
Pondelok, 25. januára 2021
Hlohovec a okolie – živočíšstvo
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: neuvedeny
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 420
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.7
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 2m 50s
Pomalé čítanie: 4m 15s
 
Vplyv na druhové zloženie ako a formovanie živočíšnych spoločenstiev vytvára jednak sama príroda a človek svojimi zásahmi do nej. Podmienky, ktoré okolie Hlohovca poskytuje, niesu také pestré ako v oblastiach s topografickými extrémami. Územie okolia Hlohovca môžeme rozdeliť na 5 biotopov:

1. kultúrna step

2. lesíky rovinatej časti územia

3. kompaktné lesy

4. vody

5. ľudské sídliskáKultúrna stepZa kultúrnu step v okolí Hlohovca sa považujú polia, vinice, lúky a pasienky. Zaberá značnú časť celkovej plochy a má vplyv aj na faunu. Pri chemickom ošetrovaní kultúrnych plodín dochádza najmä k úbytku hmyzu, ale pestovanie monokultúr na veľkých plochách zapríčiňuje premnoženie poľnohospodársky škodlivých živočíchov. Škodcami na kultúrnych pôdach sú zástupcovia chrobákov. Najmä z čeľadí nosatcovitých, kováčikovitých a z bystruškovytých hrbáč obilný. Z motýľov najmä nočné (siatice). Pri chemickom ošetrovaní sa ničia druhy ktoré zabezpečujú prirodzenú rovnováhu: bystrušky, svižniky.

Zo stavovcov tu žijú: myš domová, hraboš poľný, syseľ obyčajný, krt obyčajný, zajac poľný, prepelica poľná, jarabica poľná, škovránok poľný.Lesíky rovinatej časti územiaJuhozápadná časť územia. Poskytuje lepšie podmienky pre existenciu živočíšstva ako okolité polia. Dreviny na okrajoch vytvárajú podmienky pre hniezdenie vtáctva a krovinaté porasty sú úkrytom pre srstnatú zver. Z cicavcov tu žijú: srnec, hlodavce, veverica obyčajná, piskora, lasica obyčajná, hranostaj obyčajný a líška.

Vtáctvo: sýkorky, strnádky, strakoše, zelienka, stehlík, kanárik poľný, slávik, oriešok, straka, vrana, havran, sojka, hrdlička, kukučka.

Nižšie stavovce: plazy – jašterica obyčajná, slepúch lámavý, užovka obyčajná.

Hmyz: kliešť obyčajnýKompaktné lesyKompaktné lesy pokrývajú kopce južného výbežku Považského Inovca a sú najbohatším biotopom v okolí Hlohovca. Zo srstnatej lovnej zveri tu žijú: srnec, jeleň obyčajný, diviak.

Šelmy: kuna hôrna, kuna skalná, jazvec obyčajný a mačka divá.

Vtáctvo: holub hrivnák, lelek obyčajný, vlha obyčajná, brhlík obyčajný, penice, kolibiarky, sokol lastovičiar, myšiak hôrny, jastrab krahulec a myšiarka ušatá. Hady: had hôrny, užovka hladká.

Motýle: babôčka osiková, pestroň vlkovcový, a jasoň chochlačkový.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Hlohovec a okolie – živočíšstvo SOŠ 2.9634 576 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.