referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Xénia
Utorok, 2. júna 2020
John Steinbeck Ovocie hnevu
Dátum pridania: 28.08.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: streptokok
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 464
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.6
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 2m 40s
Pomalé čítanie: 4m 0s
 
Román rozpráva príbeh rodiny Joadovcov, ktorá opúšťa svoj domov v Oklahome a vydáva sa za prácou na západ Spojených Štátov.
Tom Joad sa po prepustení z väzenia, kde strávil štyri roky za vraždu, vracia domov. Cestou stretáva bývalého kazateľa Jima Casyho. Zisťuje, že rodina prišla o pôdu a musela sa odsťahovať k strýkovi. Uňho sa zvíta zvíta so svojimi príbuznými – starými rodičmi, strýkom Johnom, otcom, matkou, súrodencami Noemom, tehotnou Rose Sharon s manželom Conniem, Alom, Ruthie a Winfieldom. Joadovci kvôli zlej úrode nemohli splatiť dlhy a banka im zabavila farmu. Rozhodnú sa teda odísť do Californie, ktorú považujú za bohatý kraj v ktorom by ľahko našli prácu. Hneď v prvý deň ich však postihne tragédia – starý otec zomiera na mŕtvicu. Keďže nemajú peniaze na pohreb, zahrabú telo vedľa diaľnice a pokračujú v ceste. Stará mama sa zjeho smrti pomiatne a zakrátko aj ona umiera.
Rodina prichádza do Kalifornie a utáborí sa pri rieke. Noe sa rozhodne zostať tam a bez rozlúčky všetkých opúšťa. Joadovci čoskoro narazia na tvrdý odpor domáceho obyvateľstva – pri ceste kde zastavili, sa Tom dostane do hádky s policajtom, ktorý chcel zatknúť nespokojného robotníka. Tom šerifa podrazí, no Casy sa udá namiesto neho a ide do väzenia. Medzitým Connie utečie, lebo sa zľakol sľubov, ktoré dal svojej žene. Potom sa dostanú do vládneho tábora, v ktorom krátky čas zostanú. Domáci sa pomocou podplatených robotníkov snažia počas zábavy vyvolať bitku. To sa im však nepodarí, lebo Tom sa to dozvie a upozorní ostatných. Keďže muži nemôžu nájsť prácu a potraviny sa míňajú, musia z tábora odísť. Prichádzajú na veľký ranč, kde pracujú ako oberači broskýň. Tom v noci prelezie plot a náhodou stretne Casyho, ktorý vedie štrajk za zlepšenie podmienok pre robotníkov. Ten ho varuje, že akonáhle bude štrajk potlačený, majitelia ranča oberačom znížia mzdu. Preto by sa mali všetci vzbúriť. Ich stretnutie je prerušené zásahom polície. V hádke jeden zo st´ražnikov Casyho zabije. Tom sa rozzúri, udrie vraha krompáčom a usmrtí ho. Pri úteku ho porania na tvári. Joadovci musia okamžite odísť, aby unikli pred sfanatizovanými policajtami. Cestou natrafiana bavlníkové pole, kde sa zamestnajú ako česači. Tom sa ukryje pri rieke, ale Ruthie v hádke medzi ďeťmi vyzradí, že sa skrýva kvôli vražde, a tak na matkinu radu aj on odchádza.
Začína sa zima, s ktorou prichádzajú dažde. Plantáži na ktorej žijú hrozí záplava, muži sa preto rozhodnú postaviť hrádzu.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
John Steinbeck Ovocie hnevu SOŠ 2.9696 1314 slov
John Steinbeck Ovocie hnevu SOŠ 2.9423 598 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.