referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ema
Pondelok, 30. januára 2023
Victor Hugo Bedári
Dátum pridania: 12.11.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: afrodithee
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 475
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.7
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 2m 50s
Pomalé čítanie: 4m 15s
 
Victor Hugo – Bedári
Victor Hugo: bol zakladateľom francúzskeho romantizmu, básnikom, dramatikom, prozaikom a esejistom, žijúcim v rokoch 1802-1885. Bol najvýznamnejším francúzskym romantickým spisovateľom.

Bedári:
Historický román Bedári , odohrávajúci sa v rokoch 1815-1833 vo Francúzsku, zobrazuje sociálne problémy v čase obnovy cisárstva, ako bola napr. bieda ľudí. Príbeh opisuje život Jeana Valjeana, ktorý bol nespravodlivo odsúdený na galeje, za krádež chleba. Po dvadsiatich rokoch sa mu podarí utiecť a útočisko nachádza u milostivého biskupa. Valjean poznačený minulosťou mu ukradol nejaké striebro, pričom ho chytili. Biskup však prehlásil, že mu ho daroval a tým ho vykúpil z chudoby a dal mu druhú šancu na šťastný život. Táto láskavosť bývalého trestanca tak dojala, že začať viesť nový život, naprávať krivdy a pomáhať biednym. Pod menom Madelaine sa usadil a stal sa starostom menšieho mesta, ktorý sa staral o všetkých občanov. Pomohol žene Fantine, ktorej na smrteľnej posteli prisľúbil, že sa postará o jej dieťa. Komisár Javert však odhalí jeho pravú identitu, preto uniká. Cestou vyslobodil Fantinino dievčatko Cosette z rúk Thenardierovcov, ktorí ju brali ako slúžku. Odišli do Paríža, ale kvôli stálemu prenasledovaniu nemali trvalé bydlisko. Cosette sa stala jediným zmyslom života Valjeana a žili pokojným životom až kým sa nezaľúbila do mladého študenta Mariusa. Valjean zachráni Mariusovi život a pritom sa sám odovzdá do rúk komisára Javerta. Komisár nakoniec z morálnych dôvodov skončí svoj život vo vlnách Seiny. Marius sa so svojou láskou ožení, Valjean mu prezradí všetko o svojej minulosti. Marius sa rozhodne prerušiť s ním všetky styky. Keď však pochopí, že práve jemu vďačí za záchranu života, vracia sa k nemu spolu s Cosettou práve vo chvíli, keď Jean Valjean umiera. Hlavné postavy:
Jean Valjean – typický romantický hrdina, ktorý uprednostňuje cit. Je osamelý a nepochopený. Túži po svojej predstave, sne. Do Valjeana Hugo vložil svoju predstavu o spravodlivosti. Dúfal, že morálnym obrodením môže odstrániť zlo a nespravodlivosť.
Komisár Javert - úplný opak Valjeana. Ctí predpísané pravidlá a vždy uprednostňuje rozum pred citom. Jeho práca sa mu stala zmyslom života.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Victor Hugo Bedári SOŠ 2.9487 5486 slov
Victor Hugo Bedári SOŠ 2.9751 460 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.