referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Viktor
Streda, 26. februára 2020
Ernest Hemingway Zbohom zbraniam
Dátum pridania: 29.11.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: shot
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 584
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.8
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 3m 0s
Pomalé čítanie: 4m 30s
 
Čas a miesto deja : 1.svetová vojna ; Taliansko neskôr Švajčiarsko

Žáner : román

Kompozícia : 41 kapitol rozdelených do 5 kníh

Doba vzniku : medzivojnová tvorba, 1929

Rozprávač : Henry

Téma : láska medzi Henrim a Catherin počas 1. svetovej vojny

Hlavná myšlienka : nezmyselnosť vojny a zbytočného umierania ľudí

Postavy : Frederick Henry: Americký dobrovoľník v Taliansku, ktorý pracuje ako vodič sanitky. Vo vzťahu k Catherin sa mení, keď sa lieči v Miláne – zamiluje sa do nej. Najprv ju nemiloval a chodil s ňou len preto lebo bola pekná.
Catherin Barkleyová: anglická ošetrovateľka „Slečna Barkleyová bola dosť vysoká. Mala čosi oblečené, čo sa zdalo ako uniforma ošetrovateľky, bola blondína a mala ohorenú pleť a sivé oči. Zdalo sa mi , že je veľmi pekná.“ (25) od začiatku sa cíti pri Henrym dobre.
Rinaldi: Dobrý priateľ Henryho. Bývajú spolu na izbe. „Vyzeral dobre, bol v mojich rokoch a pochádzal z Amalfi. Bol chirurgom, mal tú robotu rád a boli sme dobrí kamaráti.“
Helen Fergusnová: Priateľka Catherin. Nemá rada Henryho, pretože Catherin kvôli nemu otehotnela. „Nič iného nevykonal, iba ťa zničil tým svojím zákerným talianskym klamárstvom (214)

Dej : Henry sa vracia do tábora a stretáva sa s Rinaldim. Rinaldi ho potom predstavuje Catherin Barkleyovej. Padnú si do oka a stretávajú sa ďalej. Raz je Henry v bunkri, keď na nich niekto vypáli z mínometu a Henry je zranený. Jedného z jeho kamarátov zabije črepina. Henry sa lieči najprv v poľnom lazarete, potom ho prevezú do Milána. Tu ho operujú a znova sa stretáva s Catherin, ktorá sem dôjde kvôli nedostatku ošetrovateliek. Henry sa do nej zamiluje. Obaja tu prežívajú svoje romantické chvíle. Catherin si berie nenávidené nočné smeny, len aby mohli byť spolu. Catherin otehotnie. Henry musí ísť naspäť do služby, lebo u neho našla hlavná sestra alkohol a potom dostal žltačku. „Pýtal som sa vás, či ste poznali chlapa, čo by chcel zo seba spraviť maróda tak, že sa kopal do vajec. Lebo ten pocit je najbližší k žltačke a je to pocit, ktorý, myslím pozná málo žien.“(131) Znova sa stretáva s Rinaldim no nevie, že posledný raz, lebo keď je v službe začína sa veľký ústup. Uteká so svojou jednotkou na autách, no tie im zapadnú v blate a ďalej idú pešo. Sú štyria.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Ernest Hemingway Zbohom zbraniam SOŠ 2.9530 300 slov
Ernest Hemingway Zbohom zbraniam SOŠ 2.9676 616 slov
Ernest Hemingway Zbohom zbraniam SOŠ 3.0082 513 slov
Ernest Hemingway Zbohom zbraniam SOŠ 2.9144 714 slov
Ernest Hemingway Zbohom zbraniam SOŠ 2.9061 3175 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.