referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Barbora
Pondelok, 4. decembra 2023
Martin Kukučín Dom v stráni
Dátum pridania: 30.11.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: hookey
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 3 266
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 10
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 16m 40s
Pomalé čítanie: 25m 0s
 
Postavy:
Šor Niko Dubčić je hlavná postava tohto románu, ktorá spája všetky postavy. Je to syn bohatej statkárky šory Anzuly. Postava sa v diele vyvíja. Z mladého hlúpeho zábavychtivého sukničkára sa stáva dospelý, inteligentný, úprimný a oddaný muž. Vydáva sa na strastiplnú cestu lásky spolu s težačkou Katicou napriek odhováraniu celej spoločnosti. Mate Berac. Starý, múdry a pracovitý težak sa vždy snažil na 100% pracovať na poli, vo viniciach, preto si ho statkárka šora Anzula obľúbila. Hlava domu, to v jeho prípade nie sú len prázdne slová, ale skutočne všetko doma riadil, každý sa gazdovi musel poddať a poslúchnuť – i jeho manželka Jera. Avšak každý ho i napriek tomu mal rád, bol to "neobyčajný človek, akých sa na svete rodí len málo". Katica – dcéra Mateho. I keď bola vychovávaná ako težačka, keď bola ďaleko od domova, v službe, začala sa obliekať a myslieť ako bohaté dievča z mesta. V mojej mysli tvorí akýsi stred medzi bohatými a chudobnými. Niežeby Katica mala veľa peňazí, ale všetko, čo si zarobila minula na oblečenie, čipky a pod. Taktiež ako Niko, aj postava Katice sa v diele vyvíja. Z naivnej dievčiny sa stáva viac-menej rozumné dievča, ktoré už v živote okúsilo bolesť rozchodu a trpkosť nenaplnenej lásky.
Šora Anzula je matkou Nika Dubčića. Je to vdova po bohatom kapetanovi, námorníkovi Lukovi Dubčićovi. Jej težaci ju milujú, i keď vie byť prísna. Má však veľmi dobré srdce. Jej obetavosť nepozná hraníc, keď musela znášať trpké muky pri Nikovi a Katici.
Šor Zandome. I keď nevýrazná postava, zohráva v diele obrovskú úlohu. Priateľ Nika i Paška. Je to dobrý radca obom z nich, bez neho by Paško nikdy Katicu nezískal. Paško Bobica je našťastie z tej istej vrstvy ako Katica. Miluje ju celým svojím srdcom a nenávidí Nika Dubčića. Spravil by čokoľvek na svete, len aby si získal jej srdce.
Šor Ilija Zorkivić – priateľ Mateho. Jeho dcéra
Dorica však zohráva v diele významu rolu. Dcéra statkára, vychovávaná v ústave, aby bola hrdou partnerkou Nikovi, v diele rozruší nádherný vzťah Katice a Nika. Je to nádherné dievča s krásnou postavou, podobne ako Katica. Dej:
Celý dej sa odohráva na ostrove Brač v Juhoslávií. Na tomto ostrove je veľký kopec menom Grabovnik. V jednej stráni stojí dom. Nebýva v ňom nikto iný ako gazda Mate Berac, jeho žena Jera, a dcéry Katica a Matija s syn Ivan s manželkou Baricou a dvoma synmi. Vcelku veľká rodina. Keď sa však v dome stretnú štyri ženy o hádky a nedorozumenia nie je núdza, Mate ich všetky musí riešiť.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Martin Kukučín Dom v stráni SOŠ 2.9504 675 slov
Martin Kukučín Dom v stráni SOŠ 2.8977 1052 slov
Martin Kukučín Dom v stráni SOŠ 2.9779 693 slov
Martin Kukučín Dom v stráni SOŠ 2.9659 926 slov
Martin Kukučín Dom v stráni SOŠ 2.9467 1325 slov
Martin Kukučín Dom v stráni SOŠ 2.9343 1016 slov
Martin Kukučín Dom v stráni SOŠ 2.9526 1818 slov
Martin Kukučín Dom v stráni SOŠ 2.9577 1325 slov
Martin Kukučín Dom v stráni SOŠ 2.9750 1411 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.