referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Sabína
Streda, 27. októbra 2021
Martin Kukučín Rysavá jalovica
Dátum pridania: 08.01.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: lucoo:)
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 592
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.7
Priemerná známka: 2.92 Rýchle čítanie: 2m 50s
Pomalé čítanie: 4m 15s
 
- Dej tejto poviedky začína konfliktom medzi susedmi. Tento konflikt vyvolala sliepka ktorá preletela od Adama Krta, dobrosrdečného gazdu, ku Adamovi Trnkovi. Už dlhé roky boli priateľmi a väčšinu svojho času trávili spolu. Ženy spolu klebetili a ich manželia pili v krčmách. Lenže nastal konflikt a ich manželky im zakázali sa rozprávať a stretávať. To ale znamenalo že nemôžu chodiť do krčmy len aby sa nestretli. - Krt si počas zimy zarába šitím krpcov a papučí. Je dobrák, ale pritom slaboch a oddaný priteľ alkoholu. Niekoľko dní pred Vianocami sa Krt vybral na jarmok aby predal ušité krpce. Bol veľmi rád , že tam ide sám lebo len vtedy sa mu podarilo utajiť pár drobných a kúpiť si za ne pálenku. Jeho manželka Eva ho tam púšťala s veľou nevôľou, lebo mu dala päťdesiat korún aby jej kúpil veci do domácnosti. Ale hlavnou úlohou Krta bolo na jarmoku kúpiť jalovicu. Najprv nevedel nijakú zohnať, ale potom sa dal do reči s pánom s kravou. Lenže tá krava bola ešte maličká a nie veľmi dobre vypasená. Ten pán za ňu pýtal trochu veľa, ale čo mal Krt robiť keď inú nevedel zohnať. Tak a spolu s pánom vybrali do krčmy, aby to oslávili. Dali si pár pohárikov a pán chcel Krta oklamať. Lenže Krt sa nedal a odišiel z krčmy bez kravy.
- Ako sa vracal domov v strachu a v zúfalstve, že čo mu povie Eva, stretol svojho suseda Trnku. Dali sa do reči a keďže Trnka čírou náhou predával jalovicu, Krt ju od neho kúpil za 33 zlatých. No a samozrejme, že išli do krčmy a jalovicu priviazali pred krčmu. Dohodli sa , že sa už nebudú hádať. Lenže okolo išla Eva Trnková, manželka Adama Trnku, a uvidela ich spolu popíjať v krčme. Pred krčmou si všimla ich jalovicu a nechcela ju tam nechať v zime, tak ju zobrala domov. Lenže manželovi to nepovedala a keď chlapi vyšli von z krčmy zistili, že jalovica je preč. Spanikárili a hľadali ju po celej dedine. Všetkým boli na smiech. Takto došlo k ďalšej hádke : Krt chcel jalovicu alebo vrátenie peňazí a Trnka mu jalovicu nevedel dať lebo ju nemal a peniaze mu nechcel vrátiť, pretože tú jalovicu už Krt kúpil. A Trnka by mu tie peniaze vrátil, ale chcel naspäť jalovicu. V podstate obidvaja mali pravdu, no nevedeli sa dohodnúť.
- Krt sa domov vybral až o polnoci, zničený a unavený po dlhom hľadaní. Samozrejme opitý, bez peňazí a bez jalovice. Keď sa na druhý ďeň zobudil, Eve to všetko vysvetlil a ona ho poslala hladného tú jalovicu hľadať.
- A tak sa vybral do sveta. Lenže hneď po jeho odchode prišli Trnkovci aj s jalovicou.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Martin Kukučín Rysavá jalovica SOŠ 2.8959 779 slov
Martin Kukučín Rysavá jalovica SOŠ 2.9234 619 slov
Martin Kukučín Rysavá jalovica SOŠ 2.9073 3278 slov
Martin Kukučín Rysavá jalovica SOŠ 2.8391 268 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.