referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Petronela, Petrana
Nedeľa, 31. mája 2020
Martin Rázus Maroško
Dátum pridania: 18.02.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: lucoo:)
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 454
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4.4
Priemerná známka: 2.90 Rýchle čítanie: 7m 20s
Pomalé čítanie: 11m 0s
 
- Spisovateľ a kňaz Martin Rázus v jednej z najobľúbenejších kníh pre deti, Maroško,predstavuje ďaľšej generácii malých čitatelov svoje detstvo.
- Maroško je syn chudobných sedlikov, ktorí horko ťažko pracujú, aby aj z toho mála čo zarobia vyžili. Jeho otec pracoval v garbiarni vo fabrike. Každý deň prochádzal unavený domov, no uvedomoval si, že robiť musí aby tom ťažkom svete prežili. Jeho mama chodila umývať riady do Weissov na Rohu, no potom sa musela starať o domácnosť a deti. Maroš sa v podstate nikdy nenudil, pretože vždy sa našiel niekto s kým by hodil kus reči. Často navštevoval jeho starú mater Kramlíkovie alebo mamu a otca Stračkovie. Takže v podstate mal tri mamy a dvoch otcov. Stará mať Kramlíkovie mala dcéru Marienu, ktorá sa vydala za Plajbása Kozovie na Vyšný Koniec. Oni sú rodičia dobrodružného, veľmi milého a múdreho chlapca menom Maroško.
- V jeden deň prišiel za Marošom husiar Jano, ktorý bol jeho kamarátom a daroval mu basu. Maroš bol z nej úplne nadšený a tak sa rozhodol, že ju pôjde ukázať mame. No cestou stretol chlapcov menom Mišo Mrázik, Jano Červeň a iných, ktorí mu tú basu chceli zobrať. Ale on nechel pustiť. A tak sa začala bitka o ňu, ale basa spadla a rozbila sa. Maroš bol z toho veľmi smutný. Ale otec stračkovie mu sľúbi, že raz keď bude veľký mu kúpi husle. Dáva mu jesť slaninu a piť pálenku, aby bol silný a ničoho sa nebál. Otec Stračkovie ho dokonca zoberie na vežu. I spieval i zvonil na veži. Matke bolo Maroška ľúto, tak mu kúpila cimbal. Celý natešení sa išiel pochváliť chlapcom. Keď mal Maroš hračky, tak sa s ním hrali ale ak nemal tak sa o neho nezaujímali. Keďže mal cimbal, tak im bol dobrý. Pozvali ho na humno kde si cinkali a Maroš bol šťastný, že má kamarátov. Lenže šťastie sa skončilo, keď zistil, že mu cimbal chýba. Skryl ho Mišo a nechcel sa priznať. No ale potom prišla Marošova matka a zázrakom sa cimbal našiel. Maroš si uvedomil, že to kamarátstvo bola iba pretvárka. - Taktiež si uvedomoval, že vždy keď sa v dedine niečo stalo, bol na vine on. Aj vtedy keď sa niečo prihodilo Anke Krdanke, všetci obviňovali jeho. Len matka mu verila, že je nevinný.
- Časom sa s chlapcami skamarátil, a tak sa v jeden deň vybrali do lesa na huby. Stratili sa , ale nakoniec sa našli a tým sa ich kamarástvo trochu upevnilo. Mariene sa narodil syn Janko a Maroš sa denodenne musel o neho starať. Raz ha dokonca zobral na čln a on mu spadol do vody. Vtedy si naozaj matka pomyslela, že ten chlapec v živote mať sťastie nebude.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Martin Rázus Maroško SOŠ 2.8455 432 slov
Martin Rázus Maroško SOŠ 2.8303 511 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.