referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Tamara
Streda, 26. januára 2022
Jozef Cíger Hronský Jozef Mak
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: neuvedeny
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 395
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.2
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 2m 0s
Pomalé čítanie: 3m 0s
 
Jozef Mak sa narodil ako nemanželské dieťa. Mal brata Jana. Už pri jeho narodení mali trápenia, lebo ho nemal kto pokrstiť. Nakoniec ho pokrstila suseda Hana Melošovie. Rád mal najmä staršieho brata Jana, ktorý ho nosieval na chrbte. Raz ho však znenávidel pri hre, keď sa hrali na Jánošíka. Tu sa ukázalo, že je zlý a že ubližuje mládeži.
Keď Jano vyrástol pracoval v hore a často sa opíjal. Potom vždy vyčítal bratovi Jožovi, že sa živý z jeho peňazí. Jano vedel kto je Jožovým otcom a preto mal Jozef Mak prid ním strach. Jožo išiel pracovať k bačovi Kubanelovi. Bača ho klamal a preto odišiel. Zaľúbil sa do Maruše a chcel si postaviť dom. Preto odchádza pracovať do hory. Tu sa spriatelí s Gregorom Bialšom, ktorý mu vo všetkom radil a pomáhal. Raz Gregora v hore privalilo drevo a Jožo sa potom dozvedá, že to bol jeho otec.
"Jozef mak sa zatriasol celý. Prehol sa komusi cez plece, díval sa chvíľu na Biaľošove nehzbné prsia, potom pobehal mu zrak po tvárach rubárov. Vysoký tenký chlap stál vedľa Jozefa Maka, všimol si ho a chcel povedať: Jožo, dorazilo ti otca. "
Maruši zomrela matka a presťahovala sa k Jožovej matke. Marušin otec sa zaľúbil do Jožovej matky. Len čo Jožo postavil chalupu musel odísť na vojnu do Hercegoviny a tým sa jeho ideály stratili. Na vojne čakal na list z domu, na nič neprichádzalo ani od matky, ani od Maruše. Po skončení vojny pracoval krátky čas ako nosič, aby si niečo zarobil na cestu domov. Cestou domov sa stretáva s priateľom cigáňom. Ten mu prezradil, že matka mu zomrela a Maruša sa vydala za Jana. Doma sa dozvedel, že Maruša sa vydala z donútenie. Po čase sa Jozef Mak oženil s Julou. Nevynikala krásou, ale mala dobrú povahu. Maruša však neprestávala Jožam ľúbiť a preto Jano žiarlil a často sa opíjal. Prenasledoval Maka ako tieň, lebo život bez Maruše nemal preňho význam.
Raz Joža postavili pred súd, že počas vojny bol medzi nimi burič Ivan Pietor, s ktorým sa často rozprával. Keď sa vrátil našiel doma Julu s malým synčekom. U July strácal istotu, lebo sa dozvedela o tom, že Jožo chodil za Marušou. Maruša, keď videla beznádej svojej lásky, utopila sa. Neskôr sa Jule narodilo dieťa, no po pôrode zomrela.
Jozef stratil Julinou smrťou všetko čo mal. Nesúhlasí s krivdami, no nevie proti nim bojovať.
 
Podobné referáty
Jozef Cíger Hronský Jozef Mak SOŠ 2.9346 632 slov
Jozef Cíger Hronský Jozef Mak SOŠ 2.9725 1121 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.