referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vasil
Piatok, 14. júna 2024
Sofokles: Antigona
Dátum pridania: 24.10.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Willy
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 863
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2.9
Priemerná známka: 2.84 Rýchle čítanie: 4m 50s
Pomalé čítanie: 7m 15s
 
Žáner: dráma
Podoba: veršovaná, astrofická
Téma: grécke mesto Téby v mýtickej dobe
Idea: nezmyselný zákaz krutého panovníka a láska dvoch ľudí

Fázy dramatického konfliktu:
expozícia: Kreón vydáva zákaz pochovať alebo čo i len oplakávať Antigoninho brata
zápletka: Antigona aj napriek zákazu plánuje pochovať brata a aj ho pochová
vyvrcholenie: Antigonu prichytia ako chce dokončiť pohreb a Kreón ju odsúdi na trest smrti pochovaním zaživa
rozuzlenie: Kreón sa po rozhovore s veštcom rozhodne Antigonu oslobodiť, ale ona sa už obesila a pri nej našli aj mŕtveho Haimóna. Keď sa to dozvedela jeho matka takisto sa zavraždila.

Postavy:
ANTIGONA - dcéra tébskeho kráľa Oidipa; rozhodná, smelá, verí tomu, čo robí
a nedá sa zastrašiť; za svoj cieľ: pochovať brata sa nebojí aj zomrieť, nakoniec si ho však vzala sama
ISMÉNA - mladšia sestra Antigony; opak Antigony: je váhavá a nesmelá; bola obetavá a chcela aby ju Kreón odsúdil so sestrou, ale oslobodil ju
KREÓN - tébsky kráľ; zásadový, namyslený, autoritatívny a tvrdohlavý človek, nedá si poradiť, je agresívny a impulzívny; jeho názor zmenil Teirestrias svojou veštbou, ale už bolo neskoro. Strata syna a manželky ho zmenila
HAIMÓN - Kreontov syn, Antigonin ženích; nebojí sa povedať svoj názor; kôli láske k Antigone sa neváhal postaviť aj otcovi a nakoniec sa žiaľom pre smrť Antigony prebodol
EURYDIKA - Kreontova manželka a Haimónova matka; milujúca matka; žiaľom kôli synovej smrti sa zavraždila
TEIRESIAS - veštec; dokáže sa tvrdo postaviť aj Kreontovi a presadiť svoju pravdu
ostatné postavy: STRÁŽCA, PRVÝ POSOL, DRUHÝ POSOL, NÁČELNÍK ZBORU, ZBOR TÉBSKYCH STARCOV

Keď chcela Antigona pochovať brata, Isména sa bála trestu a zo strachu bola proti: „Chceš pochovať brata aj napriek hrozbe?“ „A ozaj nemyslíš, ty smelá, na Kreontov zákaz?“(15). Keď Antigona pochovala brata, Kreón si pre jej odvahu myslel, že je muž: „Čo to počujem? Kde je ten muž, čo mal tú smelosť?“(31). Haimón sa kôli láske k Antigone neváhal postaviť otcovi, aj keď iba opatrne: Kreón: „Ty sa ešte vyhrážaš?“ Haimón: „Je vyhrážaním, ak ťa odhováram od nerozumnej veci?“(71). Naopak od Haimóna sa Teirestrias nebál Kreontovi postaviť tvrdo: Kreón: „Každý veštec myslí iba na striebro.“ Teirestrias: „Ba práve tyran má rád hnusný zisk!“(91).
O smrti Antigony a Haimóna svedčí prvý posol: „...v hrobke, celkom vzadu, chúďa dievča, ako visí uškrtené vlastným závojom...“ „A vtedy nešťastný syn, nahnevaný na samého seba, obrátil svoj meč a vrazil si ho do pŕs...“(103). A o Eurydikinej smrti svedčí druhý posol: „Šla pred oltár a prebodla sa mečom.“ (107).
Kompozícia:

prológ: Antigona sa rozpráva so svojou sestrou Isménou o smrti brata Polyneika: „Chceš pochovať brata aj napriek hrozbe?“.

prvé dejstvo: Antigona pochová brata a Kreón sa o tom dozvie: „Čo to počujem? Kde je ten muž, čo mal tú smelosť?“ Kreón však nevie kto to spáchal.

druhé dejstvo: Antigonu prichytia ako prišla dokončiť pohreb svojho brata, ale musí začať odznova, lebo vojaci mŕtvolu odkryli. Vtom ju pri tom prichytil strážnik a predviedol ju Kreontovi. Kreón chce Antigonu popraviť, ale zatiaľ ju len uväznil.

tretie dejstvo: Kreón sa rozpráva s Haimónom: „Keby si my nebol otcom, povedal by som, že si sa zbláznil.“ Haimón chce, aby Antigonu oslobodil, ale Kreón si stojí za svojím. Privedú Antigonu a Nemilosrdný Kreón ju odsúdi na trest smrti.

štvrté dejstvo: Na Antigone vykonajú rozsudok - zaživa ju pochovajú do jaskynnej hrobky: „Konečne ju odveďte do kamennej hrobky, ako som vám kázal!“(81)

piate dejstvo: Veštec Teirestrias prehovára Kreonta, aby oslobodil Antigonu a pochoval jej brata: „Nuž ustúp tomu mŕtvemu a dopraj jeho telu pokoja.“(89), lebo to neveští nič dobrého.

epilóg: Kreón sa nakoniec podvolil slovám Teirestriasa a chcel oslobodiť Antigonu, ale už bolo neskoro.
Obesila sa na vlastnom závoji a pri nej bol smútiaci Haimón. Vytasil meč, Kreón sa zľakol, že ho chce v hneve zabiť a preto ušiel. Ale Haimón obrátil meč proti sebe a v smútku sa prebodol. Prvý posol prináša správy o ich smrti. Keď toto počula Eurydika odišla do paláca a tam spáchala samovraždu. O tom priniesol správu druhý posol: „Šla pred oltár a prebodla sa mečom.“ Kreón všetko ľutuje, začne sa z toho obviňovať a zmení sa.

/medzi dejstvami sa nachádzali aj piesne zboru/

čas: Odohráva sa to v mýtickej dobe bohov v starovekom Grécku
jazyková stránka: Autor len občas používa nespisovné slová a archaizmy
zastarané jazykové prostriedky: prsť, lump, nalogal
prostredie: Dej sa odohráva pred kráľovským palácom v Tébach

Posolstvo a filozofia diela: Autor nám chcel povedať aká môže byť ženská odvaha, ľudská tvrdohlavosť a aká silná môže byť láska medzi dvoma ľuďmi.

Kniha nebola dlhá a takéto ja uprednostňujem. Zo začiatku ma nebavila, ale o chvíľu ma upútala a s radosťou som ju dočítal. K piesňam zboru: podľa mňa to bolo metaforické zhrnutie uplynulého deja a úvod do ďalšieho dejstva. Spevy boli jediné časti, ktoré sa mi na tejto knihe nepáčili a ani som im nerozumel.
Táto kniha nie je žáner ktorý uprednostňujem, ale mám rád dejepis, mytológiu a horory a koniec bol ako záver nejakého hororu, preto ma táto kniha zaujala. Boli tu spomínaní aj grécki bohovia, hlavne Hádes - boh podsvätia. Páčila sa mi najviac postava veštca Teirestriasa: mal múdre názory a vedel čo hovorí a za čím si stojí.
Preklad bol na čítanie jednoduchší ako som čakal. Niekedy ma trochu zmiatlo divné veršovanie, v ktorom boli použité lomítka.
Môj konečný verdikt je, že kniha bola dobrá, zaujímavá, bola trochu náročná, ale neľutujem že som nad ňou strávil čas.
 
Podobné referáty
Sofokles: Antigona SOŠ 2.9265 587 slov
Sofokles: Antigona SOŠ 2.9207 1297 slov
Sofokles: Antigona GYM 2.8899 502 slov
Sofokles: Antigona SOŠ 2.9110 407 slov
Sofokles: Antigona GYM 2.8881 2105 slov
Sofokles: Antigona 2.9415 270 slov
Sofokles: Antigona GYM 2.9432 313 slov
Sofokles: Antigona GYM 2.9822 139 slov
Sofokles: Antigona 2.9759 444 slov
Sofokles: Antigona SOŠ 2.9315 673 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.