referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Rudolf
Streda, 17. apríla 2024
Margita Figuli: Tri gaštanové kone
Dátum pridania: 25.10.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Zelenoočka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 850
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.7
Priemerná známka: 2.84 Rýchle čítanie: 4m 30s
Pomalé čítanie: 6m 45s
 
V jednu tichú letnú noc sa Peter vracal domov. Šiel sám cez hustý les a spoločnosť mu robil len jeho kôň, krásny hnedák. Myšlienkami bol kdesi v mladosti, myslel na svoju veľkú lásku Magdalénu Maliarikovú. S tým dievčaťom prežil najkrajšie chvíle svojho života. Už ako malý chlapec si zaumienil, že si ju raz vezme. Ale isté okolnosti ich prinútili rozlúčiť sa na veľmi dlhý čas.

Petrovi zhorel rodný dom a pri požiari prišli o život obaja jeho rodičia. Zostal sirotou. Ako dospieval neustále myslel na svoju Magdalénu. Začal skupovať drevo pre píly od zahraničných predajcov. Práve mal cestu okolo dediny, v ktorej žila Magdaléna. Cestou stretol Magdaléninho bratranca Jožka Greguša a jeho priateľa Jana Zápotočného. Práve utekali pred pašerákmi. Petrov kôň sa strhol s nimi a tak sa tiež nechtiac stal zločincom. Cestou sa od Joža dozvedel novinky. Jano chcel popýtať Magdalénu o ruku. Vyzeralo to sľubne, pretože Jano patril medzi najbohatších ľudí v dedine.

Magdalénina matka bola veľmi lakomá a bažila po peniazoch. Za Jana by ju vydala či by chcela alebo nie. Keď sa to Peter dozvedel, zronilo ho to. Ale aj tak chcel skúsiť šťastie. Jano bol veľmi zlej povahy. Bol hrubý, drsný, neschopný žiadneho citu. Mal jednu záľubu a to chodenie za dievčatami. Aj deň pred pytačkami sa bol ešte „rozlúčiť.“ To sa Petrovi nepáčilo. Tušil aký život Magdalénu čaká. Keď sa dostali do dediny, ich prvá cesta viedla do domu Maliarikovcov. Otec bol nesmierne rád, že vidí Petra. Boli to roky čo sa videli naposledy. Jano, keď videl ako vrúcne sa privítali od zlosti odišiel. Neskôr sa snažil ublížiť jeho koňovi.

Ľudia v dedine boli príchodom troch mládencov očarení. Všetci totiž prišli na troch krásnych, gaštanovo-hnedých koňoch. Kone budili hlučný obdiv. Peter sa nevedel dočkať Magdalény. Keď sa stretli, Peter vedel, že nikdy inú ľúbiť nebude. Dohodli sa, že sa stretnú. Magdaléna mu chcela niečo povedať. Mali sa stretnúť o deviatej. Keď Magdaléna neprichádzala, Peter sa šiel pozrieť čo sa stalo. Ležala pri koňoch. Chcela ich nakŕmiť, ale splašili sa.

Chcel ju odniesť preč a nerušene sa s ňou porozprávať, ale rozmyslel si to. Odniesol ju domov. Keď sa prebrala pozrela naňho takým pohľadom, s ktorého pochopil všetko. Jano to zbadal a dal Petra poslať z izby von. V tej chvíli požiadal Magdaléniných rodičov o jej ruku. Samozrejme matka súhlasila. Peter chcel okamžite odísť. Zdržal ho Magdalénin otec. Mali sa páliť jánske ohne a presvedčil ho aby zostal, že aj Magdalénu to poteší. Zostal. Stretol sa s Jožom a s Janom. Jano bol netrpezlivý, pretože Magdaléna neprichádzala. Na truc si vybral najkrajšie dievča, ktoré tam bolo. Magdaléna prišla, ale Jano si ju nevšímal. Vybrali sa na koňoch prejsť. Magdaléna išla s Petrom. Jano príliš zaostal aj so svojou spoločníčkou ale nik si ich nevšímal. Zrazu im do cesty vbehol medveď. Kone sa splašili a pustili sa do behu. Keď sa im všetci stratili s dohľadu, vyznal sa Peter zo svojich citov. Magdaléna cítila to isté, ale on nemal žiadny majetok a ona nechcela mať tú povesť, že sa vydala za tuláka. Peter jej sľúbil, že pre ňu postaví dom a nadobudne majetok, ale, že to bude nejaký čas trvať.

Povedala, že počká ako dlho bude treba. Na znak toho, že to všetko splnil, mal zo sebou priviesť tri gaštanové kone a tam kde budú priviazané, tam sa stretnú. Netušili, že ich niekto počúva. Jano sa skrýval za kríkom a všetko si vypočul. Pokúsil sa Petra zabiť ale nepodarilo sa mu to. Schytili aj Janovho koňa a ušli. Magdaléna posielala Petra preč, bála sa aby sa mu niečo nestalo. Ešte raz si sľúbili vernosť a s tým sa rozlúčili. Peter sa vrátil domov a pomaly začal plniť svoj sen. Postavil si dom, obrobil pole, začal kupčiť s koňmi. Darilo sa mu. Prišiel čas aby si šiel po svoju lásku. Veril, že ho čakala. Sklamal sa. Magdaléna sa musela vydať.

Hneď po Petrovom odchode ju totiž Jano zneuctil a otehotnela. Aby si uchránila svoju česť, musela sa vydať za Jana. Jano sa k nej správal veľmi zle. Nakúpil kone, ktoré boli veľmi divoké a nútil Magdalénu aby ich kŕmila. V šiestom mesiaci potratila, pretože ju kopol kôň. Nútil ju robiť najpodradnejšie práce. Toto všetko sa Peter dozvedel, keď prišiel do dediny. Ľudia naňho pozerali ako na zázrak. Legenda o človeku s troma gaštanovými koňmi bola teda pravdivá. Vybral sa na pole za Janom, že sa s ním poráta.

Skončilo to tak, že Magdaléna z toho všetkého ochorela a skoro zomrela. Poslali k nej aj farára aby jej dal posledné pomazanie. Akoby zázrakom sa Magdaléna sa vyliečila. Ale tým sa jej trápenie, len zhoršilo. Jano povedal, že sa k nej bude správať tak, ako si to zaslúži. Zrazu sa okolo Janovho domu zhŕklo veľa ľudí. Na jeho dvore bol totiž veľký krik. Jano si na dvore rozpálil horúcu tyč a chcel koňovi/tomu na ktorom mu Magdaléna utiekla v tú noc/vypáliť škaredé znamenie. Koňa držala Magdaléna. Už predtým ho Jano oslepil. Kôň Jana smrteľne zranil a sám od bolesti sa hodil na ostré drevá. Keď Jana pochovali Peter s Magdalénou konečne našli svoje tak ťažko vybojované šťastie.
 
Podobné referáty
Margita Figuli: Tri gaštanové kone SOŠ 2.8441 5005 slov
Margita Figuli: Tri gaštanové kone SOŠ 2.8570 823 slov
Margita Figuli: Tri gaštanové kone 2.8921 2188 slov
Margita Figuli: Tri gaštanové kone 2.9073 1061 slov
Margita Figuli: Tri gaštanové kone SOŠ 2.9894 1549 slov
Margita Figuli: Tri gaštanové kone 2.8698 1059 slov
Margita Figuli: Tri gaštanové kone GYM 2.8810 599 slov
Margita Figuli: Tri gaštanové kone 2.8669 256 slov
Margita Figuli: Tri gaštanové kone 2.9608 1256 slov
Margita Figuli: Tri gaštanové kone 2.9425 1361 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.