referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vratko
Streda, 29. novembra 2023
Dobroslav Chrobák: Drak sa vracia
Dátum pridania: 07.11.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: tewa
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 714
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 5.7
Priemerná známka: 2.86 Rýchle čítanie: 9m 30s
Pomalé čítanie: 14m 15s
 
Lit. druh: novela (rozprávka)
Lit. žáner: psychologicko - naturistická
Úvodný citát: Hľadanie stratenej cti, lásky a dôvery ľudí tvorí vhodnú látku pre hrdinskú rozprávku.
J. Conrad: Lord Jim

Tematický plán
Téma: Opis života na dedine v starých časoch, keď ešte v mysliach ľudí žili čarodejnice, vedmy, bosoráci. Vzťah dvoch odlišných mužov, ich postupné zbližovanie.
Idea: Dielo má mravné vyznenie, ktoré nás vystríha pred odcudzovaním výnimočných, odlišných ľudí, len preto, že nezapadajú do rámca našej spoločnosti, predstavy o človeku. To, že je niečo iné, ešte neznamená, že je to zlé.
Motívy: statické- lyrické opisy prírody
napr. No trávou, ktorá rastie v riedkych chumáčoch popod svrčiny, prebieha až podivný, chvejivý život. Jej steblá, čo cez noc oklepli k zemi, sa nepozorovane napružujú a obracajú širšiu plochu listov oproti svetlu, ktoré sa úlisne prediera pomedzi kmene stromov v dlhých, rovnobežných zväzkoch, takže to chvíľami vyzerá, akoby krížom cez cestu boli preložené trámy zo striebornej hmoty.

- opisy postáv (Evy, Draka, Šimona, richtára)
napr. Bola to mladá žena ( žena Šimona Jariabka) a ako tam stála s rukami v zátylku, vystupovali jej boky, prsia a plecia v okrúhlych a pevných tvaroch. Bola bosá a nohy, útle v chodidlách, dvíhali sa priam od členkov oblým, pružným obrysom ku kolenám. Videl, že si zosňal i pásku z ľavého oka ( Drak), a nevdojak sa obrátil, keď zbadal, že jazva, tiahnúca sa cez čelo až k lícnej kosti, má podobu hada so vztýčenou hlavou a rozzevenou papuľou.

- sny, predstavy Šimona
napr. Vidí sám seba na dne hlbokého údolia, okruženého zo všetkých strán nedostupnými skalnými štítmi. Stojí na brehu zeleného jazera, ktoré vypĺňa celé dno údolia. Vie, že ho tu čaká nejaká dôležitá úloha- schválne kvôli nej sem prišiel- za živý svet si však nevie spomenúť, čo by to malo byť. Díva sa bezradne na svoj obraz, ktorý sa mu ukazuje pod zelenou hladinou jazera. A zrazu zbadá obraz Evin.

dynamické: posúvajú dej dopredu - návrat Draka, príchod pastiera z horiacich pastvín - rozhodnutie Draka pomôcť dedinčanom atď.

Časopriestor - čas: nie je bližšie určený - v epilógu sa hovorí o čase, keď ešte žili bosorky a bosoráci.
Priestor: časť deja v prostredí dediny, ktorej poloha je len hrubo načrtnutá-bez mena - leží pod Kriváňom, blízko dolín Kôprová, Tichá, Tomanova. Druhá časť deja sa odohráva v okolitých horách - Temné smrečiny, Zelené plesá, hory - Kôprova, Čubrín atď.

Postavy
Eva Jariabková (vlastným menom Hajnáková) - jej manžel Šimon
Drak = Martin Lepiš Madlušovie
Richtár
Kolektív dediny - autor jednotlivcov ponecháva v anonymite, pretože predstavujú dedinu ako celok, kolektív s jednotným zmýšľaním
Vedľajšie: starý Juráš, uslopenec Melichovie, Jakub Peľach, krčmár, pastier, pašienkový gazda

Dej - sujet, dielo začína opisom Evy - prítomnosť, ktorá spomína na Draka - retrospektíva, ďalej dej prebieha v prirodzenom slede, na konci diela (epilóg) nám dej dorozpráva Eva ako stará mama
Konflikt - vonkajší - spoločenský: odmietavý postoj kolektívu, uzavretej skupiny k odlišnému jedincovi, ktorý im svojou rozdielnosťou naháňa obavy, z čoho plynie nenávisť až poverčivý strach a následná obrana pred takouto individualitou
Nositelia - Dedina! Drak
- vnútorný -  vnútorný boj Šimona, či má Draka zabiť a tým si zabezpečiť Evu iba pre seba, alebo sa poddať charizme tohto výnimočného človeka, ktorého vplyv na Šimona sa zväčšuje priebehom deja.
- odohráva sa v Eve, ktorá si vezme za muža Šimona, ale celé roky myslí na Draka - ich domácnosť je tichá, nepovedia si zbytočného slova. Eva nakoniec zisťuje, že nie pre Draka ale pre Šimona je tou jedinou.
Rozprávač - jeho osoba sa mení. V úvode diela je rozprávač v 3. osobe j.č., neskôr priberá k sebe čitateľa or postavu - my - rozprávame

Kompozičný princíp

Architektonika: 12 kapitol + epilóg
Kompozičný princíp:
Kompozícia: komplikovaná, tú istú udalosť-napr. príchod Draka, vidíme Evinými, Šimonovými očami i očami dediny. Zrod Evinej lásky vidíme na začiatku v spomienkach dvadsaťročnej Evy, na konci tú istú udalosť zrakom Evy - starej mamy.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Dobroslav Chrobák: Drak sa vracia SOŠ 2.9174 1291 slov
Dobroslav Chrobák: Drak sa vracia GYM 2.9349 623 slov
Dobroslav Chrobák: Drak sa vracia GYM 2.9233 2532 slov
Dobroslav Chrobák: Drak sa vracia GYM 2.9270 735 slov
Dobroslav Chrobák: Drak sa vracia GYM 2.9602 3712 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.