referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Radúz
Nedeľa, 10. decembra 2023
William Shakespeare: Hamlet
Dátum pridania: 15.11.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Mate
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 656
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2.4
Priemerná známka: 2.85 Rýchle čítanie: 4m 0s
Pomalé čítanie: 6m 0s
 
William Shakespeare ( 1564 -1616 ), bol významný dramatik a básnik. Pochádzal z dobre situovanej rodiny. Po absolvovaní štúdií začal pôsobiť v Londýne ako herec a dramatik. V roku 1 589 si spolu s kolegami založil vlastné divadlo Globe Theatre.
Tvorba Shakespeara je rozsiahla, zaraďuje sa do literárneho smeru renesancia. Písal komédie napr. Ako sa vám to páči, Večer trojkráľový, ale aj veľké tragédie – Rómeo a Júlia, Hamlet ( 1 601 – 1 602), Othello, Kráľ Lear. V celom jeho diele vyniká humánny charakter, hľadanie pravdy a nenávisť k útlaku. Bol nepriateľom stredovekých predstáv o urodzenosti pánov a uplatňoval princíp morálnej rovnosti všetkých ľudí. Svojím pohľadom na základné problémy existencie človeka a ľud- ských hodnôt si Shakespeare zaslúžil trvalé miesto vo svetovej literatúre.

Dráma Hamlet patrí medzi najznámejšie divadelné hry na svete. Je to renesančná psychologická dráma, ktorá sa odohráva v Dánsku. Dej je založený na motíve vraždy a pomsty. Hra je osobnou tragédiou princa Hamleta, ktorý chce pomstiť otcovu smrť.Hamlet je tragédia v piatich dejstvách.

Hlavné postavy:
Hamlet – princ a syn zavraždeného kráľa Hamleta
Claudius – brat kráľa Hamleta, Dánsky kráľ, manžel Gertrúdy
Polonius – kráľovský radca
Horácio – najlepší Hamletov priateľ
Laertes – syn Polonia

Vedľajšie postavy:
Gertrúda – princova matka, manželka bývalého aj súčasného kráľa
Ofélia – dcéra Polonia, milá Hamleta
Rosenkrantz, Guildestern – bývalí spolužiaci Hamleta

Miesto deja:
Dánsko, hrad Elsinor

Obsah:
Nový Kráľ Claudius, ani nie dva mesiace po bratovej smrti oznamuje, že si vzal za manželku vdovu Gertúdu. Hamletovi sa nepáči, že matka tak skoro zabudla na otcovu lásku. Horácio, Hamletov spolužiak a najlepší priateľ, povie o prítomnosti Ducha na hradbách a Hamlet sa rozhodne presvedčiť sa o jeho prítomnosti. Ofélia sa zverí otcovi o láske Hamleta. Otec ju nabáda k opatrnosti. Na hradbách Duch prezradí Hamletovi okolnosti vraždy jeho otca a žiada potrestanie vraha – Claudiusa. Duch nechce aby proti matke niečo podnikal, má sama podľahnúť svojim výčitkám. Hamlet predstiera šialenstvo a s potulnými hercami uzavrie dohodu, že zahrajú obecenstvu Gonzagovo zavraždenie so zmeneným dejom, ktorý objasní motív vraždy a vraha jeho otca. Po skončení hry otrasený kráľ odchádza a Hamletovi jeho reakcia potvrdí slová Ducha.

Vytasí meč a chce prebodnúť kráľa ale rozmyslí si to a odchádza z miestnosti. Navštívi matku a rozhodne sa trápiť ju slovami. Matka pred jeho návštevou ukryje za závesom ako svedka Polonia. Keď sa záves pohne, Hamlet doň zabodne svoju zbraň a Polonius zomiera. Hamlet vykričí matke pravdu o otcovej smrti. Kráľovná oznámi manželovi, že Hamlet zabil radcu. Ofélia, keď sa dozvie o otcovej smrti, zošalie. Z Francúzska sa potajomky vráti jej brat Laertes a privedie na hrad aj pobúrený ľud. Claudius ho presvedčí, že vrahom je Hamlet a navrhne mu v osobnom súboji jedovatým hrotom kordu pomstiť vraždu. Oféliu našli utopenú v rieke. Hamlet oznamuje svoj príchod z Anglicka.

Na cintoríne Hamlet s Horáciom pozorujú ako hrobári kopú hrob. Vykopali lebku šaša Yoricka. Hamlet uvažuje o zmysle života. Pohrebný sprievod nesie otvorenú truhlu s Oféliou. Laertes od žiaľu skočí za ňou do hrobu, Hamlet ho nasleduje. Laertes ho obviní z trojnásobnej vraždy. Hamlet vysvetlí okolnosti vraždy svojho otca, kráľove intrigy a vyzná sa zo svojej úprimnej láske k Ofélii. Pred súbojom sa Laertovi ospravedlní. Spočiatku je v súboji úspešný a matka mu pripíja na zdravie z pohára určeného pre Hamleta. Kráľ vhodí do pohára otrávenú perlu. Gertrúda zomiera.
 
Po výmene kordov sa zrania obaja protivníci. Laertes prezradí Hamletovi, že onedlho obaja zomrú. Prinútia kráľa vypiť zvyšok otráveného vína. Kráľ zomiera. Laertes pred smrťou požiada Hamleta o odpustenie. Hamlet prosí Horácia, aby všetkým vyrozprával pravdivý príbeh kráľovskej rodiny a zomiera. Keď na hrad prichádza víťazný Fortinbras nájde všetkých mŕtvych. Vydáva rozkaz, aby telo Hamleta vyniesli za dunenia sálv.
Môj názor na dielo:
Postava Hamleta sa mi páči lebo chcel, aby bola potrestaná vražda otca. Autor opísal bezohľadnú túžbu po moci, ktorá sa nezastaví pred násilím a intrigami. Páči sa mi hlavná myšlienka diela: každý zaplatí za svoje hriechy.
Myšlienka, ktorá ma zaujala:
„ Byť, a či nebyť – kto mi odpovie, čo šľachtí ducha viac: či trpne znášať strely a šípy zlostnej šťasteny, či pozdvihnúť zbraň proti moru bied a násilne ho zdolať?“
 
Podobné referáty
William Shakespeare: Hamlet SOŠ 2.8612 2042 slov
William Shakespeare: Hamlet SOŠ 2.9203 782 slov
William Shakespeare: Hamlet GYM 2.9542 831 slov
William Shakespeare: Hamlet GYM 3.0029 661 slov
William Shakespeare: Hamlet GYM 2.9007 691 slov
William Shakespeare: Hamlet GYM 2.9308 272 slov
William Shakespeare: Hamlet GYM 2.9723 618 slov
William Shakespeare: Hamlet SOŠ 2.9658 654 slov
William Shakespeare: Hamlet GYM 2.9106 1243 slov
William Shakespeare: Hamlet GYM 2.9274 563 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.