referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ela
Utorok, 24. mája 2022
Jozef Cíger Hronský: Jozef Mak
Dátum pridania: 23.02.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: lukkke
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 939
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2.9
Priemerná známka: 2.89 Rýchle čítanie: 4m 50s
Pomalé čítanie: 7m 15s
 
Obsah:
      Jozef Mak sa narodil ako nemanželské dieťa vdove po Jánovi Makovi. Ľudia Makovku vysmievali, že sa prespala. Malého Jožka nemal kto pokrstiť. Až potroch dňoch sa ľahkomyseľná suseda Hana Melušová Rozhodla ísť Jožovi za krstnú mater. Jožo mal i nevlastného brata Jana, ktorého mal veľmi rád i napriek tomu, že ho mlátil. Mal ho rád preto, lebo mu rozprával o strigách, o mátohách, o žene čo mala dve srdcia, i za to, že bol obor a že ho nosieval na chrbte. Raz pri hre na Jánošíka ho však znenávidel, lebo tu zbadal, že Jano je zlý a ubližuje mládeži. Keď Jano vyrástol, chodil do vrchov stínať horu. Keď sa v nedeľu vracal z hory do dediny, opil sa a doma Jožovi takto vyčítal: "Žerieš Jožko, žerieš! Jožko, veď sa dlho už z môjho nenažerieš!..."Preto Jožo odišiel k bačovi Kubandovi pomáhať okolo oviec. 

Počas služby sa v dedine chytil požiar a medzi mnohými zhorenými chalupami bola i tá Maková. Hana Melošová, Jožova krstná mater, si po požiari postavila novú chalupu a Jožovu mať pojala do nej. Jožo zanechal službu u Kubandu, lebo mu platil veľmi málo a vybral sa do hory stínať lesy. Zaľúbil sa do Maruše a chcel sa sňou oženiť, a tak, i keď s ťažkosťami, postavil si dom na Janovom pozemku. Ešte ani nebol hotový , prišla vojna a Jožo musel ísť na front. Dlho blúdil po svete a chvíľu bol i zatvorený pre svoje názory a keď už sa konečne vracal domov, dozvedel sa, že matka mu zomrela a Maruša si vzala jeho brata Jana a bývajú v Jožovej chalupe. Jožo sa vrátil domov a s Janom sa dohodol, Že pol chalupy bude jeho a pol Janova. Ťažko sa žilo Jožovi vedľa Maruše, no on všetko potichu pretrpel vo svojom vnútri a navonok sa nebúril.

Dozvedel sa, že Maruša si Jana vzala z donútenia, no ľúbila Joža. Vo svete mu bolo dobre, no zľakol sa, že na starosť nebude nikam patriť, že zostane sám a tak zabudol na lásku k Maruši a vzal si za Ženu Julu Petriskovú, hoci bola malá a ľavú ruku mala suchú až po lakeť. Raz Joža postavili pred úd za politizovanie počas služby u . práporu a na 5 mesiacov ho dali do väzenia. Keď sa vracal, čakala ho Jula  s dieťatkom zabaleným v plachtičke. Jula Jopža veľmi milovala, no bola zmierená s tým, že on ju návidieť nikdy nebude. Postupne Jula strácala u Joža istotu, lebo sa dozvedela od Hiriačka, že Jožo chodí za Marušou. Maruša boola sklamaná zo života, z beznádeje svojej skutočnej lásky a tak sa utopila.

Neskôr sa vzťah medzi Julou a Jožom zmenil, Jožo začal Julu milovať, narodilo sa im i druhé dieťa, no Jula po pôrode zomrela. "vstal raz, druhý raz, zastavil sa pri truhle, díval sa na inovať, ktorá sa neroztápa, a na inovati videl takúto reč: "Nehnevaj sa na mňa Jožko, veď ja za nič nemôžem. Keby som len trochu bola tušila, keby som skôr bola tušila, že ma budeš raz i návidieť, veď by som ja nebola oslabla do truhly. Bola by som sa držala Života tak húževnate, tak tvrdo ako pleseň na kameni. Nič by ma nebolo zožralo... Keby som trochu skôr... Veď mi už aj srdce začalo byť  a ja ani sama neviem, prečo prestalo. Veď by som ja i plakala, keby som mohla, nuž odpusť mi, Jožko, a staraj sa o deti. Ver mi, hockedy by som sa rozbehla z neba za vami, mne by nebolo ťažko za vás hocičo opúšťať, ale..."
    Román končí slovami: " Trp Jozef Mak. Človek-milión, nuž vydržíš všetko, keďže nie je pravda, že najtvrdší je kameň, najmocnejšia je oceľ, ale pravda je, že najviac vydrŽí na svete obyčajný Jozef Mak."

Rozbor: (čerpané z rozboru na konci diela) 
    Jozef Mak je sociálno psychologický román, odohrávajúci sa na prelome 19. a 20 stor., keď sa v dôsledku hospodárskej krízy v spoločnosti vyostrili sociálne napätia a bieda. V podstatách románu sú výšky i priepasti súvisiace s existenciálnym bytím, pretože človek je tvor, kt. sa chce nie len nasýtiť, ale chce v živote zakúsiť i trochu šťastia, dávať i prijímať lásku, ktorá je však ľudskými slabosťami a okolnosťami zatláčaná do kúta. 
    V pozadí celého príbehu je náboženská viera, zobrazená napr. keď Jozef zablúdi do kostola: "zrazu sa mu i samému zazdalo, akoby len teraz prišiel domov." Vysokú výpovednú hodnotu má motýv sochy panny Márie, ktorej sa Jozef ako chlapec bojí, a ktorá ho zároveň priťahuje. S náboženským presvedčením autora súvisí i utrpenie, kt. je neoddelitelnou súčasťou života. Všetko pozitývne o čo sa usiluje sa mu napokon zrúti a na konci príbehu je sám so svojím osudom nemanželského dieťaťa a vydedenca ako bol na začiatku a musí začínať odznova. Autor je presvedčený, že utrpenie charakter nie ln posilňuje, ale aj poludšťuje. 

    Hronský nás vovádza do sveta osudovosti, spod ktorej nebolo úniku a vytvára tragický pocit zo života. Jozef Mak, ale i všetky postavy románu sa boria životom a hoci prehrávajú, nevzdávajú sa. Hronský sa vzdáva tradície vzbury a dáva prednosť vytrvalosti v utrpení a sile trpieť. Pre postavy je charakteristická inštinktívnosť konania, kt. sa často dostáva do konfliktu s vedomím. Rozprávač je tlmočníkom postáv, ktoré do seba nevidia, vidí do nich len autor, kt. odhaľuje pred čitateľom ich vnútro. Hronskýma porozumenie pre ženské charaktery, kt. majú v jeho tvorbe výrazné tragické črty i osudy. Ich túžba po láske je obrovská a jej nedostatok skracuje ich životy. , umierajú pretože nemajú prečo žiť. Autor monumentalizuje postavu obyčajného človeka a tragedizuje všedný život. Využíva expresívny jazyk, ktorý oživuje i mŕtve veci a personifikuje i celú skutočnosť. Často zamlčuje podstatné veci a obracia pozornosť n bezbvýznamný detail, čo zvyšuje napätie a zahaľuje beprostrednú realitu do tajomného šerosvitu.
 
Podobné referáty
Jozef Cíger Hronský: Jozef Mak GYM 2.9210 1947 slov
Jozef Cíger Hronský: Jozef Mak 2.9266 1245 slov
Jozef Cíger Hronský: Jozef Mak GYM 2.9307 431 slov
Jozef Cíger Hronský: Jozef Mak GYM 2.9150 1331 slov
Jozef Cíger Hronský: Jozef Mak GYM 2.8579 4862 slov
Jozef Cíger Hronský: Jozef Mak GYM 2.9284 635 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.