referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Mikuláš
Utorok, 6. decembra 2022
Jerome David Salinger: Kto chytá v žite
Dátum pridania: 04.05.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: wustar
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 249
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 7.4
Priemerná známka: 2.92 Rýchle čítanie: 12m 20s
Pomalé čítanie: 18m 30s
 
AUTOR: Jerome David Salinger (1919), americký prozaik. Narodil sa v New Yorku v obchodníckej rodine. Študoval na nieko?kých vysokých školách, absolvoval vojenskú akadémiu. Za druhej svetovej vojny bojoval v radoch americkej armády na európskom západnom fronte. V povojnovom období sa venuje literárnej ?innosti.
ÚTVAR: psychologický román

KOMPOZÍCIA:
Skladá sa z 26 kapitol označených číslami. Román je rozprávaním Holdena v 1.os.sg., ktorý lekárom odkrýva svoje vnútro.
Trikrát je použitý motív kačíc na zamrznutom jazere, nad osudom ktorých sa Holden zamýšľa. Pýta sa na ich osud taxikárov. Opakovaním dostáva problém kačičiek na zamrznutom jazere a ich záchrany hodnotu symbolu.
Dej sa odohráva počas troch dní:
1. Začiatok Holdenovho rozprávania o sebe (má majetných rodičov, brata spisovateľa, malú sestru Phoebe, jeden brat mu zomrel), škola v Pencey, príchod k Spencerovi - starému profesorovi dejepisu.
2. Obraz Spencerovcov, morálna kázeň pána profesora, rozbor príčin neúspechu.
3. Internát, spolužiaci Ackley, Stradlater.
4. Rande Stradlatera s Holdenovou tajnou láskou Jane.
5. Sobota v internáte (v stredu sa už mali začaľ vianočné prázdniny).
6. Čakanie na príchod Stradlatera z rande s Jane, bitka.
7. Rozhodnutie odísť ihneď.
8. Cesta vo vlaku s matkou svojho spolužiaka.
9. Cesta taxíkom - pýta sa taxikára, čo sa stane s kačičkami v Central Parku, ubytovanie v hoteli, nechce byť sám, pokúša sa niekomu volať.
10. Rozprávanie o Phoebe, tancovačka s troma gráciami.
11. Spomienka na Jane a chvíle s ňou strávené.
12. Opäť taxík a otázka, čo sa stane s kačicami na jazere v zime, večer v kaviarni.
13. Cesta pešo do hotela, liftár mu ponúka sle?nu na pobavenie za päť dolárov, Holden súhlasí.

14. Prostitútla Sunny prichádza a Holdena bude stáť veľa síl, aby hneď odišla; pýtala až desať dolárov. Nedal jej ich, prišla preto aj s liftárom, ktorý ho napadol a päť dolárov mu vzali.
15. Telefonát Sally, dohovorené rande.
16. Počuje spievať pesničku: Keď raz človek niekde v žite chytí človeka, hľadá Phoebe v škole.
17. Stretnutie so Sally, kino, klzisko.
18. Úvahy o náboženstve.
19. Debata s Lucem o sexe.
20. Volá uprostred noci Sally domov. Spomienka na smrť Allieho.
21. Rozhodna sa zájsť za Phoebe domov. Rodičia sú, našťastie, preč.Phoebe sa prebudí.
22. Rozpráva jej prečo musel odísť zo školy.
23. Rodičia sa vrátia, on nepozorovane vykĺzne.
24. Ide k bývalému učiteľovi a priateľovi svojho brata do bytu, kde žije so svojou ženou. Rozhovor s učiteľom o budúcnosti. Počas spánku sa prebral a zbadal profesora, ako sedí pri ňom a pohládza ho po vlasoch.
25. Odchod z bytu učiteľa, svitá. Napíše sestre list, že s ňou sa chce stretnúť. Phoebe príde s kufrom, chce ísť s ním. Vezme ju na kolotoče.
26. Ukončenie rozprávania Holdena - kapitola má iba 28 riadkov. Chýbajú mu spolužiaci.

POSTAVA:
Holden Caulfield -
Šestnásťročný študent strednej školy v Pencey v Agerstowne v Pensylvánii. Je to už jeho štvrtá škola. Nie je úspešný ani tu, vyhodili ho a po prázdninách sa už nemá do školy vrátiť. Prepadol zo štyroch predmetov, nepomohol ani pohovor s rodičmi.
Sám nevie povedať, prečo sa mu v škole nedarí. Znechutia ho spolužiaci alebo riaditeľ školy, ako to bolo v Elkton Hills. Podával ruky rodičom, ktorí prišli navštíviť svojich synov na konci týždňa, ale venoval sa len majetným.
Prežíva vážnu krízu, v puberte vyrástol naraz za jeden rok 16 a pol centimetra, ochorel na pľúca.
Pochádza zo zámožnej rodiny, nemal nikdy hmotný nedostatok. Otec je úspešný advokát a Holden ho podozrieva, že upadol do konzumu ako takmer každý dospelý, ktorého pozná. Bojí sa, že otec nepomáha ľuďom preto, lebo sú nevinní a je to správne, ale preto, že chce byť slávny a bohatý. Matka je citovo poznamenaná smrťou Holdenovho brata Allieho.

Majú ešte jedného syna D.B., ako vojak zažil 2.svetovú vojnu. Armádu nenávidel viac ako vojnu. Vrátil sa domov obratý o všetky ideály. Je talentovaným spisovateľom, ale ako mnohí iní obetoval ideály a odišiel do Holywoodu za slávou a pôžitkami.
Najmladšia v rodine je Phoebe, desaťročné rozkošné dievčatko, ktoré miluje svojho brata Holdena. Láska je obojstranná. Možno aj vďaka Phoebe Holden miluje deti a chce ich chrániť. Považuje svoju sestru za jedinečného tvora, správneho, neskazeného.
Je veľmi vtipná a veselá. Píše romány o dievčatku menom Hazel Weatherfieldová, vymýšľa sama pre seba mená, lebo nie je spokojná so svojím.
Chápe, že Holden je smutný zo smrti Allieho, aj ona svojho brata milovala, ale je mŕtvy. Ona to v detskom rozume prijala ako nezmeniteľný fakt, ale Holden sa s tým nevie vysporiadať. Holden vyčíta dospelým, že stačí, aby im blízky umrel, a hneď na neho zabudnú. Necítia úprimne, predstierajú city. Prichádzajú na cintoríny ako na pikniky, rozutekajú sa pri prvých kvapkách dažďa. Sklame sa nielen v dospelých vo svojej rodine (ľahostajnosť, pretvárka, spoločenské konvencie namiesto citov), ale aj u učiteľov. Jedni nepresvedčia svojou odbornou úrovňou, druhí nemajú autoritu a ten, ktorému natoľko veril, že prišiel do jeho bytu miesto domova, ho pohládzal v spánku po hlave. Mal rád starého profesora Spencera, ktorý ho učil dejepis, napísal mu lístok, aby sa prišiel rozlúčiť, ale ani ten sa neubráni mentorovaniu.

Majú široko rozvetvené príbuzenstvo, Holden je vo veku, ktorý je veľmi kritický k príbuzným (napr. pretvárka dobročinnej tety, čudácky starý otec).
Svet rovesníkov nie je o nič vábnejší ako svet dospelých. Na ktorejkoľvek škole by bol, nachádzal by presne tých istých chlapcov, ktorí celé dni rozprávajú o rugby, sexe. Presvedčivo ukazuje prostredie chlapčenských škôl, kde sa popri siláckych rečiach učia chlapci, ako obstáť vo svete, o ktorý Holden nejaví záujem.
On by si vedel predstaviť svoj život na brehu potoka v zrubovej chalúpke, ale nie sám. Nemá nikoho, kto by ta s ním išiel. Ponúkne to dokonca snobskému, rozmaznanému dievčaťu Sally, ktorá je ponukou veľmi prekvapená. Veľmi sa ho citovo dotkne, že Jane - dievča, s ktorým prežil prázdniny - bola na rande so spolužiakom Stradlaterom. Jane mala otca opilca a často bola smutná. Bývala blízko pri nich a jej pes prechádzal do Holdenovej záhrady. Holdenova matka to nerada videla. Považovala Jane a jej matku za povýšenecké. Holden je bránil. S Jane zažil nesmelú prvú lásku, takmer sa naozaj pobozkali, ale z toho zišlo. Hrávali celé hodiny dámu, ale Jane si figúrku dámy šetrila, nikdy s ňou nepotiahla. Citová kríza ho zastihne práve v najhoršom čase - začína dospievať, nie je ešte zrelý nadväzovať sexuálne vzťahy, hoci veľmi smelo prijme ponuku dievčaťa na noc v hoteli. Radí sa o svojom sexuálnom živote so skúseným Lucem. Nedokázal by čokoľvek si začať s dievčaťom, ktoré by nemiloval.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.