referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Zina
Sobota, 21. mája 2022
Erich Maria Remarque: Na západe nič nového
Dátum pridania: 12.10.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: christin72
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 069
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.6
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 6m 0s
Pomalé čítanie: 9m 0s
 
POSTAVY:
Paul Bäumer - rozprávač - vojak v službách Nemecka na Západnom fronte. Je to 19-ročný chlapec, ktorý bol ešte len stredoškolských študentom. Spolu so svojimi spolužiakmi sa rozhodne vstúpiť do vojny. Spočiatku vojnu vnímal s nadhľadom, neskôr keď pôsobí na fronte, strieľa a zachraňuje, si uvedomí , že vojna je svinstvo. Nezmyselnosť vojny a straty na životoch si uvedomuje aj vo vojenských lazaretoch , kde vidí veľa zranených, mŕtvych ľudí a ich kruté osudy. Paul bol kamarátom nadovšetko, ktorý bol ochotný aj za priateľa padnúť v boji. Nakoniec umiera v poli opustený, ale pokojný, bez svojich kamarátov, ktorí taktiež padli v boji.
Albert Kropp - malý, ale z nich najinteligentnejší. Taktiež 19- ročný chlapec, ktorý vo vojne príde o nohu.
Stanislaus Katczinsky - prezývajú ho Kat. Je hlava skupiny, húževnatý, prefíkaný, ľstivý štyridsiatnik s nehybnou tvárou, modrooký, s ovisnutými plecami a úžasným nosom, čo vždy zaňuchá, keď sa má čosi zomlieť, kde možno prísť k dobrému jedlu, alebo kde sa dá poriadne uliať. Kat umiera, keď ho Paul prenáša cez pole s rozmliaždenou nohou a cestou schytá do hlavy črepinu.

Tjaden: chudý zámočník, ktorý bol tiež v tých istých rokoch. A ako ho Paul nazval, bol najväčší žráč v kompánii. O ňom jedinom nie je dopovedaný príbeh, nedozvedáme sa, ako dopadol...
Detering: sedliak, čo myslí iba na svoje hospodárstvo a ženu. Jedného dňa utiekol, ale chytili ho poľní žandári. A viac o ňom nebolo počuť.
Leer: ustavične sníval o dievčatách a dôstojníckych bordeloch. Nakoniec umrel, lebo ho roztrhal šrapnel.
Müller: sníval o vojnovej mature, rojko, ktorý stále so sebou vláčil učebnice. Zomrel, lebo ho z blízkej vzdialenosti trafila svetlica.

CHARAKTERISTIKA DIELA:
Toto dielo je pokusom podať správu o generácii, ktorú zničila vojna - aj keď unikla jej granátom. Generácia hlavného hrdinu Pavla Bäumera bola generáciou po prvý raz v dejinách zaskočená svetovou vojnou, ktorá vo vedomí prostých ľudí i najlepších umelcov zanechala pocit nezmyselnosti, absurdná a neľudskosti vojnového besnenia. Nie je to kniha o hrôzach vojny a názor na ňu, ale je to len suché konštatovanie bytia v nej. Je to taktiež o tom, ako vojna zmení mladých chlapcov. I v tom možno hľadať svetový úspech Remarquovho diela, že jedinú pozitívnu hodnotu, ktorú nachádza vo všednom dni vojny, je kamarátstvo, spájajúce jeho proletárske a malomestské postavy - je to kamarátstvo. Nepriateľ, ktorého majú zabiť, to Remarquove postavy cítia, by mohol byť ich bratom. Dej sa odohráva počas 1. svetovej vojny, na bojovom poli Nemecko - Francúzsko.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Erich Maria Remarque: Na západe nič nového SOŠ 2.9452 1754 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.