referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Adolf
Pondelok, 17. júna 2024
Honoré de Balzac: Otec Goriot
Dátum pridania: 12.10.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: christin72
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 395
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.5
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 2m 30s
Pomalé čítanie: 3m 45s
 
POSTAVY:
Otec Goriot: obchodník s cestovinami, ktorý skrachoval; pre svoje dcéry by obetoval aj svoj život
Rastignac: je zo šľachtickej rodiny a študuje právo, chce dosahovať úspech, má svoje ciele
Anastasie a Delphine: po výdaji sa z nich stávajú vznešené dámy, otca potrebujú len pre peniaze, nevďačné, sebecké, namyslené
Vautrin: človek bez morálky, vyššiu spoločnosť si chce podmaniť pomocou zločinu.

CHARAKTERISTIKA DIELA:
Je predstaviteľom realizmu 19. storočia. Písal z prostredia nízkej, no aj vyššej spoločnosti. Dielo Otec Goriot vzbudilo medzi čitateľmi veľký ohlas a bolo zároveň vyvrcholením predchádzajúcej Balzacovej tvorby. Spisovateľ tu siaha do skutočnosti a ukazuje nám pravú tvár kapitalistickej spoločnosti. Paríž nezobrazuje ako tajomné mesto, ale ako mesto, kde sa sústreďujú najvyššie a najnižšie spoločenské vrstvy. Dielo je obrazom rodičovskej lásky a cynickej nevďačnosti detí voči rodičom.

DEJ:
Otec Goriot celý život pracoval a zhŕňal peniaze, aby mohol svojim dcéram zabezpečiť lepší život. Kedysi bol zámožným mešťanom. Z márnomyseľnosti vydal svoje dcéry za bohatých ľudí. Jednu za šľachtica a druhú za bankára. No ani jedno manželstvo nebolo založené na úprimnom cite. Goriot miloval svoje dcéry nekonečnou láskou, ktorú však ony obe sebecky využívali. Postupne stráca všetko – dobré meno, majetok aj česť. Býva v chudobnom penzióne, ktorý autor podrobne opísal aj s jeho obyvateľmi už v úvode. Postupný úpadok Goriota sa prejavuje i v tom, že najskôr býval v najkrajších izbách penziónu, postupne sa sťahuje do stále lacnejších, až nakoniec býva v podkrovnej izbičke. On však nevidí nič okrem spoločenského postavenia svojich dcér, tie však navštevujú otca iba vtedy, ak potrebujú peniaze. Tým, že im už nedáva peniaze, stratila sa ich láska k otcovi.

Peniaze sú rozhodujúcim predmetom aj v ich manželstve. Sú neverné svojim mužom a zmysel života hľadajú len v zábavách a plesoch. V penzióne si najlepšie rozumel s mladým študentom Rastignacom a bývalým trestancom Vautrinom. Goriot si až na smrteľnej posteli uvedomuje, aké sú kruté jeho dcéry. Ich láska bola iba dym, ktorý uletel zároveň s peniazmi. Uvedomil si svoju celoživotnú chybu. Otrasný je obraz pohrebu otca Goriota. Na poslednej ceste ho odprevádza iba sluha a Rastignac. Dcéry poslali na pohreb iba prázdne koče s erbmi. Rastignac dostáva dvojnásobnú životnú lekciu. Vidí osud otca Goriota a spoznáva životnú filozofiu bývalého trestanca Vautrina, ktorý je opakom otca Goriota. Proti zákonom a morálke bojuje vlastným spôsobom. Rastignac však nejde cestou otvoreného zločinu, ktorý sa mu protiví. Pôjde skôr cestou zaliečania, vtierania a pomocou žien.
 
Podobné referáty
Honoré de Balzac: Otec Goriot SOŠ 2.9229 415 slov
Honoré de Balzac: Otec Goriot SOŠ 2.8477 11840 slov
Honoré de Balzac: Otec Goriot GYM 2.8685 6022 slov
Honoré de Balzac: Otec Goriot GYM 2.9217 396 slov
Honoré de Balzac: Otec Goriot GYM 2.9495 1381 slov
Honoré de Balzac: Otec Goriot GYM 2.8963 569 slov
Honoré de Balzac: Otec Goriot SOŠ 2.9476 822 slov
Honoré de Balzac: Otec Goriot GYM 2.9843 1008 slov
Honore de Balzac: Otec Goriot GYM 2.9821 841 slov
Honoré de Balzac: Otec Goriot GYM 2.8830 3135 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.