referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Valér
Štvrtok, 18. apríla 2024
Johann Wolfgang Goethe: Utrpenie mladého Werthera
Dátum pridania: 29.11.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: lenkan
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 605
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 8.3
Priemerná známka: 2.89 Rýchle čítanie: 13m 50s
Pomalé čítanie: 20m 45s
 
Originál: Die Leiden des junges Werthers
Útvar: román v listoch, citový denník

Kompozícia: Delí sa na dve knihy. Prvá časť (máj až september 1771) končí odchodom Werthera z Waldheimu, kde žije Lotta so svojou rodinou, druhá časť (október 1771 až december 1772) zaznamenáva jeho prácu pre veľvyslanectvo, neschopnosť žiť bez Lotty a návrat do jej kraja, samovraždu a pohreb. Text je rozčlenený na jednotlivé listy.

Prostredie: Prevažne vidiecke prostredie v dedinke Waldheim a v okolitej prírode, neskôr v meste.

Časové obdobie: obdobie romantizmu, kedy sa kladie dôraz na cit a prirodzenosť a nie na rozum, vyjadrenie citu je dôležitejšie ako forma

Znaky romantizmu v diele: individualizmus- snaha vyriešiť problém odchodom od Lotty,
rozpor medzi snom(získaním Lotty)a skutočnosťou (sen nemôže byť uskutočnený, pretože Lotta je vydaná)
nový hrdina- autoštylizácia (Goethe sa inšpiroval nešťastnou láskou k Ch..Buffovej),
harmónia prírody a deja- (Ako sa príroda chýli k jeseni nastáva jeseň aj vo mne a vôkol mňa. Moje listy žltnú a lístie susedných stromov už opadlo. s. 89)
subjektivizmus- 1.osoba singuláru, miera hodnotenia vlastné ja dominujú lyrické pasáže knihy

Postavy:
Werther - v mnohých ohľadoch autobiografická postava. Mladý, vzdelaný muž zo stredného stavu, sám na sebe si neoceňuje rozum, lebo k tomu môžu vzdelaním dospieť mnohí, ale cit - len tam je človek sám sebou, jedinečným tvorom. Citlivá duša, nadchýnajúca sa prírodou a ľuďmi. Má všetky znaky vzdelanca z konca 18. stor., ktorý obdivuje prírodu a prirodzenosť v ľudskom správaní pod vplyvom J. J. Rousseaua. Je veľmi fixovaný na svoje vnútro, trochu bolestínsky, "uvzdychaný". Prišiel na vidiek za­budnúť na stratenú lásku a stretol osudovú lásku.

Cíti nespravodlivosť, že Lotta nemôže patriť jemu, hoci vie, že by pri ňom bola šťastnejšia. Láska je pre neho i záväzok k mravnej čistote a úcte. Má rád deti a ľudí vôbec. Teší sa, keď ho prijímajú prostí ľudia. Neznáša spupnosť, prázdnosť šľachtických salónov, ktoré neuznávajú rovnosť medzi ľuďmi, ale ani chladné kalkulovanie malomeštiakov, ktorí si lásku naplánujú presne na deň a hodinu. Nedokáže sa vzdať lásky k Lotte, zároveň trpí tým, že zvádza manželku iného muža, mu­ža, ktorý je mu priateľom. Je o to nešťastnejší, že vidí v hĺbke Lottiných očí lásku k nemu, vie, že keby sa mohla slobodne rozhodnúť, bola by jeho. Rozhodne sa pre samovraždu, zastrelí sa zbraňou, ktorú mu po­žičal na cesty Lottin manžel a ktorú zo steny zvesila vlastnými rukami Lotta (takýmto spôsobom zomrel vo Wetzlari Goetheho kolega na sú­de).

Lotta - krásna, mladá dievčina, žijúca po smrti matky s otcom a ôsmimi súrodencami, o ktorých sa s láskou stará. Vyrovnaná, priateľ­ská, súcitná k starým a chorým. V prejavoch uvážlivá, ale plná citu, čo sa prejaví pri tanci alebo pri čítaní knihy. Schopná vášne, ak by ju ne­musela potláčať kvôli konvenciám a pomerom, v ktorých žije.

Má v úcte Alberta Kestnera, má ho i rada, vie, čo môže od neho oča­kávať. Jeho pevný charakter jej ponúka oporu. Je poslušnou ženou. Werther ju priťahuje rovnakými zvukmi duše, sú si takí blízki, že rovnako reagujú na tú istú pasáž knihy, radi tancujú, majú vrúcnosť k ľudom. Na malú chvíľku vo svojom správaní voči Wertherovi poľaví. Niekedy ho priam provokuje a neuvedomuje si, že mu spôsobuje svo­jím správaním muky. Svoju slabosť oľutuje. Má pocit, že sa previnila voči Albertovi. Jej snúbenec a neskôr manžel Albert je úctyhodný muž, bez jedinej charakterovej chybičky, ešte aj Werther si ho musí vážiť a o to viac žiarliť. Navyše je hmotne zabezpečený a Lotta môže pomôcť svojmu otcovi postarať sa o ostatné deti. Albertovi neuniknú príliš časté návštevy Werthera, ktorý sa v Albertovej prítomnosti správa nepriro­dzene - silí sa do neúprimnej veselosti, akoby prichádzal o zdravý rozum. Albert požiada svoju manželku, aby obmedzila Wertherove návštevy. Dovolí mu, aby si ju na okamih - prvý a posledný raz - pri­vinul a žiada ho, aby k nim viac nechodil. Nečaká, že výsledkom jej rozhodnutia bude jeho smrť. Smrťou Werthera trpela Lotta natoľko, že sa obávali o jej život.

Albert - je to poriadny, milý a výnimočný muž vždy veselý, s dobrou náladou, citovo založený, ktorý Lotte toleruje časté neustále intenzívnejšie návštevy Werthera, ktorého však pokladá za svojho priateľa a ktorý je zaľúbený do jeho ženy.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.