referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Viola
Sobota, 18. mája 2024
Erich Maria Remarque Traja kamaráti
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: neuvedeny
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 809
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 5m 0s
Pomalé čítanie: 7m 30s
 
Román,ktorý opisuje osud ľudí poznačených vojnou, pre ktorých návrat do reality života nie je oddpočinkom bojovníka, ale novým bojom s úzkosťou a so zúfalstvom a tiež bojom o holú existenciu v cynickej spoločnosti. Bezvýchodisková situácia týchto ľudí je nielen obžalobou hlbokého morálneho úpadku a zvrátenosti fašistických naháňačov, ale zároveň aj svedectvom o neschopnosti kapitalistiko-liberálnej vlády vtedajšieho Nemecka brániť seba a svojich občanov.
Dej: Hlavnými hrdinami románu sú traja kamaráti Robert Lohkamp, Otto Koster a Gottfried Lenz, ktorí sú vlastníkmi autodielne s benzínovou pumpou a tiež starého škaredého športového auta Karla, s ktorým pretekajú na cestách s inými autami. Pri jednych takýchto pretekoch, pri príležitosti Robertových narodenín sa zoznámia s mladým dievčaťom Patriciou Hollmanovou, ktorému spočiatku Robert nevenuje pozornosť, až pri odchode si všimne aká je pekná a zaľúbi sa do nej. Robertov bezcieľny život sa zmení, nachádza
svoj životný cieľ- spoločný život s Patriciou, ktorý sa mu splní.
Ich spoločný život je šťastný, chodia spolu do divadla a na rôzne zábavy a tiež idú na dovolenku, kde sa však stane nešťastie, Pat sa obnoví stará choroba a musí ísť do sanatória. V tom čase Lenza zastrelia na politickej schôdzy a tak sa pomaly začína rúcať ich život. Koster a Robert sú nútení pre nedostatok práce predať autodielňu, nechajú si len Karla. Robert odchádza za Pat do horského sanatória, kde sa im však po čase míňajú peniaze a tak Otto odýde, aby predal Karla a umožnil tak Robertovi prežiť posledné chvíle so zomierajúcou Pat.
Remarque v " Troch kamarátoch " plasticky stvárnil agóniu Nemeckej republiky, nástup fašizmu, spolu s jeho demagógiou a pod
losť. Aj v tomto až neskutočne mátožnom ovzduší smrteľného zápasu chorého organizmu v ovzduší prechodu " z noci čiernej do najčiernejšej " je kontrapunkticky vykreslená láska Roberta a Pat, napriek všetkej obrannej dočastnosti a prízvukovanej civilnosti láska nežná, obetavá a tragická. Pat, tak ako aj Robert je typické stratené dieťa svojich čias, sirota z " dobrej rodiny " odsúdená po vojne na doslovný " výpredaj " svojej bývalej existencie, rovnako málo zakotvená v triede, z ktorej vyšla ako Robert, navyše smrteľne chorá. Je to okrem iného stvárnenie hrdinského zápasu so smrťou.
Osudy hrdinov, tak ako vo väčšine Remarquových diel, sa končia tragicky. Ovplyvňuje to autor osud a pocity v situácii bez východiska.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Erich Maria Remarque Traja kamaráti SOŠ 2.9565 347 slov
Erich Maria Remarque Traja kamaráti SOŠ 2.9898 1259 slov
Erich Maria Remarque Traja kamaráti SOŠ 2.9202 2536 slov
Erich Maria Remarque Traja Kamaráti SOŠ 2.9336 5388 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.