referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Zlatica
Streda, 28. februára 2024
William Shakespeare: Hamlet
Dátum pridania: 07.02.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Tuulikki
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 480
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.7
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 2m 50s
Pomalé čítanie: 4m 15s
 
Žáner: tragédia
Miesto deja: Dánsko
Hlavné postavy:
Hamlet-dánsky princ, syn bývalého kráľa a synovec terajšieho
Claudius-dánsky kráľ
Gertrúda-dánska kráľovná, matka Hamleta
Polónius-kráľov radca
Horatio-Hamletov najlepší priateľ
Laertes-syn Polónia
Ofélia-dcéra Polónia
Rosencrantz a Guildenstern-Hamletovi bývalí spolužiaci

Obsah:
Dánsky kráľovský dvor sa vracia z pohrebu kráľa a z následovnej svadby vdovy a kráľovho brata Claudia. Horatio zverí svojmu najlepšiemu priatelľvi Hamletovi, synovi mŕtveho kráľa, že na hradbách sa v noci už trikrát objavil duch jeho otca a dohodnú sa, že sa o polnoci stretnú. Medzitým sa Polónius lúči so synom , ktorý odchádza do Francúzska a keď sa im Ofélia zverí, že jej Hamlet vyznal lásku, nabádajú ju, nech neverí jeho reèiam. O polnoci Duch prezradí Hamletovi, že jeho otca zabil jeho brat, aby mohol sadnúť na trón.

Ofélia povie otcovi o Hamletovom šialenom výstupe a ten to povie kráľovi. Veličenstvá privítali Hamletových bývalých spolužiakov Rosencrantza a Guildensterna, aby nejako pomohli bláznivému Hamletovi. Potom prídu herci z mesta a Hamlet sa s nimi dohodne, nech zahrajú Gonzagovo zavraždenie.
Kráľ s radcom sa skryjú za záves a pozorujú Oféliu s Hamletom, ten jej povie, že ju nemiluje. Pri predstavení, ktoré je takmer totožné s príbehom Claudia, kráľ náhle vybehne zo siene. Kráľovná očakáva Hamleta v komnate. Kráľ posiela list s poverením do Anglicka. Hamlet príde za matkou, kde je za závesom skryrý Polónius. Kráľovná vykríkne v domnení že ju syn chce zabiť. Ozve sa aj spoza závesa a Hamlet, mysliac si, že je tam jeho ujec, prebodne záves mečom. Vyčíta matke druhého manžela a vytiahne telo z miestnosti. Kráľovná oznámi kráľovi Hamletov čin. Kráľ ho dá predvolať a ten napokon prezradí miesto, kam telo ukryl. Rozlúči sa s matkou a odchádza do Anglicka. Horatio, kráľovná a kráľ stretnú pomätenú Oféliu. Zrazu sa ozve hluk. Laertes vtrhne do hradu a žiada svojho otca, pričom zbadá aj bláznivú sestru. Horatio dostane list, kde mu Hamlet opisuje, ako skončil na pirátskej lodi, ako s ním dobre zaobchádzajú a žiada, nech sa ponáhľa za ním. Kráľ a Laertes zosnovajú zákerný plán proti Hamletovi. Vojde kráľovná a oznamuje, že Ofélia sa utopila.

Dvaja hrobári vedú diskusiu, neskôr aj s Hamletom a Horatiom o lebkách. Keď nesú Oféliinu truhlu, Laertes skočí do hrobu a Hamlet za ním. Prebehne škriepka a rozídu sa.
Hamlet opisuje Horatiovi zážitky z lode. Príde za nimi Osric a vyzýva ho na súboj s Laertom, ktorý je súčasťou diabolského plánu. Ten ho prijme, a pred súbojom sa sebe navzájom ospravedlnia. Laertes si berie pripravený otrávený kord. Bojujú vyrovnane, no keď Hamlet napokon zaène víťaziť, kráľ chce pripiť perlou otráveným vínom. Kráľovná sa z toho vína napije. Laertes ľahko poraní Hamleta, ktorý sa rozzúri a Laerta ťažko zraní. Kráľovná umiera, Laertes zo všetkého obviní kráľa. Hamlet ho prebodne. Laertes odpustí hamletovi a tiež umiera. Hamlet poverí Horatia, ktorý najprv chcel dopiť otrávené víno, nech všetkým porozpráva pravdivý príbeh a umiera. Prichádza nórsky princ Fortinbras a Horatio sa mu chystá všetko vyrozprávať. Hamletovo telo v smútoènom pochode odnesú.
 
Podobné referáty
William Shakespeare: Hamlet SOŠ 2.8612 2042 slov
William Shakespeare: Hamlet SOŠ 2.9203 782 slov
William Shakespeare: Hamlet GYM 2.8517 846 slov
William Shakespeare: Hamlet GYM 2.9542 831 slov
William Shakespeare: Hamlet GYM 3.0029 661 slov
William Shakespeare: Hamlet GYM 2.9007 691 slov
William Shakespeare: Hamlet GYM 2.9308 272 slov
William Shakespeare: Hamlet SOŠ 2.9658 654 slov
William Shakespeare: Hamlet GYM 2.9106 1243 slov
William Shakespeare: Hamlet GYM 2.9274 563 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.