referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Hilda
Pondelok, 11. decembra 2023
William Shakespeare: Hamlet
Dátum pridania: 01.03.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: KITTY
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 521
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.7
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 2m 50s
Pomalé čítanie: 4m 15s
 
Strážnici Elsinorského hradu, vidia už po tretí raz ducha zosnulého kráľa a rozhodnú sa povedať to jeho synovi Hamletovi. Na druhú noc sa duch rozpráva s Hamletom a rozpovie mu svoju opravdivú smrť. Hamlet sa nakoniec odhodlá pomstiť smrť svojho otca. Od stretnutia s duchom chodil ako šialený, miloval Oféliu, dcéru hlavného kráľovského radcu. Medzitým Oféliin brat odišiel do Francúzska. Ich otec – Polonius si myslel, že Hamlet kvôli jeho dcére chodí taký a zverý sa s tým kráľovi. Kráľ a kráľovná s Poloniusom sa skryjú za záves, aby si mohli vypočuť a pozorovať Oféliin a Hamletov rozhovor a tak sa presvedčiť, či to je naozaj tak. Ale Hamlet už o všetkom vedel a správa sa k Ofélii veľmi drzo. Kráľ sa rozhodol zavolať bývalích Hamletových spolužiakov a títo privedú zo sebou i hercov. Hamlet využije komediantov a dohovorí sa s nimi, aby mu zahrali otcovu smrť.

Dej hry: (v skutočnosti) Gertrúda sľúbi kráľovi vernosť i po jeho smrti, lebo on sa cíti veľmi slabý a zapečatí ho prísahou. Kráľ nato zaspí a ona odchádza. Hneď po nej prichádza k spiacemu kráľovi jeho brat Claudius, ktorý sa chce zmocniť jeho trónu. Naleje kráľovi do uší jed od ktorého sa jeho telo pokryje chrastami. Povrávali, že jeho smrť zapríčinil jedovatý had, ktorý bol v záhrade.

No však kráľ s kráľovnou, nevydržia túto tragédiu pozrieť až do konca, lebo ich ťaží svedomie. Kráľovnú, že porušila sľub a kráľa, že zabil vlastného brata. Tak odhalil Hamlet vrahov otca. Kráľovná dá Hamleta zavolať k sebe aby mu vyčítala a Polónius sa schová za záves. Hamlet jej pripomína nevernosť k otcovi a chytí ju mocne za ruku. Ona sa zľakne, že ju chce pripraviť o život a zvrieskne. V tom momente Polónius vykríkne o pomoc a Hamlet mysliac si, že je tam jeho ujec, prebodne záves mečom a tým ho aj zabije. Po tomto čine vypravia Hamleta do Anglicka i s jeho spolužiakmi, ktorí nesú list o pomätenosti Hamleta. On však list objaví a prepíše ho na taký, že keď ho prečíta kráľ anglicka dá pozabíjať oboch spolužiakov. Ešte v tú noc ich loď napadnú piráti a odvezú Hamleta do zajatia. Stadiaľto Hamlet napíše svojmu priateľovi Horátiovi, kráľovi a kráľovnej.

Kým prídu listy vráti sa Polóniov syn Laertes, no ešte sprvoti sa utopila Ofélia, ktorá po otcovej smrti stratila rozum. Kráľ s Laertesom naplánujú pascu pre Hamleta. Hamlet sa práve v deň poslednej rozlúčky s Oféliou sa vráti zo zajatia za pomoci Horátia. Osric, kráľov sluha nahovorí Hamleta k súboju s Laertesom. Laertes mal na korde jed a tak isto aj kráľ pripravil víno pre Hamleta s jedom a poznačí ho perlou. Počas súboja sa kráľovná napije z Hamletovho pohára na jeho počesť. Laertes poraní kordom Hamleta, ich súboj sa vtedy zmenil. Nejakým činom si vymenia svoje fleurety a Hamlet Laertesa ťažko zraní. Tentohľa napokon prezradí Hamletovi nápad kráľa s jedmi, ale už vtedy kráľovná zomrela. Hamlet donúti kráľa vypiť zvyšok vína s jedom a s posledných síl ho aj prebodne. Keď sú všetci mŕtvi, prichádza Nórsky princ, Fortinbras, so správou, že bývalích Hamletovích spolužiakov, Rosencratza guildensterna zabili. Tragédia sa končí smútočným pochodom vojakov, ktorí niesli mŕtvych.
 
Zdroje: Hamlet
Súvisiace linky
Podobné referáty
William Shakespeare: Hamlet SOŠ 2.8612 2042 slov
William Shakespeare: Hamlet SOŠ 2.9203 782 slov
William Shakespeare: Hamlet GYM 2.8517 846 slov
William Shakespeare: Hamlet GYM 2.9542 831 slov
William Shakespeare: Hamlet GYM 3.0029 661 slov
William Shakespeare: Hamlet GYM 2.9007 691 slov
William Shakespeare: Hamlet GYM 2.9308 272 slov
William Shakespeare: Hamlet GYM 2.9723 618 slov
William Shakespeare: Hamlet GYM 2.9106 1243 slov
William Shakespeare: Hamlet GYM 2.9274 563 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.