referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Hilda
Pondelok, 11. decembra 2023
Dobroslav Chrobák: Drak sa vracia
Dátum pridania: 18.04.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: lucica6
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 623
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.6
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 2m 40s
Pomalé čítanie: 4m 0s
 
Autor: Dobroslav Chrobák
Žáner: psychologicko – naturistická novela (rozprávka)
Kompozícia: 12 číslovaných kapitol a epilógČasopriestor: čas, keď ešte žili bosorky a bosorácidedina, ktorá leží pod Kriváňom a v okolitých horách.
Charakteristika postáv: Martin Lepiš (Drak) – múdry, má pevné morálne zásady. V očiach dedinčanov predstavuje zlo,kvôli tomu ,že je samotár, uzavretý do seba a nikto ho bližšie nepozná. Patrí medzi záporné postavy. Eva – žena Šimona Jariabka. Pred tým, ako sa vydala za Šimona, bola zamilovaná do Draka a čakala s ním dieťa. Keďže Drak bez slova odišiel preč, vydala sa za Šimona hoci ho neľúbila. Šimon Jariabek – Zobral si Evu za ženu aj napriek tomu, že čakala dieťa s Drakom, lebo ju miloval. Trpí, lebo Eva ho nemiluje a čaká na Draka. Bol ochotný dovoliť jej, aby sa vrátila k Drakovi. Dedina ho rešpektuje a verí, že iba on dokáže Drakovi vzdorovať.

Dej: Šimon Eve oznámi, že sa Drak vrátil. Eva spomína, ako sa Drak objavil v dedine a ujal sa ho starý slepý Lepiš, hrnčiar a Drak sa tiež stal hrnčiarom. Vzťah Evy a Draka bol zvláštny, lebo moc spolu nekomunikovali, tento vzťah bol prehlbovaný len z Evinej strany. Ona sa o Draka starala, čakala s ním dieťa, ale on bez slova odišiel. Eva ho čakala, ale keď ju požiadal o ruku Šimon, tak sa za neho vydala. Potom sa aj chlapi dozvedeli, že sa Drak vrátil a išli do krčmy, lebo dúfali, že príde Šimon a nájde riešenie, lebo to bol hlavne jeho problém. Do krčmy prišiel Drak, najedol sa a bez slova odišiel. Na druhý deň Šimon zobral sekeru a išiel urobiť poriadok s Drakom, lebo dedina to od neho čakala, vidí ako Drak napráva lastovičie hniezda, preto si to rozmyslel. K richtárovi príde pastier a hovorí, že v lese vypukol požiar a treba zachrániť voly. Drak sa ponúkne, že on tie voly privedie do dediny do týždňa. Richtár s ním pošle aj Šimona.

Cestou sa Šimon s Drakom lepšie spozná a vytvorí si o ňom novú mienku. Keď stretli Poliakov, Drak si s nimi podal ruky, tak ako keby im niečo predal. Šimon si myslel, že im predal voly a preto sa s nimi pustil do bitky. Šimon odpadol, preto ho uložili do koliby, keď sa prebral tak videl Draka, jeho dievča a Poliakov ako sa zabávajú. Potichu sa vytratil a ušiel do dediny, kde hneď podpálil Drakovi chalupu. Richtárovi povedal, že Drak predal voly Poliakom, ale richtár nebol znepokojený. Dozvedia sa, že Drak sa vracia aj s volmi a Šimon sa cíti zahanbený. Drak nezaujíma, kto mu podpálil chalupu. Eva sa nakoniec zamiluje do Šimona. V epilógu sa dozvedáme, že tento príbeh rozprávala Eva svojmu vnukovi.Vlastný názor: Kniha sa mi páčila, opisy prírody boli príjemné a páčilo sa mi, že vyzdvihuje slovenskú prírodu. Toto dielo sa mi príjemne čítalo. Zaujímavé bolo sledovať, ako sa Eva rozhodne, či ostane s Drakom alebo Šimonom. Zaujímavé taktiež bolo sledovať Šimona a Draka, ako sa postupne skamarátili.

Kritika: „ Čítal som i dnes Chrobákovu prózu Drak sa vracia ako rozprávku o tom, čo tu už bolo skôr, než sme sa narodili, ale i ako obranu toho, čo je naše a čo sme nemuseli kradnúť.“ Vincent Šikula
 
Podobné referáty
Dobroslav Chrobák: Drak sa vracia GYM 2.8644 2167 slov
Dobroslav Chrobák: Drak sa vracia SOŠ 2.9174 1291 slov
Dobroslav Chrobák: Drak sa vracia GYM 2.9233 2532 slov
Dobroslav Chrobák: Drak sa vracia GYM 2.9270 735 slov
Dobroslav Chrobák: Drak sa vracia GYM 2.9602 3712 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.