referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Júlia, Juliana
Nedeľa, 22. mája 2022
Martin Kukučín: Keď báčik z Chochoľova umrie
Dátum pridania: 15.05.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Romi
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 590
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.6
Priemerná známka: 2.90 Rýchle čítanie: 2m 40s
Pomalé čítanie: 4m 0s
 
Ideový rozbor diela :V poviedke Keď báčik z Chochoľova umrie (1890) zobrazil Martin Kukučín na protikladných typoch upadajúceho zemana Aduša Domanického a podnikavého kupca Ondreja Trávu základne tendencie spoločenského vývinu svojej doby. Sústreďoval sa na výstavbu charakterov. So zhovievavou iróniou i satirou zobrazil úpadok zemianstva a mravy meštianstva. Keďže vidí, že zemianstvo upadá, východisko a nádej vkladá do buržoázie, ktorá podľa neho môže jediná zachrániť danú situáciu.

Obsah (dej) diela :Ondrej Tráva, gazda v Kameňanoch kupčil po jarmokoch. Jedného dňa si všimol Aduša Domanického. Neustále sa s niekým dohadoval, no nikdy nič nekúpil. Zoznámili sa spolu v krčme, kde aj hneď spravili obchod. Ondrej mal od Aduša kúpiť 100 mier jačmeňa. Aduš dostal ako závdavok 10 zlatých. Ondrej si mal poň prísť na druhý deň. No na ruhý deň nemohol. Na jarmoku v Svätom Tomášovi videl aj Aduša s manželkou, no nedostal sa k nemu. Ale zaskočilo ho, že Aduš sa vezie na ošarpanom koči s chudými koňmi. Snažil sa tieto chmúrne myšlienky zahánať. Rozhodol sa ísť k nemu a pýtať si jačmeň. Prenocoval v domu mladého sedliaka a jeho manželky. Od sedliaka sa dozvedel, že Aduš všetky peniaze, ku ktorým sa dostane, hneď premrhá a je úplne chudobný. Hneď na druhé ráno sa vyberie za Adušom. Adušova slúžka ho odviedla do kaštieľa.

No kaštieľ bol zanedbaná polorozpadnutá stavba. Aj sluha mu potvrdil, čo už začínal tušiť. Hňeď ako Aduš zbadal Ondreja, spustil o báčikovi z Chochoľova. Aduš ukázal Ondrejovi svoj statok a videl ako sa všetko rozpadáva a je veľmi zanedbané. Aduš mu povedal ako musel jačmeň predať, aby nezhnil a že peniaze nevráti, pretože Ondrej nedodržal slovo a neprišiel v dohovorenom termíne. Adušov sluha poradil, aby ako náhradu žiadal jasene, čo stoja za statkom. Keď Ondej predniesol svoju žiadosť pred Adušom, ten mu vyrozprával, že pod jaseňmi je rodinná hrobka a teda jasene nie sú jeho. Ondrej mu vyhodil na oči jeho život a Aduš sľúbil, že vráti všetky zlatky do týždňa. Na najbližšom jarmoku Aduš všetky peniaze vrátil. Onedlho zomrel starý báčik z Chochoľova, no Aduš nedostal to, čo si navymýšľal.

Charakteristika hlavných postáv :Aduš Domanický - schudobnelý zeman, je chválenkár, peniaze získava len podvodmi ,okolie sa mu vysmieva, čaká len na smrť bačika z Chochoľova, upadol hospodársky aj morálne, predstavuje slovenské zemianstvoOndrej Tráva – gazda, dal sa na kupčenie, je opakom Aduša, predstavuje rodiacu sa maloburžoáziu, je spravodlivý, patrí medzi trpezlivýchUmelecké prostriedky :Básnická otázka : Kto vám to poradil?; Zvolanie : Nech si ma!; Epiteton : svätý okamih;Prirovnanie : rovne ani svieca; Personifikácia : slovo nachádzalo; Zdrobneniny: ženička;Metafora: pohodil rukou, ľahká myseľZaujímavé myšlienky, citáty :Nech bolo, ako chcelo, ale od Aduša nikdy viac nikto nepočul známych slov: "Keď báčik z Chochoľova umrie ...".- zbytočné "naťahovanie" príbehu a všetko podstatné sa udialo až na úplnom konci
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.