referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Mikuláš
Utorok, 6. decembra 2022
Erich Maria Remarque: Traja kamaráti
Dátum pridania: 25.05.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Raduska
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 679
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.8
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 3m 0s
Pomalé čítanie: 4m 30s
 
Téma : Život medzi 1. a 2. svetovou vojnou
Prostredie : Nemecko
Čas : obdobie medzi 1. a 2. svetovou vojnou
Hlavné postavy : Róbert Lohkamp, Oto Köster, Gottfried Lenz, Patrícia Hollmanová
Vedľajšie postavy : športové auto Karl, Jupp (pomocník v autodielni), pani Zalewská (Robbyho domáca), Hasseovci, študent Georgie, Alfonz (majiteľ hostinca), Alojz (barman v Internationali), Róza (prostitútka, ktorá ma dieťa v súkromnej škole)

Dej :Róbert, Oto a Gottfried sú veteráni 1.svetovej vojny a nerozluční kamaráti, vlastnia malú autodielňu s benzínkou a škaredé športové auto – Karla, s ktorým pretekajú na cestách s inými autami. Pri jednom takomto preteku sa zoznámia s Patríciou Hollmanovou. Róberta najskôr veľmi nezaujme, ale dá si s ňou schôdzku a začne si uvedomovať nielen jej krásu, ale aj očarujúcu osobnosť, ktorou si okamžite získa jeho kamarátov aj známych. Spolu chodia po rôznych spoločenských akciách, miestach a krčmách (k Alfonzovi si chodia zajesť, občas do Internationalu posedieť a vždy u toho výdatne popíjajú). Róbert si postupne začína uvedomovať, že sa do Pat zaľúbil a jeho život konečne nadobudne zmysel. R+O+G kúpia starý taxík, ktorý chcú najskôr prerobiť a predať, ale keďže je ich dielňa stále prázdna, rozhodnú sa, že sami budú jazdiť ako taxikári. Róbert sa vyberie s Pat na dovolenku. Raz večer Pat dostáva záchvat, z úst sa jej valí krv. Privolaný lekár konštatuje, že je to vážne. Robby volá kamarátom.

Tí okamžite vyhľadajú známeho lekára, ktorý Pat pôvodne liečil, a dovezú ho k nej. Pat sa vrátila stará choroba, spôsobená podvýživou v dospievaní v čase 1.svetovej vojny. Robby presťahuje Pat do izby v dome, v ktorom býva aj on. Stará sa o ňu, chodí pre ňu kradnúť ruže do záhrady istého kostola (mestské sady boli už prázdne), aby ju potešil. Pat je stále častejšie unavená, choroba sa jej zhoršuje a musí odísť do sanatória. Robby sa snaží zarobiť ešte viac peňazí, aby Pat mohla byť v sanatóriu.S dielňou to ide dolu kopcom. Musia predať starý citroen, aby ju aspoň na čas udržali.Gottfried chodieva na politické zhromaždenia, situácia sa začína vyhrocovať, a tak ho idú Robby s Otom hľadať. Nájdu Lenza a utekajú k východu. Vtedy tam vtrhne polícia a začne všetkých zatýkať. Podarí sa im vyjsť na ulicu, kde stoja štyria mladíci. Výstrel. Gottfried je na mieste mŕtvy. Časom musia predať taxík a dielňu. Zostalo im len športové auto Karl.Jedného dňa príde Robbymu telegram, aby prišiel za Pat do sanatória.

Oto neváha a zavezie tam Robbyho, lebo vlakom by to trvalo dlhšie. Zdravotný stav Pat sa zhoršil, Robby má málo peňazí na sanatórium. Pat ho navyše prosí, aby tam zostal s ňou. Oto všetko vyrieši - predá Karla, o ktorom kedysi tvrdil, že radšej predá ruku ako Karla. Pat je stále unavená. Dostáva horúčky a umiera.Z á v e r :V románe je opísaných mnoho postáv poznačených 1.svetovou vojnou: Robbyho sused, úradníček Hasse, ktorý po tom, ako ho opustí manželka, spácha samovraždu; ženy, ktorých doba prinútila stať sa prostitútkami; študent Georgie, ktorý nikdy nemá čo jesť. Všade je chudoba (v kontraste so zriedkavým výskytom bohatých), nezamestnanosť, spomienky na 1.svetovú vojnu a politické zhromaždenia, ktoré sú predzvesťou 2.svetovej vojny.Román je pretkaný humorom až sarkazmom, ktorým si R+G+O zľahčujú svoje postavenie. Od sivej reality sa odpútavajú častým popíjaním.
 
Podobné referáty
Erich Maria Remarque: Traja kamaráti GYM 2.9001 1105 slov
Erich Maria Remarque: Traja kamaráti GYM 2.9851 290 slov
Erich Mária Remarque: Traja kamaráti GYM 2.9359 1708 slov
Erich Maria Remarque: Traja kamaráti SOŠ 2.9490 371 slov
Erich Maria Remarque: Traja kamaráti GYM 2.9362 648 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.