referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Henrieta
Utorok, 28. novembra 2023
Martin Kukučín: Rysavá jalovica
Dátum pridania: 05.06.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Criss
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 532
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.3
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 2m 10s
Pomalé čítanie: 3m 15s
 
Príbeh sa odohráva na dedine. Adam Krt išiel na jarmok v Mrhanove predávať krpce a kúpiť, okrem iného, aj jalovicu. Požičal si od kamaráta miesto na trhu, kde predával krpce. Keď predal krpce, vybral sa kúpiť jalovicu. Než ale prišiel k jaloviciam, spomenul si, že si požičal od kamaráta predajné miesto a otočil sa späť, že samu poďakuje. Kúpil fľašku pálenky a spoločne ju vypili. Kým sa dostal k jaloviciam, zostala tam už len jedna. Ale Adam Krt sa nevyznal v jaloviciach a navyše mal vypité. Nevšimol si však, že je to stará krava a že je predavač podvodník a predával ju ako mladú jalovicu. Keď sa zjednali, išli na oldomáš. V krčme však nastal problém. Podvodník sa snažil Krta oklamať o 30 zlatiek.

Našťastie si to Krt všimol a nenechal sa oklamať. S kúpou teda nesúhlasil. Kým bol na oldomáši, zvečerilo sa a všetci už išli domov. Krt už stihol kúpiť len potraviny a ostatné veci. Išiel domov so smútkom, že nekúpil žiadnu jalovicu. No po ceste stretol svojho suseda s ktorým sa hneval. Ten viedol so sebou peknú a mladú jalovicu. Krt suseda Trnku pozval do krčmy na mernô a počas rozhovoru spomenul aj jalovicu. Dohodol sa s Trnkom, že mu ju Trnka predá za 33 zlatých. Trnku však prišla hľadať jeho žena. Keď ich uvidela opíjať sa v krčme, naštvala sa a jalovicu, ktorú Trnka uviazal pred krčmou si zobrala domov, mysliac si, že je jalovica ešte stále jej. Keď Krt s Trnkom vyšli z krčmy a videli, že je jalovica preč, usúdili, že ju niekto ukradol. Vybrali sa za richtárom. U neho sa nevedeli dohodnúť, koho jalovica bola a Krt od Trnku začal vymáhať svojich 33 zlatých. Trnka mu ich nechcel dať, lebo mu jalovicu už predal. S nadávaním na Trnku sa Adam Krt  pobral domov. Keďže bol ale spitý, netrafil domov a pred susedovie domom sa šmykol na ľade a porozbíjal všetok nakúpený tovar.

Keď tiež konečne našiel svoj dom, bola už polnoc a jeho manželka už spala. Aby mu otvorila, musel ju zobudiť. Keď sa dostal domov, sadol si za stôl a zaspal. Ráno, keď sa zobudil, manželka už okrem jalovice o všetkom vedela a keď jej povedal, že jalovicu mu ukradli, vyhnala ho von, hľadať ju. O chvíľu však na dvere zaklopal sused, vedúc Krtovu jalovicu. Všetko jej vysvetlil a keď sa dozvedel, že Krt išiel preč, vydal sa ho hľadať. Keďže bolo týždeň pred vianocami, bolo veľmi zima. Hľadal ho týždeň, až si všetci mysleli, že je už mŕtvy. V Štedrý deň ho však priviedol späť. Krt oznámil, že bol pracovať na píle a vrátil žene 2 zlatky, ktoré prepil.
 
Podobné referáty
Martin Kukučin: Rysavá jalovica SOŠ 2.9494 232 slov
Martin Kukučin: Rysavá jalovica 2.8695 199 slov
Martin Kukučín: Rysavá Jalovica 2.9204 478 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.