referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Oldrich
Nedeľa, 3. decembra 2023
Ján Botto: Smrť Jánošíkova
Dátum pridania: 24.07.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: zuzuna
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 496
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.3
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 2m 10s
Pomalé čítanie: 3m 15s
 
Čas a priestor: okolie kráľovej holi, 16 stor.literárny druh: lyrikaliterárny žáner: baladatéma: popis zlapania a popravy Juraja Jánošíkaidea(hlavná myšlienka):autor sa snaží vyjadriť utrpenie poddaných, biedu, bezradnosť ale i odvahu slovenského národakompozícia: predspev a 9 spevovhlavné postavy: : Juro Jánošík - udatný, smelý slovenský junák, túži po slobode zotročeného národa , zbojník čo bohatým berie a chudobným dáva. štylizácia: autor používa prevažne metafory; epitetá, prirovnania, inverziu..

Dej: Predspev tvorí alegória matky a detí- hôrnych chlapcov. V prvom speve autor zobrazuje Jánošíka, jeho družinu a ich hrdinské činy z minulosti- ako brali bohatým a rozdávali chudobným. Jánošík si uvedomuje svoj koniec- „Keď sa my minieme, minie sa celý svet, akoby odpadol z červenej ruže kvet“. Druhý spev predstavuje obraz chytenia Jánošíka ( baba mu nasypala hrach pod nohy) a obraz smútku jeho družiny; Jánošík však ostáva nezlomený. Tretí spev opisuje väznenie Jánošíka. Za Jánošíkom prichádza duša ľudu a lúči sa s ním baladou- pieseň Jánošíkovej milej ktorá sa od žiaľu vydala za Dunaj. . Štvrtý spev je najpochmúrnejší. Jánošík sníva sen o mladosti; diabol mu pripomína blížiacu sa smrť. Piaty spev patrí medzi najkrajšie básne s témou slobody. Hrdina ospravedlňuje svoje činy tým, že už nemohol zniesť utláčanie poddaných. hoci vie že zomrie, tvrdí že zomrie rád lebo pomohol mnohým ľuďom.

V šiestom speve autor vyjadruje, že túžba po slobode ostane večne živá. Kňaz káže Jánošíkovi modliť sa, on sa však nemodlí za seba, ale za svoj ľud. Siedmy spev je opisom popravy Jánošíka; on sa lúči a spomína na svoj boj proti zlu, zvíta sa s vílami. V ôsmom speve autor vykresľuje obraz Slovenska – zakliatej krajiny, v ktorej ľud rozpráva povesti o Jánošíkovi- baby klebetia o jeho pokladoch, druhí zas o tom že nie je mŕtvy, ale že žije s vílami. Posledný deviaty spev je obrazom svadby Jánošíka s kráľovnou víl, čo je dôkaz o Jánošíkovej nesmrteľnosti. citáty:Janíček, zbojníček, samopašné dieťa! Kebys´ bol nezbíjal, nemučili by ťa. „ Zbíjal som ja, zbíjal, boj za pravdu bíjal, čiernu krv tyranov trávniček popíjal;zbíjal som ja, zbíjal sedem rôčkov v lete a vy že odkedy ten biedny ľud drete?!“-je to konflikt medzi Jánošíkom a spoločnosťouTrópy:Voľné deti prírody- epitetonSpí čierne mesto sťa ten tyran starý- prirovnanieDvanásti sokoli- epitetonČiernu krv tyranov trávniček popíjal- personifikácia
 
Podobné referáty
Ján Botto: Smrť Jánošíkova SOŠ 2.9366 573 slov
Ján Botto: Smrť Jánošíkova GYM 2.8923 367 slov
Ján Botto: Smrť Jánošíkova SOŠ 2.9228 402 slov
Ján Botto: Smrť Jánošikova GYM 2.9008 574 slov
Ján Botto: Smrť Jánošíkova 2.9699 2050 slov
Ján Botto: Smrť Jánošíkova 2.9057 439 slov
Ján Botto: Smrť Jánošíkova GYM 2.9490 5255 slov
Ján Botto: Smrť Jánošíkova 2.9496 151 slov
Ján Botto: Smrť Jánošíkova GYM 2.9407 2128 slov
Ján Botto: Smrť Jánošikova GYM 2.9621 680 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.