referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Gizela
Utorok, 17. mája 2022
Jerome David Salinger: Kto chytá v žite
Dátum pridania: 17.10.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: fennedy
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 357
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 1m 40s
Pomalé čítanie: 2m 30s
 

Obdobie: Americká literatúra dvadsiateho storočia
Žáner: Román
Postavy: Holden Caulfield, Phoebe Caulfieldová, Sally, Jane, Antolini, Stradlater, Auckley, Spencer

Holden Caulfield navštevuje internátnu školu Pencey, z ktorej ho vyhodia. Holden zo školy ujde do New Yorku, ale bojí sa predčasne vrátiť domov a tak býva po hoteloch. Rozpráva o svojich príhodách, čo všetko sa v New Yorku udialo, ako sa potuloval po baroch, opisuje ľudí, ktorých stretával, rande so Sally, ako sa opil. Stihne vyrozprávať takmer celý svoj život. Holden je človek nespokojný so spoločnosťou, nechápe ľudí okolo neho a ľudia zas nechápu jeho. Nevie, čo vlastne chce. Rozhodne sa ísť domov za malou sestrou Phoebe, po príchode rodičov však ide bývať k svojmu bývalému učiteľovi Antolinimu. Urazený jeho správaním sa rozhodne mesto opustiť.

Požiada Phoebe o peniaze ,ona však chce odísť s ním. Holden tak plán zmení a popoludnie strávi s malou Phoebe v Zoologickej záhrade na kolotoči.Podstata diela: Chlapčenská nevyrovnanosť a trápenie medzi predstavami mladosti a svetáctvom dospelosti vedie Holdena k protikladným rozhodnutiam. Je zhnusený svetom dospelých, ktorých považuje za pokrytcov, a citovoje pripútaný k malým deťom, ktoré chce chrániť pred zlobou."Proste, ja si v jednom kuse predstavujem ,ako sa davy malých deciek hrajú na takom velikánskom žitnom poli.

Tisíce malých deciek, a široko- ďaleko ano jediného dospeláka. Myslím teda okrem mňa. A ja ti stojím na kraji nejakej strašnej priepasti. A vieš, čo musím robiť? Musím chytiť každého, kto sa priblíži k tej priepasti. Rozumieš, ak uteká a nedíva sa, kam uteká, ja musím odniekiaľ vyliezť a chytiť ho. Toto by som robil od rána do večera. Chytal by som tie decká v žite. Viem, je to bláznovstvo, ale to je jediná vec, ktorú by som fakt rád robil. Viem, že je to bláznovstvo..."

 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.