referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Viliam
Utorok, 28. mája 2024
Andrej Sládkovič Detvan
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: lpantak
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 520
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.6
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 2m 40s
Pomalé čítanie: 4m 0s
 
Dej: 1 Martin
Život detvianskeho suhaja a devy je spaty s prirodou. Ona ho uspava, kde matka odchadza za pracou a takvyrasta v lone prirody a ma ju rad
Dievcence sa kazdu nedelu vyberaju na pazit, rozkvitnutu kvietkami, ktore im prinasaju radost zo zivota. Tu prichadza svarny Martin. Cierna kabanka, velky sirak, hrdo si vykracuje. Kde pocul spev dievcat, skocil medzi ne, avsak tancoval iba s Elenou. Tu zbadal velkeho sokola, ktory striehne na bieleho zajaca. Jednym skokom zabije sokola a mrtveho zrazi na zem. Potom si lahol, aby si trochu odpocinul a pride k nemu Janko. S nim schadza do dediny.
Dej: 2 Druzina
Vecer si mladenci posadali okolo vatry, na ktorej sa pecie baran. Při gajdach si veselo spievaju a tancuju. V tom pribehne medzi chasu svarny Martin. Vsetci si posadaju do kola a veselo sa zabavaju. Kym sa zabavaju, Martinove dievca a rodicia nevedia, kdeš sa Martin zdrziava a tak sa dievcina vyberie, kde sa potuluju zbojnici.
Dej: 3 Slatinsky jarmok
Matias, kral sa pobera na Slatinsky jarmok. Rozpravajuc sa s paholkami o svojej slave dosli az k mestecku. Tam je uz zabava v plnom prude. Každý sa hosti, tancuje, no len co sa zjavi kral, každý vola na jeho slavu. Aj Elena je zvedava na krala. A Martin sa ubera chodnickom, az sa dostane před brany zamku. Tu sa dozvie, ze kral nie je na zamku, odchadza na Slatinsky jarmok, lebo vedel, ze len tam krala najde. A nemylil sa. Pristupil smelo k nemu a rozpovedalmu pribeh o sokolovi. Kral mu odpustil za to, ze sa sam priznal a priatelsky sa s nim zhovaral dalej.
Dej: 4 Vohlady
Noc zalahla na Detvu. Každý spi, len Elena sedi na strani a rozmysla o Martinovi. Jako tak sedi, pocuje kroky. Neznamy si sada k nej a spytuje sa na rodicov. Ked jej zbadal prsten, pyta sa, kto jej ho dal. Kde mu smelo odpovie, vtedy pochopi, ze jej ho dal Martin. Chcel jej darovat svoj prsten, no ona ho neprijala, az na velke prosby si ho predsa vzala. Tu však pocula, ze ,, neznamy“ povedal zbohom a odisiel. Martin jej povedal, ze onedlho pojde na vojnu. Kde to Elena pocula, nariekala a chcela ist s nim.
Dej: 5 Lapacka
Dedinou sa poberaju verbovanci. Vsetci sa tvaria, jako keby boli stastni, no vidiet na nich, ze by radsej vojnu za pracu zamenili. Ale zrazu oci vsetkych padnu na jednu stranu. Vidia suhaja, ktory si slobodne cvala na vranom koni. Vecer je v Detve a vsade okolo zvlastne ticho. Len v dome Martinovom zostali posli od krala. Martin sa rozlucil s otcom a pobral sa s poslami. Kde prechadzali dedinou, lucili sa.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Andrej Sládkovič Detvan SOŠ 2.9755 452 slov
Andrej Sládkovič Detvan SOŠ 2.9587 481 slov
Andrej Sládkovič Detvan SOŠ 2.9163 425 slov
Andrej Sládkovič Detvan SOŠ 2.9766 334 slov
Andrej Sládkovič Detvan SOŠ 2.9791 171 slov
Andrej Sládkovič Detvan SOŠ 2.9481 387 slov
Andrej Sládkovič Detvan SOŠ 2.9814 306 slov
Andrej Sládkovič Detvan SOŠ 2.9306 901 slov
Andrej Sládkovič Detvan SOŠ 2.9382 522 slov
Andrej Sládkovič Detvan SOŠ 2.9711 681 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.