referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Eleonóra
Streda, 21. februára 2024
William Shakespeare: Hamlet
Dátum pridania: 08.01.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Danielka1
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 563
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.5
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 2m 30s
Pomalé čítanie: 3m 45s
 

Dánsky kráľ Hamlet zomrie, že vraj na otravu po uštipnutí hadom, ale pravda je, že vinou vlastného brata Claudia, ktorý sa stáva následníkom trónu a v priebehu pár týždňov sa ožení s vdovou po Hamletovi Gertrúdou. Mladý princ Hamlet, syn mŕtveho kráľa, veľmi smúti nad stratou otca a so svadbou matky nesúhlasí.

Členovia stráže hradu vidia po dobu viacerých dní v noci ducha, ktorý im pripomína zosnulého kráľa. Rozhodnú sa o tom povedať Hamletovi, ktorý ide s nimi v noci na stráž. Pri stretnutí otcov duch objasní Hamletovi príčinu smrti a nabáda ho na pomstu, ale pripomína aby proti matke nič nespriadal a potom zmizne. Strážci i Hamletov priateľ Horatio prisahajú mlčanlivosť.

Keď uplynie pár týždňov príde špinavý Hamlet v otrhanom kabáte za svojou láskou Oféliou, dcérou Polónia, ktorý je kráľovským radcom. Polónius a Ofélia si myslia, že Hamlet sa zbláznil z lásky k nej.

Kráľ i Kráľovná pozvú na dvor bývalych Hamletových spolužiakov Rosengrantza a Guildensterna, aby im pomohli zistiť príčinu princovho nezvyčajného správania. Keď za ním odídu, príde pred Claudia a Gertrúdu Polónius, rozpovie im o Hamletovej láske a na dôkaz prečíta i zamilovaný list. Potom spoločne naplánujú falošné náhodné stretnutie Hamleta s Oféliou, pri ktorom zistia, že pravým dôvodom Hamletovho správania nie ja zamilovanosť.

Na Elsinore prichádzajú herci predviesť divadlo, ktoré pohorší Kráľa aj Kráľovnú a napokon sálu opustia všetci okrem Hamleta a Horatia. Gertrúda sa chce porozprávať so synom a Polónius tajne počúva skrytý za závesom. Hamlet bodne do závesu s myšlienkou, že zabije ukrytého Claudia, ale mŕtvy padne na zem Polónius. Hamletovi sa vtom zjaví otcov duch, no matka nič nevidí ani nepočuje a tak ho pokladá za šialenca.

Hamlet je poslaný loďou do Anglicka s Guildensternom a Rosengrantzom, ktrorí nesú list na Hamletovu popravu. Ofélia zo straty otca a odchodu Hamleta šalie a nakoniec sa utopí. Do Dánska sa vráti Leartes, syn mŕtveho Polónia, aby zistil okolnosti otcovej smrti a pomstil ho. Hamlet posiela list Horatiovi o pomoc, pretože bol zajatý pirátskou loďou. Leartes túži zrátať Hamletovi stratu otca i sestry a tak spriada s Kráľom plány na nečestný boj. Hamlet s Horatiom prichádza na cintorín, kde sa dozvedajú o Oféliinej smrti.

Hamlet prijme výzvu na súboj a stretáva sa s Leartom i keď má zlú predtuchu. Počas súboja Gertrúda pripíja na syna z jeho pohára, v ktorom je jed a padne na zem. Leartes bodne Hamleta otráveným kordom, ktorý si pri blízkom súboji vymenia, Hamlet mu zásah vracia a keď sa dozvie, že Kráľ je vinný za všetko, bodne i jeho.

Tak smrť razom skolí Kráľa i Kráľovnú, Learta i Hamleta, Polónius aj Ofélia sú mŕtvi. no Horatio ostáva nažive a o všetkom podá svedectvo.

 
Podobné referáty
William Shakespeare: Hamlet SOŠ 2.8612 2042 slov
William Shakespeare: Hamlet SOŠ 2.9203 782 slov
William Shakespeare: Hamlet GYM 2.8517 846 slov
William Shakespeare: Hamlet GYM 2.9542 831 slov
William Shakespeare: Hamlet GYM 3.0029 661 slov
William Shakespeare: Hamlet GYM 2.9007 691 slov
William Shakespeare: Hamlet GYM 2.9308 272 slov
William Shakespeare: Hamlet GYM 2.9723 618 slov
William Shakespeare: Hamlet SOŠ 2.9658 654 slov
William Shakespeare: Hamlet GYM 2.9106 1243 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.