referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vilma
Streda, 29. mája 2024
Jozef Gregor Tajovský: Statky-zmatky
Dátum pridania: 25.01.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: kiwicka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 726
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.8
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 3m 0s
Pomalé čítanie: 4m 30s
 
OBSAH:
1.dejstvo- dej sa začína v rodine Ľavkovcov. Dohovárajú synovi, aby si vybral dievča a oženil sa. On s nimi súhlasí a odchádza. Navštívia ich Palčíkovci. Prichádzajú s návrhom, že ak by si Ďurko zobral za ženu ich neter Zuzku, oboch ich prijmú za svojich a budú u nich bývať. Sľubujú, že na nich prepíšu svoj majetok, no v skutočnosti to nemajú v úmysle. Ďurko aj jeho rodičia súhlasia. Potom idú aj ku Kamenským. Keď sa však Zuzkin otec a jej brat Ondriš dozvedajú o ich plánoch, sú proti. Vedia, že Palčíkovci nie sú takí štedrí a že aj Ďurko chodí za inými. No Zuzka i mama súhlasia a vystroja im svadbu.
2.dejstvo- sa odohráva o pol roka- v júli. Zuzka a Ďurko čakajú bábätko. Mali sa radi, no všetko sa zmenilo. Ďurko sa o nič nestaral, len stále chodil po krčmách za bývalou frajerkou Betou. Zo Zuzky si robí posmech a priznáva, že o ňu nestojí. Ona sa trápi a Palčíkovci jej dávajú za vinu jeho správanie. Vyhráža sa, že buď mu prepíšu majetok a zostane zo Zuzou alebo odíde a nájde si druhú. Prichádza Zuzkina mama, ale aj pred ňou ju obviňujú a ona sa dcéry nezastane. Nakoniec spolu s jej bratom odchádza. Ďuro je rád, dovezie si k nim Betu a sľubuje, že sa zmení a budú sa spoločne starať o majetok. Palčíkovci súhlasia a vystroja im svadbu.
3.dejstvo- odohráva sa na Ondreja o 4 mesiace. Ľavkovci prichádzajú zagratulovať Palčíkovi. Ľavko si chcel požičať 120 zlatých. Palčík mu nedá a Ľavko sa nahnevá, pretože mu nedôveruje. Potom prichádza Zuzka s Mišom Kaňúrikom pre svoje veci. No tie už dali Bete, ktorá sa nahnevá a odíde od nich. Ďuro sa po chvíli prihovára Zuzke a pýta sa aj na dieťa. Ona odmieta, aby sa k nej vrátil. Ďuro požaduje o zaplatenie pre seba aj Betu. Pohádajú sa až nakoniec Palčík vyberá revolvér a vystrelí na Ďura, keď vychádza von.
4.dejstvo-  na Vianoce na Štefana prichádza Žofa ku Kamenským, aby sa pozrela na vnuka. Žiada, aby ho mohla občas zobrať, aby ho mohol mať aj Ďurko. Kamenskí, namietajú. No ona sľubuje, že sa bude starať o vnuka a že sa polepší aj Ďurko. Pripomínajú jej ako sa k Zuzke zachoval. Ona obviňuje Palčíkovcov. Keď odíde, práve prichádzajú a ospravedlňujú sa, že ich dali dohromady. Neskôr prichádza Ďurko poprosiť Zuzku o odpustenie a aby sa k nemu vrátila. Priznáva, že mu už odpustila, ale že sa už nikdy k nemu nevráti a nedá mu ani syna.

Charakteristika hlavných postáv:
Kamenskí- Tomáš Palčík- ide mu o lásku, nie o peniaze, je múdry a zásadový, Kata (jeho žena)- lakomá
Ich deti: Zuzka- tiché, 18-ročné dievča, je ústupčivá, Eva +Mišo Kaňúrik (jej muž), Ondriš
Palčíkovci- Ondrej Palčík (malý gazda, Katina rodina)- skúpy, nevidí svoje nedostatky, Mara (jeho žena)- chorľavá, lakomá, všetko a všetkých kritizuje
Ľavkovci- Jano Ľavko- chválenkár, rád si vypije, Žofa (jeho žena, Marina rodina)- živá, jazyčná
Ich syn Ďurko- záletný, neverný, sebavedomý, tvrdohlavý
Suseda- Beta- bezohľadná, chce dosiahnuť svoje za každú cenu

Kompozícia: 4 dejstvá

Jazykové prostriedky:
Metafory: na to už ľudia pľujú; skoro som skapala od hanby; bez príčiny hrýza
Prirovnania: chodí ako zabitá; narobí ako kôň
Nárečové slová: kapustu dlávila; len sa tmolí; zahúlená; takô nepokopú
Archaizmy: nasrdila; zašanoval; húta

Vlastný názor:
Toto dielo sa mi veľmi páčilo. Zaujalo ma po jeho obsahovej stránke. Súcitila som zo Zuzkou, ale chápala som aj činy a rozhodnutia Ďura. Nepáčilo sa mi ako bezdetní Palčíkovci zneužívali Ďura, Zuzku aj Betu. Bolo mi jasné, že nemajú ani v úmysle, aby im prepísali svoj majetok. Brali ich len ako lacnú pracovnú silu.
 
Podobné referáty
Jozef Gregor Tajovský: Statky-zmätky SOŠ 2.9361 1278 slov
Jozef Gregor Tajovský: Statky-zmätky SOŠ 2.9595 527 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.