referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Kornel
Sobota, 26. novembra 2022
Božena Slančiková Timrava: Hrdinovia
Dátum pridania: 25.01.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: kiwicka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 714
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.9
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 3m 10s
Pomalé čítanie: 4m 45s
 
Obsah:
Polnočné bubnovanie rozvíri celú dedinu, vnesie do nej nepokoj. Bubeník oznamuje, že všetci muži od určitého veku sa majú na 2.deň hlásiť v kancelárii. Začala vojna. Celá dedina je rozbúrená, nikto už do rána nespí a všetci myslia len na to, koho stratia. Anča Demákovie je nešťastná, ale i rada, že aspoň muža má pochovaného doma. Anča Matvejovie je zúfalá, lebo jej milovaný muž Ďuro musí odísť na vojnu. Iba Zuza Pekovka cíti zadosťučinenie, že vojna rozdelila Matvejovcov tak, ako kedysi rozdelila Anča ju a Ďura, a preto bola Zuza odsúdená žiť s hrbáčom Paľom Pekom. Pekovci vedia, že vojna od nich nebude žiadať to najcennejšie- životy. Ľud sa díva na vojnu s odporom a páni preto sedliakmi opovrhujú. Chlapi, ktorí idú na vojnu sa schádzajú v krčme. Idú sa posledný raz zabaviť a rozlúčiť s ostatnými. Mužov z dediny vyprevádza s veľkým vlasteneckým zápalom notár Baláň, ktorý i so svojimi priateľmi vychvaľuje vojnu, oslavuje, všetkých podporuje. Je z pánov najviac oduševnený. Jediný človek, ktorý s nimi nesúhlasí, je Štefan Širický. Patrí podľa svojho úradu medzi pánov, ale je mu cudzie ich oduševnenie a radosť z vojny. Robí spoločnosť 4 mladým dámam- Líze, Magde, Mile a Gréte. Ľúbia ho všetky, ale on chce vyznať lásku iba Líze. Páni, a spočiatku i ľudia, sú presvedčení o skorej porážke nepriateľa. Vojna sa však predlžuje a musia odobrať aj tých, ktorí boli spočiatku oslobodení od vojenskej služby. Ďuro Matvejovie zomiera, z čoho má veľkú radosť Zuza Pekovka. Baláň všetkých posmeľuje do boja, ale keď jemu príde povolávací rozkaz, je z neho úplne iný človek. Je bledý, vystrašený a celý chorý. Nakoniec, keď ho nepovolajú, ako keby sa znova narodil. Odchod mužov zanecháva v rodinách bôľ i mnohé starosti (Demákovci), rozrušuje šťastie (Matvejovci) a ničí ľúbosť. Povolaný je aj Širický. Ešte predtým chcel konečne vyznať Líze lásku, ale keď počuje jej tvrdú reč na dedinských ľudí, vráti sa a je veľmi smutný. Líza sa s ním nakoniec príde rozlúčiť, no ich stretnutie im prekazí jej mamka, lebo jej Širického zakazovala. Tak vyrovnaný odchádza na vojnu. Stále chodia správy o nových mŕtvych. Príde aj o smrti Širického. Zomrel, keď šiel na pomoc umierajúcemu vojakovi. Smúti za ním celá dedina.

Charakteristika hlavných postáv:
BALÁŇ - okresný notár, veľmi sa pretvaruje, podlizuje sa, je zbabelý, rád sa vychvaľoval, bol  "odvážny" aj najviac oduševnený za vojnu len vtedy, keď mu nič nehrozilo.
ŠTEFAN ŠIRICKÝ - mladý podnotár, bol úplným opakom Baláňa, odsudzoval faloš a klamstvo, bol tichej, uzavretej povahy, inteligentný, nikdy sa nevystatoval, od začiatku odsudzoval vojnu ako zlo, snaží sa zachovať si ľudskosť, čo sa prejaví v jeho zachraňovaní nepriateľského vojaka, a to i za cenu vlastného života.
LÍZA MALINSKÁ - mladá, pekná učiteľka, ktorá sa páčila Širickému a on jej, je sebavedomá i rozmaznaná, chcela za každú cenu dosiahnuť „svoje“, je panovačná, pyšná a namyslená

Kompozícia: novela

Jazykové prostriedky:
Prirovnanie: narobil sa ako kôň 
Epiteton: hrdé domy; svätý cieľ
Priama reč: „Nie je doma, dieťa moje.“

Vlastný názor:
V tomto diele ma zaujal jednoznačný protivojnový postoj. Nepáčila sa mi ale rozdielnosť názorov na vojnu u ľudu a panských vrstiev. V postave notára Laciho Baláňa autorka vytvorila zbabelca a egoistu. Práve v súvislosti s ním je aj názov myslený ironicky. Podnotár Širický si plne uvedomuje nezmyselnosť vojny, jej protiľudový charakter. Páčila sa mi jeho myšlienka:“Čo pre mňa a pre tento ľud z toho? Čo zavinil tento ľud a čo dobrého kynie preň za to?“
 
Podobné referáty
Božena Slančíková Timrava: Hrdinovia 2.9470 1697 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.