referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Svetozár
Pondelok, 16. mája 2022
Ján Chalupka: Kocúrkovo
Dátum pridania: 06.02.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: ivetusha
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 327
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 0.9
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 1m 30s
Pomalé čítanie: 2m 15s
 
OBSAH:
Kocúrkovo je malá dedina, ktorej obyvatelia hovoria slovenčinou do ktorej miešali nemčinu, maďarčinu a tí vzdelanejší aj latinčinu.

Čižmár Tesnošil bol členom konventu, ktorý mal zvoliť nového rechtora. Keďže sa jeho žena Madlena nazdávala, že tým rechtorom bude susedkin syn Martin, rozhodla sa svoju dcéru Aničku za neho vydať. Keď sa Tesnošil vrátil domov aj s kostolníkom, Madlena sa dozvedá, že novým rechtorom má byť akýsi Turčan. Tesnošiloví zmenili plány a chystali sa Aničku vydať za Turčana.

Medzitým sa vracajú domov študenti Vojtech, Škrivánok, Tesnošilov syn Honzík a budúci rechtor Svoboda. Stretnú sa so zbojníkmi. Tí ich chcú spočiatku olúpiť, ale keď zistili že nič nemajú, spriatelili sa s nimi. Mladého Honzíka opijú a pripútajú ho kvačkami dole hlavou. Ráno pokračujú vo svojej ceste do Kocúrkova.

V Kocúrkove už čaká Madlena spolu s Aničkou na pána rechtora. Vojtech so Škrivánkom sa prezliekli za podomových obchodníkov, aby Svoboda zistil, aká Anička je. Tá ich rýchlo a mrzuto vyhnala. Svoboda navštívi Pána z Chudobiniec, s ktorým sa zhovára o školstve a dohodne sa so Svobodom, že bude učiť jeho syna Attilu po maďarsky. Potom si Svoboda vypočuje rozhovor medzi starým rechtorom Procházkom a jeho dcérou Ľudmilou, do ktorej sa zaľúbil. Zistí, že starý rechtor nemá kde bývať a že Ľudmila bude musieť ísť pracovať ako komorná. V tom Svoboda vyzná Ľudmile svoje city a požiada ju o ruku.

Kostolník, ktorý to všetko počul to hneď roztrúbil po krčme. Tak ostala Anička v hanbe a Madlena sa hádala so susedkou, že chceli obidve vydať svoje dcéry za rechtora.
 
Podobné referáty
Ján Chalupka: Kocúrkovo GYM 2.9423 383 slov
Ján Chalúpka: Kocúrkovo GYM 2.9622 3670 slov
Ján Chalupka: Kocúrkovo GYM 2.9365 1329 slov
Ján Chalupka: Kocúrkovo GYM 2.9712 548 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.