referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Viliam
Utorok, 28. mája 2024
J. D. Salinger: Kto chytá v žite
Dátum pridania: 07.11.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: larika1414
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 973
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 2.5
Priemerná známka: 2.92 Rýchle čítanie: 4m 10s
Pomalé čítanie: 6m 15s
 
Autor:

Jerome David Salinger bol americký spisovateľ polovice dvadsiateho storočia a zároveň je významným predstaviteľom americkej medzivojnovej literatúry. Jeho diela sú zaujímavé už len preto, že zobrazuje osudy ľudí v krajných životných situáciách. Hrdinovia sú podobní romantickým hrdinom – sú rozpoltení, v konflikte so svojim okolím, plní vzbury a nenaplnených ideálov. J.D. Salinger sa narodil v Manhattane v New Yorku v obchodníckej rodine. Jeho otec Solmon bol americký žid (pracoval pre dovozcu mäsa a syru), jeho matka bola írska katolíčka. Salinger navštevoval verejnú školu na West Side, deviaty a desiaty ročník strávil na súkromnej škole McBurney a potom ho rodičia vyslali na vojenskú akadémiu Valley Forge v Pensylvánii, ktorá sa stala základom pre prípravu Pencey v knihe Kto chytá v žite. Začal študovať na New York University, ale na jar štúdium ukončil a nejakú dobu pracoval na výletnej lodi.

Názov diela: Kto chytá v žite

Literárny druh: Epika

Útvar: Psychologický román

Hlavná myšlienka: Akási generačná spoveď, v ktorej sa stretáva svet reálnej skutočnosti s romantickým snom. Téma: Príbeh chlapca, ktorý sa chce odsťahovať od rodiny a ísť žiť do New Yorku.

Hlavné postavy:

Holden Caulfield, Phoebe Caulfieldová

Vedľajšie postavy:

Sally Hayesová, Stradlater, Ackley, Jane Gallagherová

Charakteristika hlavnej postavy:

Hlavná postava, a zároveň rozprávač príbehu je 17 ročný Holden Caulfield. Holden je uzavretý do seba, chápavý, citlivý i drsný zároveň. Má neustále problém udržať sa v nejakej škole, nakoľko nie je veľmi dobrým žiakom. Má nevýslovný odpor k filmom a k hercom a na všetko má nejaký komentár. Veľa nadáva, fajčí a pije. No má nadovšetko rád svoju malú sestričku, chýba mu jeho brat, ktorý náhle zomrel na leukémiu, a stále spomína svojho ďalšieho brata D.B-ho, ktorý je v Hollywoode. Stále sa chce dozvedieť niečo nové o sexe a tak spovedá každého, kto sa mu naskytne.

Charakteristika druhej hlavnej postavy:

Phoebe Caulfieldová je sestra Holdena. Má 10 rokov, je veľmi múdra, šikovná, bystrá, inteligentná a pozorná. Presný opak Holdena.

Stručný obsah:

Dej tejto knihy sa odohráva po roku 1945 v USA. Celý príbeh znie ako monológ psychoterapeutovi, rozpráva dej troch dní, ale premiešava a spomína kopu iných udalostí, na ktoré sa priebežne rozpomína. Rozprávanie príbehu začína dňom vylúčenia Holdena zo školy zvanej Pencey. Bola to súkromná stredná škola v Agerstowne v štáte Pennsylvánia. Holden sa rozhodol opustiť školu skôr. Mal odísť až v stredu, ale odišiel už v nedeľu. Odišiel do New Yorku, kde aj býval, ale domov chcel prísť až v stredu, lebo jeho rodičia by asi neprežili, že ho vyrazili z ďalšej školy. A tu začínajú tri dobrodružstva plné dni.

Ubytuje sa sa v jednom z lacnejších hotelov, nechce sa mu ešte spať, a tak sa túla po baroch a uliciach New Yorku. V noci, v jednom hotelovom bare, sa zoznámi s tromi staršími ženami. Zapáči sa mu jedna z nich, tak sa s ňou snaží trochu flirtovať. Odchádzajú však skoro, tak si s nimi len zatancuje a zaplatí za ne účet. Na ďalší deň si dohodne rande so Sally, idú spolu do kina, ktoré on ako inak kritizuje, ale jej sa páči. V náhlom impulze ju presviedča, nech s ním ide do hôr, že tam budú spolu žiť a že on na nich zarobí. Ona mu dohovára, že to je hlúposť a tak sa nakoniec pohádajú a ona odchádza domov. Holden rozvíja sám túto myšlienku, chce ju naozaj uskutočniť, rozmýšľa, že sa bude správať ako hluchonemý, aby nemusel komunikovať s ľuďmi a že aj ženu si nájde takú. V ten istý deň kúpil drahú platňu Phoebe a rozhodol sa, že ju potajomky navštívi. Večer sa však opije a platňu omylom rozbije. Aj tak ide domov za Phoebe.

Šťastnou náhodou práve rodičia nie sú doma a dá jej aspoň rozbité kúsky. Ona sa za ne vážne poďakuje a schová si ich. Phoebe si domyslí, že Holdena vyhodili zo školy, on jej vysvetluje, že nie a na to sa Phoebe urazí. Podarí sa mu ju udobriť, ale vtedy prichádzajú rodičia a tak utečie k jednému profesorovi, ktorému predtým z bytu volal. Ten mu poskytne nocľah a pri poháriku whiskey mu dáva všelijaké múdre rady do života. Holden sa zobudí na to, ako ho profesor Antolini hladká po vlasoch, vymyslí si výhovorku a utečie od neho. A tak noc strávi na železničnej stanici. Na ďalší deň sa rozhodne uskutočniť svoj plán, nad ktorým rozmyšlal, keď bol so Sally, ale predtým chce Phoebe vrátiť peniaze, ktoré si ten večer od nej požičal. Phoebe sa však rozhodne, že odíde s ním, a tak si zbalí veľký kufor a prichádza za Holdenom. Holden to odmieta, hovorí, že to nejde, ale Phoebe je veľmi tvrdohlavá, a tak sa zatne, že chce ísť s ním. A tak jej Holden musí sľúbiť, že nikam neodíde. Vypýta ju zo školy a zoberie na kolotoče. Týmto sa príbeh končí.
 
Podobné referáty
J. D. Salinger: Kto chytá v žite SOŠ 2.9191 1013 slov
J. D. Salinger: Kto chytá v žite 2.9586 135 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.