referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Rudolf
Streda, 17. apríla 2024
Honoré de Balzac – Otec Goriot
Dátum pridania: 14.08.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Kathryn
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 693
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.9
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 3m 10s
Pomalé čítanie: 4m 45s
 
Téma:
Bezhraničnosť otcovskej lásky

Hlavná myšlienka:
chudobný a ponižujúci život otca, ktorý celý svoj majetok a lásku venoval dvom nevďačným dcéram.

Charakteristika postáv:
Otec Goriot – kedysi bohatý cestovinár, naivný, zaslepuje ho láska k dcéram a preto nevidí ich skutočné povahy
Anastasia – krajšia a pôvabnejšia z dcér, vydatá za grófa de Restaud, má však milenca, z čoho jej plynie množstvo problémov v manželstve, ale aj finančné problémy, preto vymáha peniaze od svojho otca
Delphine – jej manželom je bohatý bankár Nucingen. Snaží sa preniknúť do vyššej spoločnosti, prežíva románik s Eugenom, rovnako ako sestra využíva otca, aby od neho získala peniaze (manžel jej ich veľa nedáva)
Eugène de Rastignac – mladý študent, žije v rovnakom penzióne ako otec G., šarm a ctižiadosť mu pomáhajú k získaniu úspechov u žien a prenikaniu do vysokých kruhov spoločnosti.

Obsah:
Román sa odohráva v Paríži v 19. storočí. Vykresľuje životy dvoch odlišných skupín ľudí, chudákov z predmestia a bohatých parížskych aristokratov. V penzióne pani Vaquerovej žije zvláštna komunita tých chudobnejších – študent Rastignac, podvodník Vautrin, stará slečna Michonneauová, vdova Couturová a jej zverenkyňa Victorine Tailleferová, starý úradnik Poiret, bývalý cestovinár Goriot. Goriot (G) bol kedysi veľmi bohatý a šikovný obchodník. Po smrti manželky sa jeho láska upriamila na jeho dve dcéry, ktoré vychovával v blahobyte a vždy vyhovel každému ich rozmaru. Chcel, aby sa obe dobre vydali a ani v manželstve im nič nechýbalo. Delphine (D) si vzala bankára Nucingena a Anastasie (A) grófa. Obe žili v cente Paríža. G ich nikdy nechcel opustiť, chcel im byť vždy nablízku, no bez toho, aby sa zaň zaťovia či dcéry hanbili to nešlo a vždy sa musel pri ich návštevách skrývať. Skončil preto s obchodom, ponechal si slušný dôchodok a presťahoval sa do penziónu, kde sa spoznal s Rastignacom (R). R bol chudobný, no veľmi šarmantný a tak sa mu podarilo nadviazať styky s príbuznou vikomtesou, ktorá mu otvorila dvere do vyššej spoločnosti. Radila mu získať si srdce A, ale R padla do oka D, s ktorou začal udržiavať pomer. Popri tom hlásil Goriotovi všetky novinky zo života jeho dcér (ony ho navštevovali, len ak potrebovali peniaze). R mal finančné problémy a tak mu Vautrin poradil, aby sa zaujímal o mladú Victorine, ktorá by mohla za istých okolností zdediť majetok po otcovi (ten ju však nechcel uznať). Vautrin zabil Victorininho brata a ona sa stala dedičkou. Vautrina však hneď nato chytili, pretože zistili, že je to zločinec. R si uvedomil, že by nedokázal Victorine zraniť a obrať o peniaze, hoci ona sa do neho skutočne zamilovala. Pokračoval vo vzťahu s D. G prestal zvládať hádky medzi sestrami, ich problémy v manželstve, ustavičné žiadosti o peniaze (ktoré už nemal, celý svoj majetok rozpredal) a ochorel. Dcéry ho však už navštevovať nechodili, venovali sa svojim starostiam. G veľmi trpel a v horúčkach zistil, čím mu boli jeho dcéry. Zomrel bez toho, aby ich ešte vôbec naposledy videl. Obe sa v tom čase prezentovali na plese. Na jeho biednom pohrebe sa zúčastnil iba Rastignac, sprevádzaný dvoma prázdnymi kočmi Nucingenovcov a Restaudovcov. R si vtedy zaumienil nadobro pokoriť parížsku aristokraciu.

Konflikt a jeho vyriešenie:
Otec Goriot nadovšetko miloval svoje dcéry, ktoré sa zaň však hanbili. Navštevovali ho, len keď potrebovali peniaze. Goriot rozpredal celý svoj majetok, aby boli spokojné. Až v hodinu svojej smrti si uvedomil, aké dcéry vlastne vychoval a zomrel bez posledného pohľadu na ne.
 
Podobné referáty
Honoré de Balzac – Otec Goriot GYM 2.9520 1964 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.