referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Marek
Štvrtok, 25. apríla 2024
Honoré de Balzac - Otec Goriot
Dátum pridania: 06.08.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: jajkafr
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 612
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.6
Priemerná známka: 3.00 Rýchle čítanie: 2m 40s
Pomalé čítanie: 4m 0s
 

Dovoľte, aby som vám predstavila slávny román Otec Goriot, ktorý napísal vynikajúci autor Honoré de Balzac.

Autor v tomto románe rozoberá tragiku ľudskej vášne (neopakovateľná láska) starého obchodníka k svojim dcéram – Delfina, Anastázia
Honoré de Balzac bol vynikajúci francúzsky realistický básnik. Okrem Otca Goriota napísal aj zbierku románov Ľudská komédia.
Román je sa nedelí na žiadne časti ani na kapitoly pozostáva z jednej knihy.
V románe vystupujú tieto kľúčové postavy: otec Goriot, jeho dcéry
Celý dej sa krúti okolo hlavnej postavy otca Goriota, ktorého autor v románe opísal takto: „Otec Goriot,...šesťdesiatdeväťročný“ (str.26) „Pán Goriot...obedom.“ (str.33)

Dej sa odohráva v parížskej spoločnosti, kde vládne krutosť morálky. Penzión pani Vauqerovej je chudobný a špinavý, kde obyvatelia jednotlivých poschodí predstavujú sociálnu spoločnosť podľa toho, na ktorom poschodí bývajú. Otec Goriot vystupuje v úvodnej časti románu ako bohatý a zámožný pán žijúci v penzióne pani Vauqerovej so svojimi dcérami Delfinou a Anastáziou býva v komfortnej izbe má veľa peňazí dedí rentu a všetci ho majú radi. Z márnomyseľnosti vydá svoju dcéru za šľachtica, druhú za bankára. No ani jedno manželstvo sa nezakladá na citoch. Goriot vážne ľúbi svoje dcéry, no ony jeho otcovskú lásku zneužívajú a finančne ho vydierajú. Predáva všetko čo má, aj rentu v ktorej žije. A tak finančne vyčerpaný vymieňa poschodie až končí medzi najchudobnejšími ako najchudobnejší v penzióne. Duševne je šťastný, ale najviac trpí. Trpí nad nešťastím svojich dcér a vynakladá všetko svoje úsilie len aby videl ešte šťastnejšie. Najviac však trpí na smrteľnej posteli, no ani vtedy ho jeho dcéry nenavštívia. Goriot chce zomrieť šťastný a tak posiela listy dcéram ale márne. Svoj trpký žiaľ vyjadruje týmito slovami: „Ach priateľ môj, nežeňte sa, nemajte deti. Vy im dáte život, ony vám dajú smrť. Vy ich uvediete do sveta, ony Vás z neho vyvedú.“ Opustený medzi cudzími umiera.

Myslím si, že tento román je celkom pekný, no veľmi smutný. Musím sa priznať, že na konci, keď ten chudáčik starček otec Goriot zomieral a jeho dcéry ktoré mal tak rád, a ktorým toľko pomohol ho neprišli ani pozrieť som vyronila zopár sĺz. Na tomto románe sa mi nepáčilo to, že zo začiatku tam bolo množstvo myslím si zbytočných opisov postáv a miest. No naopak to čo sa mi páčilo bola neuveriteľná láska otca Goriota k svojim dvom dcéram. Bolo to neuveriteľné ako ich dokázal milovať aj napriek tomu, že ho využívali. Ale myslím si, že takúto lásku pociťuje každý rodič k svojim deťom nech už sú akékoľvek chcú. Najsmutnejšia v tomto románe nebola ani smrť Goriota, ale práve ta neopätovaná láska a žiadna vďaka jeho dvoch rozmaznaných dcér. Hoci Goriot spravil zopár chýb napríklad to, keď ich prinútil vydať sa za mužov ktorých neľúbili. Ale na druhej strane zaslúžil si, aby ho jeho dcéry prišli pozrieť aspoň na jeho poslednej ceste životom.

 
Zdroje: De Balzac, Honoré: Otec Goriot. Bratislava, Tatran 1977, Orbert, Viliam – Ivanová, Mária – Žemberová, Viera: Literatúra učebnica pre 2. ročník gymnázií a stredných škôl. Bratislava, Litera 1997
Podobné referáty
Honore de Balzac - Otec goriot GYM 2.9906 700 slov
Honoré de Balzac - Otec Goriot GYM 2.9758 2541 slov
Honoré de Balzac - Otec Goriot GYM 3.0047 1252 slov
Honoré de Balzac - Otec Goriot GYM 2.9806 2698 slov
Honoré de Balzac - Otec Goriot GYM 2.9629 2357 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.