referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ľubomír
Sobota, 13. augusta 2022
Ernest Hemingway: Starec a more
Dátum pridania: 03.08.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Spilka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 362
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 0.9
Priemerná známka: 2.91 Rýchle čítanie: 1m 30s
Pomalé čítanie: 2m 15s
 

Tento príbeh sa odohráva na mori pri Golfskom prúde. Je to príbeh starého rybára, ktorý vychádzal na more už osemdesiatyštvrtý deň, no nič nechytil. Chodieval s ním malý chlapec. Keď uz 40 deň nič nechytil, rodičia chlapcovi zakázali ísť s ním. Starec naučil chlapca rybárčiť a chlapec si ho obľúbil. Chlapec nosil dosť často starcovi jedlo z reštaurácie.

Starec sa vybral na more. Vytrvalo vesloval. Celý týždeň lovil v miestach, kde nebolo ničoho. Vybral sa ta, kde bolo veľa tuniakov. Kým sa rozvidnelo, rozhodil navijáky a nebál sa nechať sa unášať prúdom. Okolo neho krúžila fregatka. Pozvoľna vesloval na miesto, kde krúžil vtak. Bol tam delfín. Pozorne sledoval čierneho vtáka ďalej. Starec chytil veľkého tuniaka. Vtedy starký banoval, že s ním nie je chlapec. Keďže jeho ryba bola obrovská, musel ju priviazať o čln.

Starec sa rozhodol ísť nazad. Natrafil však na žraloky, ktoré mu korisť začali zo všetkých strán obhrýzať. Najprv ho začal prenasledovať jeden žralok, ktorý zacítil krv veľkej ryby. Dorútil sa zo zadu a keď sa vrhol na rybu, starec videl veľkú papuľu a cvaknutie tesákov. Starec ho zasiahol dobrou harpúnou. No potom sa vynorili žraloci. Čoraz viac sa približovali. Starec bránil rybu z celej sily. Už si zúfal. Veď tá ryba ho mohla živiť celú zimu.

Rozhodol sa biť sa so žralokmi o každý kúsok mäsa. Keď už na rybe nebolo čo žrať, starec si uvedomil, že prehral na plnej čiare. Plavil sa ľahko, lebo už ho nič neťažilo. Bolo mu všetko jedno. Zobral sťažeň, prehodil si ho cez plece a pobral sa po ceste. Rybári obdivovali kostru ryby a chlapec plakal pri pohľade na starcove ruky.

Keď sa starec prebudil a napil, rozpovedal chlapcovi svoje plány do budúcna. Turisti obdivovali chrbticu z chrbta kostry ryby a starec povyše vo svojej chatrči spal.

 
Podobné referáty
Ernest Hemingway: Starec a more GYM 2.8665 538 slov
Ernest Hemingway: Starec a more GYM 2.9366 490 slov
Ernest Hemingway: Starec a more 2.8650 423 slov
Ernest Hemingway: Starec a more SOŠ 2.8391 719 slov
Ernest Hemingway: Starec a more 2.8677 600 slov
Ernest Hemingway: Starec a more 2.8811 343 slov
Ernest Hemingway: Starec a more 2.9284 538 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.