referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ela
Utorok, 24. mája 2022
Ernest Hemingway
Dátum pridania: 26.07.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: tinussska
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 083
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.9
Priemerná známka: 3.00 Rýchle čítanie: 4m 50s
Pomalé čítanie: 7m 15s
 
(1899 – 1961)

E. Hemingway patrí do skupiny stratenej generácie. Je jeden z najvýznamnejších predstaviteľov Americkej i svetovej literatúry. Narodil sa v Amerike, tam aj študoval. Dobrovoľne sa prihlásil do armády ako reportér. Bol aj na talianskom fronte. V Taliansku pôsobil ako pracovník Červeného kríža. Veľa cestoval a bol zranený na vojne. Pracoval ako dopisovateľ a vyhlasoval, že je viac dobrodruh ako spisovateľ. Väčšiu časť jeho života prežil na Kube. Tu vychádzajú aj jeho najznámejšie diela. Choroba a depresívne stavy ho v roku 1961 dohnali k samovražde.

Literárna tvorba – 49 poviedok, Z bohom zbraniam, Slnko aj vychádza, Komu zvonia do hrobu, Starec a more (Nobelova cena)

Starec a more

Dej:

Starý Santiago rybárčil na svojom člne už 84 dní, ale vôbec sa mu nedarilo. Prvých 40 dní s ním chodil na more i jeho malý kamarát Manolin. Neskôr mu však rodičia zakázali chodiť so Santiagom rybárčiť. Musel vymeniť bárku a hneď potom chytiť tri krásne ryby.

Prišiel september a sním aj 85. deň starcovho lovenia. Starec sa vydáva sám na more, bez chlapca. Ten mu priniesol sardinky a dve návnady. Ako sa tak plavil, chytil ešte nejaké tuniaky ako návnadu. Dlho čakal, ale potom sa na návnadu chytili ryba. Najskôr len opatrne plávala okolo návnady, z čoho bol starec už nervózny. Nakoniec sa chytila. Chcel ju vytiahnuť, ale nepodarilo sa mu to. Bola taká obrovská, že začala plávať a ťahala so sebou aj čln až na šíri oceán. Neostávalo mu preto nič, len čakanie.

Jedol tuniaky, lietajúce ryby a nakoniec aj delfína, ktorý mu veľmi nechuti. Rozprával sa sám a ľutoval, že tam nemá aj chlapca. Raz sa ryba aj vynorila. Starec vtedy uvidel jej veľkosť a krásu. Nazval ju svojou sestrou. Prišiel tretí deň. Santiago už nevládal, bolo mu na odpadnutie. Mal poranené aj ruky a v ľavej mal kŕč. Neskôr začala ryba krúžiť okolo bárky a Santiago čakala už len na pravý okamih. Ryba však bola stále ďaleko. Zrazu prišla aj bližšie a starec chytil harpúnu a vrazil jej ju do hlavy. Ešte naposledy sa ryba vymrštila vysoko nad vodu a zrútila sa do vody.

Priviazal ju o loďku a smeroval domov. Stále ešte neveril, že chytil takú veľkú rybu. Často sa na ňu pozeral a obdivoval ju. Po chvíli sa začal obávať o príchod žralokov. O hodinu priplával veľmi veľký, ale i krásny žralok. Odhryzol veľký kus z ryby. Neskôr ho však starec zabil harpúnou. Potom prišli ďalšie. Boli to dva tuponosé škaredé žraloky. Keďže starec už nemal harpúnu, pripevnil si na veslo dýku. Podarilo sa mu ich premôcť. Znovu z ryby chýbalo veľa mäsa. Neskôr prišli ďalší dvaja, ale aj s tými si poradil. Prišiel večer tretieho dňa. Modlil sa, aby už žraloky neprišli. Dúfal, že mu ostane aspoň polovička ryby. Stále si hovoril, že kiežby to bol iba sen. Okolo polnoci priplával celý húf žralokov. Jeden za druhým sa vrhali za rybou a on ich bil iba pákou z kormidla. Vedel, že je už všetkému koniec.

Posledný žralok sa vrhol rybe priamo na hlavu. Odišiel, lebo už nebolo čo žrať. Pomaly plával starec k prístavu. Po ceste do svojej chatrče zopár ráz spadol na zem. Keď prišiel do chatrče, ľahol si do postele a zaspal. Ráno prišiel jeho kamarát Manolin. Hneď sa rozplakal, keď videl starcove rany na rukách. Bežal aspoň po trochu kávy. Keď sa starec zobudil, dal mu ju vypiť. Neskôr sa rozprávali o plánoch do budúcnosti. Keď chlapec odišiel, starec opäť zaspal a snívalo sa mu o dvoch levoch.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Ernest Hemingway GYM 2.9603 2519 slov
Ernest Hemingway SOŠ 3.0182 412 slov
Ernest Hemingway INÉ 2.9923 205 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.