referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Dorota
Pondelok, 6. februára 2023
Charles Dickens
Dátum pridania: 20.07.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: tinussska
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 810
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.3
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 3m 50s
Pomalé čítanie: 5m 45s
 
(*7. 2. 1812 -†8. 6. 1870)

- bol jedným z najvýznamnejších anglickým realistických spisovateľov. Narodil sa v chudobnej rodine, mal veľa súrodencov. Jeho otec, vládny úradník, sa zadĺžil a odsúdili ho do väzenia. Charles to niesol veľmi zle a na túto skutočnosť nikdy nezabudol, cítil sa ponížený a znechutený, a preto často v dielach písal o svojom utrpení, bolesti a odpore. Bol veľmi talentovaný a veľa vecí mu šlo od ruky (find easy), vzdelával sa ako samouk, najmä čítaním. Keď bol malý, pracoval v továrni, ako zapisovateľ na súde a neskôr sa stal redaktorom. Ako 24-ročný sa stal uznávaným autorom. Napísal veľa románov, kde možno nájsť súcit s chudobnými a kritiku nespravodlivosti v spoločnosti. Bol aj humoristickým spisovateľom. Najznámejšie diela: Malá Doritka, David Copperfield, Pamäti klubu Pickwickovcov, Vianočná koleda a Oliver Twist.

Oliver Twist

Útvar : román
Kompozícia : v päťdesiatich troch kapitolách

Hlavná téma : zobrazenie života siroty v 19. storočí.
Idea: kritika zaostalosti vtedajšej spoločnosti, problematika detskej výchovy, zobrazenie života chudobných, odhaľuje tu pokrytectvo spoločnosti, podmienky života chudobných, najbiednejšie londýnske vrstvy (aj podsvetie), zaostalosť anglických metód výchovy detí a opatery chudobných ľudí a sirôt.

Hlavné postavy:

Oliver Twist - sirota, osamotený, múdry, nebojácny, pokojný a mierny chlapec. Mal dobrého a pevného ducha, i keď nemal v živote dôvodu na úsmev.
pán Soweberry – hrobár, ktorý chce Olivera zaučiť do remesla a vytĺcť z toho zisk,
Noah Claypole – hrobárov pomocník a neskôr zlodej,
Pán Brownlow – starý, dobrosrdečný a poctivý pán, ktorý je oporou a neskôr aj adoptívnym otcom Olivera, priateľ Oliverovho otca.
Fagin – starý, prešibaný žid, šéf zlodejov.
Monks – Zlý a ziskuchtivý Faginov priateľ, zlodej, z ktorého je nakoniec nevlastný zlý Oliverov brat.
Bill Sikes – krutý, surový a sebecký zlodej, vrah , tyran, komplic Fagina,
Nancy – zlodejka, ktorá má v sebe aspoň štipku citu a zastáva sa Olivera, Oliverova priateľka
Rose Maylieová – láskavá a dobrá, nevlastná dcéra pani Maylieovej, snúbenica Harryho Mayliea, Rose zachráni Olivera pred väzením.
pani Maylieová – nevlastná matka Rose,
Harry Maylie – syn pani Maylieovej, snúbenec Rose Maylieovej

Dej sa odohráva prevažne v Londýne, v 19. storočí. Hlavný hrdina Oliver Twist sa narodí v obecnom chudobinci. Jeho matka hneď po pôrode umiera. Oliver vyrastá s ostatnými sirotami v sirotinci, kde sa o nich starajú staré dožívajúce ženy a je s nimi zlé zaobchádzane. Keď vyrastie, dostáva sa do rodiny hrobára, kde pracuje ako učeň a učí sa remeslu. Avšak ani tam s ním nie je zaobchádzane oveľa lepšie ako v sirotinci. Napokon odtiaľ utečie do Londýna. Jeden muž ho zavedie do skrýše zlodejskej bandy, ktorej vodcom je Žid Fagin. Ten ho učí okrádať ľudí. Po mesiacoch učenia sa vyberú na prvú krádež. Dvaja zo zlodejov ukradnú starému pánovi vreckovku. Oliver až teraz chápe, čo ho doteraz učili. Od strachu skamenie, ale po výkriku „zlodej“ sa premôže a uteká. Strážnik ho dolapí a starec pri pohľade na úbohého Olivera sa zľutuje a spoznáva v jeho očiach syna starého kamaráta. Súd malého Olivera oslobodí, lebo nemal pri sebe ukradnutú vreckovku.

Oliver sa mu zdôverí so svojím smutným osudom. Faginová banda ho však z nového a láskavého domova unesie zo strachu, že by ich mohol prezradiť. Opäť ho nútia kradnúť. Pri vlámačke do domu starej vdovy Olivera postrelia a chytia. Stará pani Mayelieová a jej neter Rose uveria Oliverovmu príbehu a zachránia ho pred väzením. Ten v ich opatere začal žiť šťastný život. Nancy tajne vypočuje rozhovor medzi Faginom a Monksom, z ktorého sa dozvie o pravom pôvode Olivera. Toto tajomstvo zverí Rose a jej priateľom, začo ju Sikes zabije. Vysvitá, že Oliver je synom najlepšieho priateľa pána Brownlowyho a jeho lásky Agnes, ktorú si nikdy nevzal, pretože zomrel, a tiež bratom Monksa, ktorý sa spolčil s Faginom, aby ho odstránil a zabral jeho dedičstvo. A že Rose je malá sestra Oliverovej mamy, ktorej sa ako dieťa ujala pani Mayelieová. Rose sa v závere vydá za Harryho Mayiela, Sikes a Fagin za svoje činy zaplatia smrťou. Monks sa odsťahuje do Ameriky. Oliver získa svoje dedičstvo a začne žiť spokojný život u pána Brownlowa.
 
Podobné referáty
Charles DICKENS SOŠ 2.9677 1182 slov
Charles Dickens SOŠ 2.9876 438 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.