referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Urban
Sobota, 25. mája 2024
Ján Kalinčiak Reštavrácia
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: lcifra
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 522
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.7
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 2m 50s
Pomalé čítanie: 4m 15s
 
O diele:
Patrí k romantikom. Je to štúrovec, ktorý ako jeden z mála štúrovskej generácie písal prózu. Najlepší obraz života a správania sa slovenských zemanov podáva jeho dielo REŠTAVRÁCIA. Zachytil tu zemianstvo na Slovensku tesne pred jeho neodvratným pádom, ale predsa ešte v čase ,keď z času na čas ožívala jeho sláva, najmä pri reštavráciách.
Reštavráciou sa nazývali voľby úradníkov. Právo voliť mala len šľachta. Slovenskí zemani - drobná šľachta sa skoro ničím neodlišovala od ľudu, lebo boli na mizine, no mohli voliť. Pri svojej biede predávali svoje volebné hlasy tej strane, ktorá ich viac podplácala, kŕmila, opíjala.

Obsah:
V Záhorskej stolici je rušno, ako vždy, deď je pred voľbami. O úrad vicišpána sa uchádzajú najbohatší zemania, ktorými sú Adam Bešeňovský a Štefan Levický. A Bešňovský : ...keď ti treba zemana zastať, hoc aj pravdu nemá, či je to nie sám vicišpán, jeho milosť pán. A. Bešeňovský - pýcha našej slávnej famílie? A keď nemáš doma ani múky, ani soli, kto ti pomôže, keď nie pán A. Bešeňovský ? Vivat! Š. Levický : ...šuhaj mladý, ale vrtký a švárny, a k tomu taký prívetivý, že nebolo zemianky v stolici, čo by mužovi, otcovi alebo bratovi nebola kládla na srdce, kedykoľvek len o tom reč bola, aby na pána Levického nezabúdali, keď príde vec na hlasovanie. Každý poriada veľké hostiny, častujú svojich hostí a snažia sa podplácaním získať čo najviac prívržencov. Aj v dome A. Bešeňovksého je veselo. Je tu aj Štefan Levický, ktorému sa páči Bešeňovksého dcéra Anuľka, no Adam mu ju nechce dať, pretože ju chce vydať za grófa. Aby však nestratil hlasy zo strany Levických, sľúbi, že ak sa Štefan stane vicišpánom, Anuľka bude jeho. Odstúpte vy vaše mesto Štefanovi, dajte mu Anuľku a všetko len v rodine zostane. No, keď bude vicišpánom, však som vám povedal, odpovie Adam. Sľuby sa sľubujú, blázni sa radujú. Tým však urazí svojho strýka, ktorý nechce o zmierení ani počuť. Strýko stále premýšľa o Štefanovi, a takto sa chce pomstiť Bešeňovsému. Adam však osobne príde za ním, a chce sa mu pomstiť, no Ondrej Levický ho vyvedie na posmech. Ondrej ide za Potockým, ktorý mu sľúbil výhru. Ondrej sa preto snaží čo najviac ľudu získať na stranu Potockého. Získa Matiáša Bešeňovského(vábnika), ktorému vyplatí 100 zlatých dukátov. No Matiáš sa neskôr pridá na stranu Adama Bešeňovského, pretože mu vyplatil 200 zlatých. Aby bolo víťazstvo isté, Ondrej Levický zadržal niekoľko voličov zo strany Bešeňovského.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Ján Kalinčiak Reštavrácia SOŠ 2.9230 2145 slov
Ján Kalinčiak Reštavrácia SOŠ 2.9381 374 slov
Ján Kalinčiak Reštavrácia SOŠ 2.9195 421 slov
Ján Kalinčiak Reštavrácia SOŠ 2.9885 571 slov
Ján Kalinčiak Reštavrácia SOŠ 2.9203 4795 slov
Ján Kalinčiak Reštavrácia SOŠ 2.9415 560 slov
Ján Kalinčiak Reštavrácia GYM 2.9819 1708 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.