referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Radomír
Štvrtok, 29. februára 2024
Otec Goriot
Dátum pridania: 18.01.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: katusiik
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 717
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.9
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 3m 10s
Pomalé čítanie: 4m 45s
 

Otec Goriot

 
1. ukážky z diela:

a) hrdina typický pre realizmus - Eugene de Rastignac: „Ako to býva u veľkých duchov, aj on chcel za všetko vďačiť len vlastným schopnostiam. Jeho um však bol vyslovene umom juhofrancúza; ak mal uskutočniť svoje predsavzatia, zmocnila sa ho váhavosť, aká zachvacuje mladých ľudí, keď sa ocitnú na šírom mori a nevedia, na ktorú stranu zamerať sily, ani pod akým uhlom napnúť plachty. Ak sa aj spočiatku chcel ozlomkrky vrhnúť do práce, čoskoro sa dal zviesť nevyhnutnosťou nadviazať spoločenské vztyky.“

b) opis prostredia: „Za budovou je dvor široký zo 20 stôp, kde žijú v zhode prasce, kury a zajace, a na jeho konci stojí dreváreň. Medzi touto drevárňou a kuchynským oblokom je vtisnutá komora, pod ktorou z výlevky vytekajú pomyje.“

c) vzťah hrdinu k spoločnosti a životu: „-A teraz uvidíme kto z koho! A súboj na ktorý (Rastignac) vyzval spoločnosť začal tým, že odišiel k panej de Nucingen.


2. Charakteristická kompozícia románu:

Dielo je pomerne krátke. Balzac postupne dej stupňuje a znižuje počet zaujatých postáv.

Autorova reč: Dielo je pomerne krátke. Zo začiatku prevláda autorova reč, kde opisuje prostredie (penzión a latinskú štvrť) a charakterizuje postavy. Dej sa v podstate začína až okolo 45 strany. Tu autor poskytuje zväčša komentár k dianiu a vývinu deja. Avšak ďalej v románe môžeme pozorovať aj niekoľko úvah. Úvahy sú aj v niektorých dialógoch a sú zväčša dosť dlhé.

Priama a nepriama reč postáv: Prevláda priama reč, ale vyskytujú sa tu aj vnútorné monológy, úvahy postáv. Tie vyjadrujú zamýšľanie sa nad určitým problémom resp. situáciou. V diele sa vyskytuje aj komunikáciu formou listov.

Postavy: Balzac charakterizuje postavy postupne a každú osobitne. Najprv sa zameriava na opis vzhľadu. Potom opisuje charakteristické povahové črty postáv zo všetkých strán. Neidealizuje, ale vyjadruje typickú tvár doby.

Vety a odseky: Vety sú dlhé a rozvinuté najmä v autorovej úvodnej reči a v úvahách. Obsahujú veľa informácií. Odseky sú naopak kratšie. Niekedy aj po jednej, dvoch vetách. Podiel rozprávania, úvahy a opisu: Rozprávanie tvorí menšiu časť románu. Viac je opisu, hlavne na začiatku a úvah, nielen postáv. Zobrazené sú tu aj myšlienky samotného autora.


3. Hlavný motív diela:

Otec Goriot je román zobrazujúci nielen francúzsku spoločnosť 19. storočia. Je to príbeh človeka, ktorý pre úspech svojich dcér obetuje majetok aj dôstojnosť. Jeho dcéry majú problémy v manželstve s vysoko postavenými mužmi. Goriot sa celý život snaží udržať ich vo vysokej spoločnosti a nechce si pripustiť, že jeho úsilie nebolo správnou cestou. Táto myšlienka predčí aj otcovskú lásku. Dcéry ho využívajú pre peniaze a nestihnú prísť ani k jeho posteli. Ale nie preto, že by ho nemali radi, ale sa im to nehodilo. To však Goriot vlastne vedel a tvrdil.

Ako Goriot chudobnie tak sa zväčšuje spoločenská priepasť medzi ním a jeho dcérami. On je už vlastne pod ich úroveň a preto sa ho čiastočne stránia. A práve tu Blazac vyjadruje dôležitú úlohu postavenia v spoločnosti, peňazí a vplyvu. Život v pretvárke a lesku bohatstva častokrát zastiera skutočné osudy ľudí. Nie sú dôležité skutočné citové myšlienky a vzťahy. A práve táto myšlienka sa tiahne ľudskou spoločnosťou od nepamäti až dodnes.


4. Myšlienka, ktorá ma zaujala:

Je ňou výrok Rastignaca a zároveň posledná priama reč diela. Rastignac si uvedomuje postoj spoločnosti. Chce sa zmeniť k lepšiemu, ale zároveň má rád peniaze. Podľa mňa sú peniaze pre život dôležité, ale nie na toľko, aby sme stratili všetky ľudské a mravné, skutočne dôležité hodnoty. A preto sympatizujem s touto myšlienkou.

 
Podobné referáty
Otec Goriot GYM 2.9707 626 slov
Otec Goriot SOŠ 2.9636 3831 slov
Otec Goriot GYM 2.9750 322 slov
Otec Goriot GYM 2.9704 551 slov
Otec Goriot SOŠ 2.9828 565 slov
Otec Goriot GYM 2.9738 11688 slov
Otec Goriot SOŠ 2.9775 554 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.