referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Dušana
Piatok, 19. júla 2024
Denník princeznej
Dátum pridania: 19.02.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: shadowbaby
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 783
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 3m 20s
Pomalé čítanie: 5m 0s
 
dielo: Denník princeznej
autor: Meg Cabotová
žáner: dievčenský román

Mia Thermopolisová je úplne normálne dievča, ktoré má problémy ako každé iné. Jedného dňa dostane od mamy denník, aby si doň zapisovala svoje pocity, lebo sa jej zdá, že všetko, čo prežíva v sebe dusí.

Najskôr nechcela veriť, že si doň píše svoje pocity, ale potom si doň začala písať úplne všetko. Zverovala sa mu o svojej platonickej láske k naj chalanovi na škole Joshovi Richterovi, ako jej nejde algebra, že v štrnástich rokoch má stále plochú hruď a o priateľstve Lilly Moscovitzovej.

Jedného dňa zistí, že jej otec nemôže mať deti a na druhý deň jej povie, že je jedinou nasledovníčkou genovijského trónu a že už nie je Mia Thermopolisová, ale Amélia Mignonette Grimaldiová Thermopolisová Renaldová. A aby toho nebolo málo, jej mama išla na rande s jej učiteľom algebry pánom Gianinim.

Miine pocity sú zmiešané. Nechce byť genovijská princezná a nechce sa presťahovať do Genovie. Chce byť len obyčajnou a trápnou Miou, akou bola doteraz.

O deň neskôr pricestuje do New Yorku jej stará mama - grandmére z Genovie, s ktorou sa musí zhovárať po francúzsky, lebo podľa nej je angličtina vulgárna. Potom musí každý deň chodiť na hodiny dvorskej etikety, na ktoré musí chodiť po doučovaní z algebry, z ktorej prepadá. Na hodinách dvorskej etikety ju grandmére učí slušnému správaniu a raz ju dokonca učila, ako si má sadnúť, aby jej neboli vidieť nohavičky.

Mia sa ešte nezverila Lilly, že je princezná a musí jej oznámiť, že s ňou nemôže natočiť reláciu do miestnej televízie, pretože musí ísť za grandmére do Plazy, ktorá ju zavedie do salónu, kde ju istý Paulo úplne zmení. Už nebude vypadať ako Mia, ale ako princezná genovijská.

Večer ide Mia k Lilly a ona ju začne hneď kritizovať za to, ako vyzerá a že sa mení na Lanu Weibergerovú, dievča Josha Richtera. Mia to nevydržala a povedala jej, čo ešte nikdy predtým. Ich hádku videl a počul Lillin brat Michael, ktorý nechcel uveriť, že tie dve sa pohádali.

Mia sa v škole začne priateliť s Tinou Hakim Babovou, ktorú doteraz pokladala za trápnu, pretože ju na každom kroku prenasledoval jej osobný strážca a Michael sa jej ponúkol, že ju cez hodinu pre nadaných študentov bude doučovať algebru.
Jedného dňa sa v škole prevalí, že Mia je princeznou. Jej otec si myslí, že to bol pán Gianini, ale jej mama si je istá, že ten, kto to prezradil, bola grandmére. Mia musela odvtedy chodiť po škole s Larsom, jej osobným strážcom ako Tina. Neskôr zistila, že podozrenie jej mamy bolo správne. Bola to grandmére. Tvrdila, že ju chcela naučiť, ako má zvládnuť tlač.

Josh Richter sa rozišiel s Lanou, ktorá bola z toho deprimovaná. Josh pozval Miu na školský ples, konajúci sa druhý deň. Ples sa nevydaril podľa Miiných predstáv. Josh ju ponížil. Najskôr jej v reštaurácii objednal rezeň, čo bola drzosť, lebo Mia bola vegetariánka, trochu to prehnal s pitím a nakoniec oznámil tlači, že príde na večierok v sprievode princeznej. A čo ju najviac rozzúrilo bolo to, že keď všetci kričali: „Pobozkaj ju, pobozkaj ju!“ pobozkal ju, len preto, aby mohol byť na titulnej strane všetkých novín. To preto sa rozišiel s Lanou.

Mia odišla s plačom na dievčenské záchody, kam za ňou prišli Tina a Lilly. To bolo znamenie, že sa na ňu Lilly už nehnevá. Prosila ju, aby išla s nimi do sály, ale ona nechcela, lebo by tam bola sama, ale tento problém bol vyriešený. Michael tu bol tiež a sám.
V novinách sa na druhý deň neobjavil žiadny článok a ani fotka, lebo ho nahradilo niečo iné a dôležitejšie, ako je to, že nejakú princeznú niekto pobozkal a k tomu ešte grandmére odchádza na týždeň niekam preč na návštevu. Hurá, žiadne hodiny dvorskej etikety!

hlavná myšlienka: Nie je jednoduché stať sa princeznou, keď ste doteraz žili ako obyčajné dievča a chcete ním zostať aj naďalej.
 
Podobné referáty
Denník princeznej 2.9699 341 slov
Denník princeznej 2.9628 266 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.