referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Aleš
Sobota, 13. apríla 2024
Antoine de Saint Exupéry - Malý princ
Dátum pridania: 09.10.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Deli12
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 151
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2.9
Priemerná známka: 2.92 Rýchle čítanie: 4m 50s
Pomalé čítanie: 7m 15s
 

Antoine de Saint Exupéry - Malý princ

Vydavateľstvo: Mladé letá
Rok vydania: 1997
Počet strán: 95

Hlavné postavy: letec (autor), Malý princ.
Vedľajšie postavy: líška, had, kráľ, márnivec, pijan, biznismen, lampár, zemepisec, výhybkár, obchodník.

Dej:
V čase, keď bol pilot ešte šesťročným chlapcom, videl v knihe obrázok veľhada kráľovského, ako požiera svoju obeť. Inšpiroval sa týmto obrázkom a nakreslil veľhada so slonom vo vnútri. Ukázal to dospelým, ale tí ho nepochopili. Musel im preto nakresliť aj vnútrajšok toho hada. Dospelý mu povedali, aby nemyslel na hlúposti a aby sa namiesto kreslenia venoval radšej škole. Preto sa vzdal svojej maliarskej kariéry a stal sa letcom. Vždy vo svojom živote, keď sa mu niekto zdal trochu bystrejší, ukázal mu tú kresbu a vždy počul tú istú odpoveď: „To je klobúk". A tak sa rozprávač prispôsobil jeho chápavosti - rozprávali o bridži, o golfe, o politike a o kravatách. Jedného dňa pri prelete nad púšťou sa pilotovi pokazilo lietadlo a musel pristáť na púšti v Afrike.
Na druhý deň sa tam objavil chlapec - Malý princ, ktorý pochopil aj jeho kresbu veľhada. Chcel, aby mu nakreslil ovečku. Pilot mu ju nakreslil, lenže princovi sa nepáčila. Tak mu nakreslil debničku a povedal, že v nej je ovečka. A bol prekvapený, keď malý chlapček zareagoval, že presne takú chcel. Malý princ sa spýtal, či ovečky obhrýzajú kríky. Letec odpovedal, že áno. ,, Aj baobaby? " opýtal sa ešte raz malý princ. Na to mu letec odpovedal rovnako. Malý princ sa ho pýtal preto, lebo na jeho planéte rastú dobré aj zlé rastliny, no a baobaby boli tie zlé a chcel, aby mu ovečka pomohla s klčovaním. Chlapec mu rozprával o svojej planéte B 612. Porozprával mu, ako každé ráno musí upratať svoju planétu - vytrhať baobaby, povymetať sopky. Povedal mu aj o svojom kvietku - ruži, ktorá je nežná, no namyslená. Hoci ju chcel mať naozaj rád, čoskoro o nej zapochyboval. Potom uznal, že bol primladý, aby ju vedel mať rád.
Malý princ odišiel zo svojej planéty, keď sa sťahovali divé vtáky. Na prvej planéte stretol kráľa. Bol to múdry kráľ, ale nemal poddaných. Kráľ ho chcel urobiť ministrom, ale malý princ to odmietol, pretože by nemal komu ministrovať. Pobral sa preč. Na druhej planéte býval márnivec. Chcel, aby mu malý princ tlieskal, ale princa to prestalo baviť a tak šiel preč. Na ďalšej planéte býval pijan, ktorý pil preto, lebo sa hanbil, že pije. Princ mu nevedel pomôcť a odišiel. Štvrtá planéta patrila biznizmenovi, ktorý vlastnil všetky hviezdy. Celý deň preratúval koľko má hviezd. Keď mu princ povedal, že nieje pre hviezdy osožný, ostal nemý. Na piatej planéte býval lampár. Stále zhasínal a zasvecoval svetlo. Lampár princovi vysvetlil, že kedysi to bolo inak. Mal čas si pospať, ale teraz sa planéta krúti čoraz rýchlejšie. Lampár bol verný príkazu, a tak mu malý princ nevedel pomôcť. Šiesta planéta bola desaťkrát väčšia. Býval na nej starý pán - zemepisec. Vysvetlil malému princovi, čo robí a kto je to cestovateľ. Potom mu doporučil ísť na planétu Zem, pretože má dobrú povesť.

 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Antoine de Saint Exupéry - Malý princ GYM 2.9689 250 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.