referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vincent
Piatok, 21. januára 2022
William Shakespeare: Rómeo a Júlia
Dátum pridania: 23.10.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: cocG
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 118
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2.9
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 4m 50s
Pomalé čítanie: 7m 15s
 

Rómeo a Júlia

Zaradenie autora do smeru: humanizmus a renesancia
Literárny druh: renesančná dráma
Literárny žáner: divadelná hra – tragédia
Kompozícia: dva prológy, päť dejstiev, dvadsaťštyri obrazov
Hlavné postavy: Rómeo a Júlia
Vedľajšie postavy: Escalus – verónske knieža; Paris – mladý šľachtic, príbuzný kniežaťa; Montecchiovci; Capulettovci; Mercutio – príbuzný kniežaťa a Rómeov priateľ; Benvolio – synovec Montecchiho a priateľ Rómea; Tybalt – synovec pani Cappulettiovej; brat Lorenzo – františkán; Baltazár – Rómeov sluha; Samson a Gregorio – sluhovia Capulettiovcov; Dojka

Charakteristika Rómea : odvážny, nerozvážny, citlivý, galantný, verný svojej láske, počúva hlas svojho srdca.
Charakteristika Júlie: 13 ročná mladá, dôverčivá, milá verná, oddaná, neskúsená, nerozhodná, počúva hlas svojho srdca, vážila si rodičov.

Obsah:
Príbeh dvoch znepriatelených rodov Capulettiovcov, z ktorého pochádza Júlia a Montecchiovcov, z ktorého pochádza Romeo. Dej sa odohráva vo Verone a v Mantove. Tieto dva rody žijú už od nepamäti v hneve a nenávisti. To vyústi aj do pouličnej šarvátky, kde sa Samson a Gregorio (rod Capuletti) snažia vyprovokovať Abraháma a Benvolia (rod Montecchi). Začína sa šermovačka, ktorá upúta pozornosť občanov a ich vládcu Escalia. Ten vyhlási, že ak sa to ešte raz zopakuje, trestom bude smrť. Občania sa rozídu, ale Benvolio a Montecchi zostanú. Rozprávajú sa o tom, že sa im Romeo zdá nejaký čudný. Vysvitne, že sa trápi pre lásku k Rozalíne, ktorá jeho lásku neopätuje. Benvolio mu radí nech na zabudne a nájde si niekoho iného. Romeo vraví: "Ukáž mi ženu, krásnu nad všetky, a ja v jej kráse nájdem pripomienku tej jedinej, tej nevyrovnateľnej. Zabudnúť sa nenaučím." Medzitým Capuletti vyhlási v svojom dome ples, na ktorý je pozvaný aj Paris. On Capulettiho žiada o Júliinu ruku, on na to odpovie, že Júlia je ešte veľmi mladá, ale keď ona bude súhlasiť, požehnanie im dá.

Na ples sa chystá aj Romeo. Ples sa začína. Romeo si všimne Júliu a hneď sa do nej zamiluje. V noci po plese príde pod jej okno a navzájom si vravia vyznania lásky a dohadujú sa o svadbe. Sú si vedomí toho, že pochádzajú z nenávidiacich sa rodov, no láska je silnejšia. Júlia vraví: ”Romeo, Romeo, prečo si ty Romeo? Zapri otca,odriekni sa mena! A či, ak nechceš, prisahaj mi lásku a ja prestanem byť Capulettiová!"

Romeo hneď skoro ráno navštívil Brata Lorenza. Prosí ho o to, aby ich zosobášil ešte v ten deň. Lorenzo súhlasil. Benvolio a Mercutio sa zhovárajú o tom, že nemôžu nájsť Romea, no on sa tam zrazu zjaví. Rozprávajú sa a on im povie, že už zabudol na Rozalínu, no nepovie, že jeho nastávajúca je Júlia. Prichádza Dojka, ktorú poslala Júlia. Romeo jej vraví, nech Júlia dnes popoludní príde do kláštora. Popoludní ich Lorenzo v kláštore tajne zosobáši. Mercutio a Benvolio sú účastníkmi ďalšej pouličnej bitky proti Tybaltovi. Sám Romeo sa snaží túto bitku urovnať, nedarí sa mu to. Vyústi to až do veľkej šermovačky, v ktorej Tybalt zabije Mercutia. Romeo chce pomstiť smrť svojho priateľa, tak vyzýva Tybalta na súboj. Romeo Tybalta zabije a rýchlo sa snaži ujsť. Na ulici sa zhromaždia občania, Capuletti a jeho žena. Capuletti vyhlási, že Romeov trest bude vyhostenie z mesta. Romeo sa ukrýva u Brata Lorenza.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
William Shakespeare: Rómeo a Júlia GYM 2.9584 1041 slov
William Shakespeare: Rómeo a Júlia GYM 2.9087 922 slov
William Shakespeare: Romeo a Júlia GYM 2.8727 2331 slov
William Shakespeare: Rómeo a Júlia SOŠ 2.9132 176 slov
William Shakespeare: Romeo a Júlia SOŠ 2.9548 157 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.