referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Marína
Štvrtok, 8. decembra 2022
Ernest Hemingway - Starec a more
Dátum pridania: 09.04.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: chelsea
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 355
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 0.9
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 1m 30s
Pomalé čítanie: 2m 15s
 
Ernest Hemingway - Starec a more

Miesto deja:
Golfský prúd
Postavy:
starec - Santiago
chlapec - Manolin

Stručný dej:
Starec Santiago rybárčil na mori 84 dní a nechytil žiadnu rybu. Prvých 40 dní s ním chodil chlapec Manolin ale keď nechytili žiadne ryby rodičia poslali chlapca na inú bárku. Manolin ale aj naďalej chodil za starcom. Na 85 deň išiel starec sám na more a Manolin mu doniesol návnady. Starec chytil nejaké tuniaky a okolo obeda sa mu chytila na háčik ryba. Snažil sa ju vytiahnuť ale ryba ho začala ťahať na oceán. Jedol tuniaky, letiajúce ryby a chytil aj delfína. Keď sa ryba vynorila, starec uvidel aká je veľká a krásna. Na tretí deň lovenia bol starec už veľmi unavený ale nevzdával sa. Neskôr začala ryba krúžiť a keď bola blízko člnu Santiago do nej vrazil harpúnu. Ryba vyskočila vysoko nad vodu a padla do vody mŕtva. Priviazal ju o loďku a otočil sa smerom domov.

Onedlho priplával prvý žralok a odhrzol veľký kus z ryby. Potom prišli dva tuponosé žraloky. Vrhli sa na rybu a keďže starec v boji s prvým žralokom stratil harpúnu, pripevnil si na veslo dýku a bil ním žraloky. Keď ich zabil, všimol si, že ryba nieje taká pekná ako bola keď ju chytil ale je zohavená a nemal chuť sa na ňu pozerať. Priplávali daľši dvaja žraloci a tie tiež porazil. Navečer zbadal odraz svetiel z mesta a modlil sa, aby ho už už nenapadli žraloci.
Okolo polnoci priplával celý húf žralokov. Santiago ich bil pákou z kormidla a jeden žralok sa zahryzol rybe do hlavy. Starec ho mlátil až kým ju nepustil. Pomaly priplával do prístavua vošiel do svojej chatrče a spal. Ráno prišiel Manolin a keď zbadal starca, začal plakať. Doniesol pre starca kávu a trochu jedla. Keď chlapec odišiel starec zaspal a snívalo sa mu o levoch.
 
Podobné referáty
Ernest Hemingway - Starec a more 2.8955 332 slov
Ernest Hemingway - Starec a more SOŠ 2.9658 563 slov
Ernest Hemingway - Starec a more 2.9305 550 slov
Ernest Hemingway - Starec a more 2.9612 355 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.