referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Kornel
Sobota, 26. novembra 2022
Tutanchamon
Dátum pridania: 19.06.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Diva0001
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 585
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.6
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 2m 40s
Pomalé čítanie: 4m 0s
 
Tutanchamon

Postavy: Howard Carter, lord Carnarvon
Autor: Christian Jacq

Táto kniha rozpráva príbeh o veľkom objavení Tutanchamonovej hrobky a jeho pokladu. V Anglicku mladý lord Carnarvon po autonehode začal mať záujem o krajinu, ktorú nikdy nepoznal, Egypt. Rozhodol sa o nej niečo zistiť. Na druhom konci sveta nadaný Carter sa z kresliča obrázkov stal expertom na hieroglyfy a egyptských faraónov. Potom ako Carter prekonal mnoho prekážok stretol sa s lordom Carnarvonom. Spolu sa rozhodli, že preskúmajú Údolie kráľov a nájdu to, čo už nikto dávno nenašiel, nedotknutú hrobku. Po niekoľkých neúspechoch začali pomaly strácať nádej. Carnarvon sa musel vrátiť do Anglicka kvôli zdravotným problémom. Cartera v hľadaní obmedzoval jeden Američan, ktorý si zakúpil právo vykopávok v Údolí kráľov. Carter sa musel presunúť do Vesetu. Po niekoľkých rokoch sa znovu mohol vrátiť do Údolia kráľov. Jemu zasvätil väčšinu svojho života. Nastali nejaké nepokoje. Carter pocítil výsledky svojej práce. Začal objavovať drobné hrobky s cennosťami.

Jedného nečakaného dňa sa mu podarilo nájsť vchod do tajnej miestnosti. Vtedy prišiel naspäť aj lord Carnarvon so svojou dcérou. Lorda nález veľmi potešil a svitla mu nová nádej. Bol to totiž vchod do Tutanchamonovej hrobky. Keď odkopali chodbu a vošli dnu, chodba bola nádherná. Plná hieroglyfov a dejín. Museli preraziť ďalší vchod. Aj tu sa nachádzalo mnoho nádherných zlatých sôch, mís a aj perly. To bol iba začiatok. Carter dohliadol na to, aby sa všetky premety neporušené vyniesli, zaregistrovali, uviedli do katalógu a vložili do debien, v ktorých ich mali preniesť do Luksoru. Práce boli veľmi namáhavé a zdĺhavé. Prešlo veľa času, kým sa dostali do druhej chodby. Carter si dal na všetkom mimoriadne záležať. Museli dávať pozor aj na to, aby tam nevošiel žiaden turista ani novinár. Časom sa hrobka prispôsobila na to, aby ju mohli navštevovať turisti. Hrobka bola pod pozorným dohľadom svojich strážcov. Prešlo mnoho dní a týždňov, hrobkou prešlo veľmi veľa turistov, kým nastal ten závažný okamih. Keď už boli všetky vzácne predmety z prvej a druhej chodby, z bočných miestností skatalogizované, preskúmané, dané do debien a odvezené do Luksoru, kde ich spracovali, chystalo sa odhalenie posvätnej miestnosti, kde odpočíval asi najznámejší faraón všetkých dôb, Tutanchamon. Faraón so zlatou maskou.

Keď sa tak stalo, boli tam Carter, lord Carnarvon s dcérou, Carterovi verní. Vošli dnu a tam uvideli faraóna v celej jeho nádhere. Bolo to to najkrajšie a najvznešenejšie, čo v živote videli. Písalo sa o tom vo všetkých egyptských novinách. Údolie kráľov vyjavilo svoje dlho ukrývané tajomstvo. Objavenie Tutanchamonovej hrobky bolo Carterovým celoživotným dielom. Nepochybne sa stal tento príbeh jedným z tých slávnych, na ktorý sa tak ľahko nezabúda. Táto kniha hovorí o náhode, ktorá spojila dvoch ľudí, ktorí sa stali priateľmi až do konca života. Príbeh vykresľuje pravdu, je odrazom života.
 
Podobné referáty
Tutanchamón GYM 2.9746 221 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.