referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ondrej, Andrej
Streda, 30. novembra 2022
Vincent Šikula Majstri
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: mcifra
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 535
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 5.1
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 8m 30s
Pomalé čítanie: 12m 45s
 
TESÁRI

V okoličnom žije rodina Guldánovcov - starý Guldán a traja synovia (najstarší Jakub, prostredný Ondrej a najmladší Imro). Všetci pracujú ako jedna skupina tesárov, ktorá je po okolí známa hlavne svojou šikovnosťou a serióznosťou. Guldánovci dostanú objednávku tesárskych prác na škole v susednej dedine. Popri práci si nájdu synovia aj voľný čas, ktorý využivajú popíjaním alkoholu alebo spoznávaním miestnych dievčat. Onedlho Jakub a Ondrej spoznajú dve dievčatá, do ktorých sa naozaj zaľúbia. Ich cit prerástol do takej hĺbky, že rozmýšľajú nad svadbou. Tesári prácu na škole úspešne dokončili a zároveň začínajú pracovať na novej zákazke. Tou je stodola pre bohatého sedliaka. Jakub a Ondrej sú rozhodnutí oženiť sa, a tak v jeden deň prednesie svoju reč otcovi Jakub. Otcova reakcia bola pre Jakuba a Ondreja nečakaná - starý Guldán so svadbou nesúhlasil, pretože bolo jasné, že bývať pôjdu k nevestám a on chcel udržať tesársku partiu po kope. No synovia nechceli povoliť, boli pevne rozhodnutí a nakoniec, už dávno chceli ukázať, že aj oni sa vedia rozhodnúť. Tretí syn Imro ostáva neutrálny, nechce si pohnevať otca a chce byť zadobre aj s bratmi. Prišlo k tomu, čoho sa starý Guldán obával, rodina sa rozišla v zlom.
Na druhý deň dokončia stodolu už len dvaja Guldánovci - starý Guldán a najmladší syn. Po práci sú pozvaní na posedenie u sedliaka, ktorý sa mimochodom opýta, prečo stavbu dokončili iba dvaja. No hneď nato položí sedliak inú otázku a starý Guldán je rád, že nemusel odpovedať, že nemusel priznať, že jeho tesárska rodina nedrží spolu.
Ďalší deň idú Imro a otec do krčmy, kde stretnú Jakuba a Ondreja. Starý Guldán, už triezvo zmýšľajúci, vyzval synov, aby si o všetkom v kľude pohovorili. Starý Guldán spočiatku nemohol pripustiť, že vynikajúca partia štyroch tesárov a hlavne partia otca a troch synov sa rozpadne, no zároveň si uvedomoval, že skôr či neskôr by k tomu určite došlo, a tak nakoniec súhlasí s rozchodom a synovia dostávajú otcove požehnanie.

DVAJA

Dej sa odohráva po roku. Imro sa zblížil s Okoličanským dievčaťom Vilmou. Imro oznámil otcovi, že sa chce ženiť. Otec sa najskôr preľakol, o svadbe nechcel ani počuť, argumentoval tým, že tých svadieb ja moc na tak krátku dobu, no v skutočnosti sa bál, že ho opustí aj Imro. Imro však poznal príčinu, prečo nechce jeho svadbu, a tak ho uistil, že bývať budú v dome Guldánovcov. Po tomto už otec so svadbou súhlasil. Po rozhovore s otcom si Imro myslel, že už mu nič nezabráni oženiť sa s Vilmou.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Vincent Šikula Majstri SOŠ 2.9563 2037 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.